( XMI | 2024. 09. 03., k – 01:15 )

A téma kiindulása az volt, mi van ha Trump beváltja az ígéreteit és tényleg kilépteti az USA-t a NATO-ból. Ahogy 2018-ban már ijesztően közel volt hozzá.

Akkor már nem ugyanarról a NATO-ról beszélünk. Nemcsak haderőben, de hírszerző és infrastrukturális képességei is jócskán megfogyatkoznak. Pl katonai műholdak döntő többsége az USA kezében van, anélkül pedig ma már nincs felderítés, nincsenek precíziós fegyverek, nincs hatékony koordináció a haderőnemek között. Valójában képességekben sokkal nagyobbat bukik a NATO, mint amit a haderő méretének csökkenéséből következtetni lehet.

A maradék NATO-nak Törökország lesz a vezető hatalma, ennek következményeit is érdemes alaposabban végiggondolni. Erdogan szinte biztosan ki fogja játszani a többi NATO tag fele kellemetlen politikai nyomásgyakorlásra a helyzetet. Belső ellentétek pl Görögországgal Ciprus kapcsán, lehet hogy fel lesznek melegítve, ami belülről tovább gyengíti a szövetséget.

Valószínűleg eközben az EU el fogja kezdeni önálló közös hadsereg felállítását, amit a mi kormányunk várhatóan (az eddigi szokások alapján) minden lehetséges módon vétózni és akadályozni fog. Így várhatóan az EU intézményrendszerétől függetlenül, a többi EU tag államközi szerződésével fog szerveződni egy kvázi-EU védelmi szövetség, amiből mi önkéntesen kimaradunk.

El tud fajulni a helyzet idáig, ha az USA kilép a NATO-ból. Kérdés, hogy ezen a ponton Oroszország stratégái mit fognak gondolni, sikeres lehet-e egy támadás egy (atomfegyver nélküli és csak kis saját haderővel rendelkező) NATO tag ellen? Ha sikerülne az invázió, azzal az oroszok lényegében komolytalanná tehetnék a teljes szövetséget, ami Oroszország expanziójának az elmúlt 70 évben legfőbb akadálya volt.

Ha az USA kilépése nem történik meg, akkor természetesen az egész folyamat kiindulási alapja nincs meg.