( XMI | 2024. 09. 03., k – 19:44 )

Meghallgassuk... amíg megy a jenkins build...

EDIT: az érződik a megfogalmazásán, hogy nagyon diplomatikus és igyekszik Trumpot konszolidált megbízható jelöltnek beállítani. Nem néztem meg, de feltételezem, hogy republikánus párti az illető. Ezzel nincs semmi baj. Bolton-ék féle beszámolók alapján nekem nem jött le az, hogy a németek ennyire keményen és nyíltan kimondva beleálltak volna, hogy csakazértsem teljesítik a 2%-ot és ennek ellenére kötelezettek vagytok megvédeni. Rájuk inkább a "hivatalosan megígérjük, aztán passzívan elszabotáljuk" hozzáállás volt jellemző. De elfogadom, hogy zárt ajtók mögött sokminden lehetett, amit nyíltan nem kommunikáltak.

Szintén érdekes a szövegben, amikor igazat ad Putyinnak, aki "inkább Biden-t tartaná számára kedvező elnöknek, mert Biden kiszámíthatóbb, mint Trump". Ezután előkerül a "kiszámíthatatlanság, mint politikusi erény" (ez Orbánék retorikájában is megvolt, még évekkel ezelőtt).

A mérleg másik serpenyőjébe mindenképpen odatenném, hogy valamiért _kétpárti_ javaslatként (republikánus oldalról Rubio volt a benyújtó) ment be a szenátusba hogy vegyék ki az elnök kezéből a NATO kilépést és kössék kétharmados szenátusi szavazathoz: https://www.reuters.com/world/us/senators-offer-bill-block-any-us-president-leaving-nato-2023-07-12/ Tekintve, hogy mostanában kb minden lehetséges módon próbálták gáncsolni egymást, de ebben sima egyetértés volt, szerintem beszédes.

Bennem ez azt a benyomást kelti, hogy a saját párton belül is jócskán tartanak Trump kiszámíthatatlanságától. Vajon mi lett volna, ha a németek "lehívják a blöfföt" és csak azért is ragaszkodnak, hogy nem teljesítik a 2%-ot? Trump vajon ekkor is végül leállította volna a kilépési folyamatot? Érzésem szerint ebben maguk a republikánusok sem bíznak.