( _Franko_ | 2024. 09. 19., cs – 10:35 )

Nyilván kockáztattak egy Szovjetunió számára is hatalmas, súlyos gazdasági következményekkel járó katasztrófát, hát mert csak! Ha már hazardíroznak, nem ám a ritkán lakott szibériai területem, hanem a sűrűn lakott európai szovjet területen. Pedig tudták... a beteg agyad kis zárt világában. 

Hát pedig tudták. :D

Megint csak tévedsz. Volt több más technológiájuk is, például a VVER, водо-водяной энергетический реактор. Nyomottvizes reaktor-típuscsalád, első ilyen típusú reaktort 1964-ben helyezték üzembe, a Novovoronyezsi Atomerőmű I. blokkjában.

A VVER az ún. "american reactor" volt, szimpla PWR, nyíltan publikált felépítéssel, ahogy írod is, nyomottvizes, nem szovjet találmány. Erre kellett válaszul egy szovjet típusú reaktor, ez lett az RBMK, aminek az első prototípusa 1968-ra készült el, mint a nyugati VVER/PWR szovjet versenytársa, ami 20x akkora teljesítményt tudott azonos feltételekkel, mint a VVER/PWR.

1973-ben indult el az első RBMK erőmű, a Leningrad 1, meglepő módon Leningrád mellett, és már itt tudták az indításnál, hogy pozitív üregtényezője van és nehéz a vezérlése, ezért le is állították 3 évre, amíg új vezérlést tudtak építeni hozzá, közben volt több részleges zónaleolvadás is ebből, amit szintén titokban tartottak, még a később megépült csernobili erőmű üzemeltetői elől is. 1980 elejére a Kurchatov Institute of Atomic Energy és a NIKIET készített egy tanulmányt, ami szerint a reaktortípus instabil és veszélyes, de ezt is titkosították, nem szóltak róla az üzemeltetőknek. 1982-ből is volt erről KGB feljegyzés, és 1983-ban a szovjet vezetés is megkapta végül a KGB-n keresztül a teljes jelentést, hogy a reaktor veszélyes és instabil lehet, csak ugye a szovjet elnyomó rendszer nem egészen úgy működött, hogy ez transzparens legyen és eljusson az erőműbe, mert ez a reaktortípus volt a szovjet felsőbbrenű válasz a nyugati reaktorokra.

Amúgy USA tudós gárdája is tudta, hogy ez a reaktortípus instabil, de fogalmuk sem volt róla, hogy az oroszok ezt merik használni, mert akkoriban ez államtitok volt, viszont voltak róla publikációk, amelyek nem jutottak el az oroszokhoz, ők függetlenül jöttek erre rá, részben tapasztalatok alapján.