( hajbazer | 2024. 09. 08., v – 16:10 )

Szerkesztve: 2024. 09. 08., v – 16:39

Szokásos kérdések... (ha nem akarsz, nem muszáj válaszolni)

  • Miért nem javíttattad meg a régi montiort?
  • Miért nem egy ugyanolyat vagy egy nem sokkal utána következőt vettél használtan, ha már ilyen sokáig bírta?
  • Miért olyan monitort vettél, ami túl fényes?
  • Miért nem veszed le a fényerejét éjszakára, manuálisan?
  • Miért JS/CSS bloat szutykokkal kell egy ilyen problémát megoldani?
    Nagyon jól mutatja már ez önmagában az informatika mélységes állapotát 2024-ben.

Én nem szeretnék azért egy dark mode HUP-ot bámulni, mert a monitormultik sem tudnak már érdemben fejlődni, ezért a monitorok orrba-szájba nyújtogatása-hajlítgatása mellett, kontrasztarányt és fényerőt növelnek, hogy így méregessenek faszt a Media Marktban kiállított darabjaik demózhatóságával.

Ha mégis a fényerőszabályozás mellett döntenél, de kényelmetlen manuálisan állítgatni, akkor DDC-vel is meg tudod oldani, azaz szoftveresen tudod vezérelni: ddccontrol a barátod (Windows-os tool-ok itt)

Ha a kék fény zavar, azt az alábbi xcalib (van Windows-ra is) beállítással tudod semlegesíteni.

xcalib -red 1 0 100 -green 1 0 97 -blue 1 0 60 -alter

Ezek százalékos értékek, amikkel nyugodtan játszadozhatsz. Ha pl. nagyon vöröses, akkor a green-t told feljebb 1-2%-kal, de egy legalább min. 100 legyen közülük, különben rontod a kontrasztarányt.

Nappal meg az alábbi.

xcalib -clear

RedShift-et és egyéb hasonló szutykokat kerüld el messze. Valamelyik baromállat kitalálta (talán a F.lux babzsákfejlesztő UX-ökre), és velük együtt elterjedt egy baromi rossz koncepció. Ezek nem a kék fényt szabályozzák vissza, hanem valamilyen elbaszott módon, szarul-húgyul implementált algoritmussal eltolják a színhőmérsékletet (és vele együtt a teljes színteret) 2800K felé, aminek az eredménye a fehér területek vöröses-rózsaszínes hányadék színben való tündöklése lesz. Ha még lejjebb veszed, akkor pedig már vörös. Mindeközben a vörös és a zöld együtt sárgát kell adjon, mint ahogy a halogénlámpa is sárgás meleg színben világítja meg a falat, tehát ha a kéket elveszed, akkor nem vörösben vagy rózsaszínben kéne tündökölnie a fehérnek, hanem sárgásnak kéne lennie.

Amúgy meg köszönd meg a multiknak, hogy egyre hidegebb tónusú háttérvilágításokkal nyomulnak, nyilván ezt is a szemfényvesztés, hiszen, ami kékebb = modernebb™, ezt az éjszaka a szobát bevilágító, semmirekellő kék power LED-ek erőltetése óta tudjuk.

Az én napi szinten használt Windows XP-s HP Compaq 6715b-mben warm white háttérvilágítású CCFL kijelző van és semmi szükség nincsen még xcalib-ra sem. Nappali fény mellett egy kicsit sárgásabbnak látszik a fénye. Sokszor kérdezik a kollégák, hogy miért ilyen színű, meg mit használok hozzá. Mondom mindig, hogy ez alapból ilyen, aztán megadom nekik a fenti xcalib sort, amivel LED-háttérvilágítású csiligány megjelenítőn is elérhető a hatás.