( jevgenyij | 2024. 09. 15., v – 12:31 )

Átnézve a listát felmerül a kérdés, hogy ezekből mennyi projekt eredményezett release állapotú alkalmazást? Illetve mennyinél várható reálisan, hogy valamikor eljut oda? 

Az utóbbi években támogatottak közül kiszúrtam ezt: https://betrusted.io/ érdekes, eléggé nagyívű koncepció. Jelenleg van 5 darab fejlesztője. Development status alapján még eléggé pre-alpha állapotban van, és ennyi fejlesztővel kétségeim vannak afelől, hogy nyugdíjas koruk előtt ebből lesz-e legalább beta állapotú rendszer. 

Az Euroszojúz hasonló tüneteket mutat mint az egykori Szovjetszkíj-szojúz. Kockázati tőke helyett centralizált támogatási rendszer hajtaná az innovációt és technológiai fejlődést. Ehhez kell valamilyen alapjövedelem, például egyetemi állás, ami biztosítja a megélhetést akkor is ha éppen kifutott minden ad-hoc támogatott projekt és éppen nincs másik. Egy esetleges áttörő (üzletileg is értelmezhető) siker nem jelent nagyságrendileg megnövelt további támogatási összeget, amit egyébként a kockázati tőkebefektetők megtesznek ha látják, hogy ez az az ígéretes projekt az 50 másik mellett, ami tényleg nagy pénzt fog hozni. Így kényelmesen elvan mindenki a szeretett projektjével, az sem baj ha soha sem lesz belőle semmi. Vagy ha lesz és kiderül, addigra már nincs rá igény mindig ott a remek érvelőkártya: de hát társadalmilag hasznos. 

A legkárosabb oldala ennek a támogatási rendszernek, hogy tehetséges emberek ahelyett, hogy Elon Muskokká válnának inkább, kényelmesen élik a kényelmes és biztonságosabb Szergej Morozov kutatói életet. 

Igen, tudom van kockázati tőke is az Euroszojúzban, csak az eredményeket nem látom nemhogy Asufutimaehaehfutbw-hoz képest, de a hivatalosan kommunista Kínai Népköztársasághoz képest sem. 

Viszont inkább opensource projektekre költsék az Eurókat mint anyanyelvükön is félanalfabéta migráns tömegek importjára, vagy bioenergetikával hajtott autók erőltetett bevezetésére, ami csak kárt okoz.