( hajbazer | 2024. 09. 21., szo – 16:01 )

Szerkesztve: 2024. 09. 21., szo – 16:03

Nos, szokás szerint semmi másról nem szól ez a Google részéről, mint az általa évek óta erőltetett RCS további erőltetésének való megágyazásról. Mivel az ég világon senkinek nem kellett eddig, és az iMessage több, mint egy évtizede lekörözte a Google-t a saját SMS-kiváltó, üzenetküldő megoldásával, így riogatással, FUD-dal kell lenyomni az emberek torkán. Megszoktuk már a Google-től, hogy a biztonság akkor lesz neki hirtelen fontos, amikor a saját szutykait kell ráerőltetni a piacra és a felhasználóközönségre. Amikor a Play Store-ban, Chrome Web Store-ban hemzsegő, többek között internetes csalásokra is használt malware-ek kigyomlálásáról van szó, akkor valahogy háttérbe kerül a nagy biztonság™.

A 24.hu cikke a tech-bulvár kritikán aluli színvonalát hozza. Természetesen, említést sem tesz a VoLTE-ről, a roamingról és az ezzel kapcsolatos, máig megoldatlan problémákról, amiknek köszönhetően a 4G, 5G még mindig alkalmatlan a 2G hálózat stabil, kiszámítható, megbízható hanghívásainak és széleskörű kompatíbilitással rendelkező szabványának kiváltására.

Szemezgessünk akkor...

Ezek segítségével aztán megfigyelhetik a rájuk csatlakozó készülékeket, de akár arra is képesek, hogy a spamszűrőt megkerülve adathalász SMS-eket küldjenek, amelyekkel banki információnkra, így a pénzünkre pályáznak.

Amire ugyanúgy képesek 4G és 5G hálózaton is. Az SMS ezeken a hálózatokon is átmegy.

IMSI-Catcherből is van 4G-s, 5G-s.

A jelentések szerint a csalók gyakran autóval járják a városokat, vagy gyalog sétálgatnak a hátizsákjukba rejtett rádióeszközzel, és várják, hogy környezetükben minél több eszköz csatlakozzon rá az általuk irányított 2G-s hálózatra. 

Bangkokban találtak egy ilyen csávót. Magyarországon hányan sétálnak IMSI-Catcherrel a hátizsákjukban? Kevesebben, vagy többen, mint mondjuk csalásra használt PayPass terminállal?

Bár ez a metódus elsőre bonyolultnak tűnhet, valójában az ilyen rádióeszközök olcsón beszerezhetők az interneten, használatuk pedig egyszerű, semmilyen különösebb szaktudást nem igényel.

Tehát igazából a cikknek bedőlő r=1 is meg tudja csinálni. Ja nem, csak a riogatás tech-bulvár minimum.

Ennek a beállításnak köszönhetően teljesen védetté tehetjük készülékünket az ilyen típusú támadások ellen, ezért a Google mindenkinek azt tanácsolja, hogy éljen a lehetőséggel.

Íme a végkifejlet, ami egy orbitális hazugsággal zárja a gondolatmenetet. Sem a "teljesen védett" nem igaz. Egyfelől, más csatornákon is jöhet scam üzenet, másfelől a 2G bekapcsolásának vagy kikapcsolásának az ég világon semmi köze nincs ahhoz, hogy az illető fog-e scam SMS-eket kapni.

Ha a Google-nak fontos lenne a felhasználói szabadság, akkor már az első Android verziókba beletette volna a technológia alapú hálózatválasztást, de 10+ éve csak a 2G, 3G, 2G/3G/4G stb. vannak. Természetesen, a Google-nak nem fontos a felhasználói szabadság, de fontos a 2G iránti kereslet mesterséges csökkentése és az ezirányú lobbizás, hogy egy hosszú ideje jól működő, stabil, megbízható és széleskörű kompatíbilitást biztosító technológia eltűnjön, hogy aztán az ő rögtönzött szutyok megoldásait használja kényszerből a nagyérdemű.