( Raynes | 2024. 08. 18., v – 14:31 )

Igen, van előnyük, pont erről írtam, de amikor a hátrányokkal összeveted, akkor a kontra érvek maradnak többségben, és a modern technológia nyer.

A HDD-knek is megvan az előnye, hosszú távon nem felejtenek adatot. De a HDD-k is kihalnak, és nem is a sebesség miatt szorítja őket ki az SSD, amire a legtöbben gondolnának, hanem azzal nagyobb adatsűrűség érhető el (ez pl. adatközpontokban, szervertermekben fontos szempont), és olcsóbban legyártható, nem kell precíz finommechnaikai alkatrészeket, motorokat, csapágyakat legyártani, gázzal töltögetni, stb., csak egy 1-2 chip meg egy nyák egy SSD, a végletekig lehet olcsósítani, könnyebb szállítani, terjeszteni is, mivel csak pár grammot nyom egy példány, nem kényes ütődésre, mágnesezésre, stb.. A sebessége már csak hab a tortán, meg hogy nem foglal helyet, és belerakhatók, beleforraszthatók papírvékony ultrabookokba, tabletekbe is, fogyasztása is lényegesen kisebb, mint egy HDD-nek, ami az aksiidő miatt megint kiemelkedő fontosságú. Már így is egyre kevesebben gyártanak HDD-t, és évről-évre lehanyatlóban van a gyártásuk. Sőt, a HDD-knek a másik halála az lesz, hogy maga a csatolófelület hal ki alóluk, az IDE máris kihalt, a SATA/SAS tartja magát, de az se a végtelenségig, a gyártók szeretik lespórolni hozzá a vezérlőt az alaplapról, eszközről, az NVMe nem csak gyorsabb, de olcsóbb nekik, ahhoz a PCIe vezérlő már a prociba integráltan, ingyen érkezik, meg nem kell kábelezni, driverezni, stb. hozzá.

Ugyanez volt a CRT veszte is, hogy drága volt gyártani, és a felbontása korlátos volt (igen, volt felbontása, a shadow maszk miatt, az analóg képalkotás hiába felbontásfüggetlen). Nehéz volt, törékeny, szállítása se volt triviális, ráadásul veszélyes is, ha a vákuum alatt berobban a képcső. A TFT/LCD/LED panelek meg ugye könnyebbek, nehezebben törnek, jobban emelhető a felbontásuk, olcsóbb legyártani, mert csak néhány préselt, nyomtatott rétegből vannak összeragasztva szendvicsként, jobban gépesíthető, kevesebbet fogyaszt. Ráadásul digitális panelen nincs vibrálózás, zaj, mágneses torzulás, stb.. Persze cserében a modern panelen nehezebb móka az átméretezés, színhűség, kontraszt, de megoldották ezeket is mára, és ahogy fejlődik a hardver az átskálázás alatt, még az inputlag se lesz probléma.

A régi eszközökhöz, amikről te beszélsz, azokhoz is van már szinte mindenhez SSD/Flash, IDE/SD alapú helyettesítő megoldás, ami emulálja a floppy-t, szalagot, stb.-t, ami a régi eszköznek kell. Még a lyukkártya, papírszalag is kiváltható, pl. soros portos-terminálos megoldással, régi mainframe-eknél, stb.. Bár inkább akkor szeretik az egész gépet emulálni, nem csak a háttértárat.

Így előbb-utóbb mindig a modern technológia győz. Még te sem vagy ez alól kivétel, az XP-vel meg a butatelefonnal, mert a modern tech téged is szépen ránt befelé, észrevétlenül, évről-évre, hiába állsz ellen. Ugye te sem használsz már kazettát (audio/VHS), floppy-t, ODD-t, CRT-t, te is lapos paneles laptopon nyomod, meg SSD-vel, meg észre se vetted, de már te is 64 biten vagy, függsz épp úgy a nettől, mint mindenki más. Ez folyamat haladni fog tovább előre, egy ponton túl majd az XP-zés is ellehetetlenül, ha valami életben megkerülhetetlen szolgáltatás már nem fog menni rajta, vagy a régi hardvered hal ki alóla, és addigra már az 1-4. genes Core i, B450-es Ryzenek is kihalnak (ezek máris 10-15, illetve 6-7 éves platformok, mire váltanál rájuk, még idősebbek, retrók lesznek), a legtöbbet kidobják, azt a keveset meg gyűjtők tartják meg, meg heroin áron adják, onnan már csak virtualizálva fog futni az XP, úgy meg nem lesz érdemes futtatni az overhead és a mögötte lévő modern rendszer lehetőségeinek csábítása miatt.

Butatelók is olyan, hogy előbb-utóbb utángyártott aksi se lesz hozzá, meg a kijelzőjük összefossa magát, mert eléri ha más nem valami rohadási-lebomlási folyamat, meg a kondik kifinganak az alaplapon, stb.. Okosteló ezért is szorította ki, egy képernyő az egész, nem kellett billentyűzet, olcsósítható a féltégla kaszni hozzá, nagy tételben gyártva olcsóbb, többet tud. Hiba nem bírja addig aksival. Előbb-utóbb a kormányok is szanálják a 2-3G-det, így azok mentén is le lesz húzva a klotyón. A régi technológia mindig ilyen, ha figyelmesen hallgatod, akkor majdnem fülsüketítő, ahogy klattyog el rajta a modern kor kakukkos órája, és szépen zajosan eszegeti az idő vasfoga.

Az is előfordul, hogy egy régi technológia csak azért él túl irreálisan hosszú időt, mert a közhatalom, céges kultúra tartja mesterségesen lélegeztetőgépen (Japánban a fax, floppy, MD, míg M.o.-n, meg ugye kútba esett a digitális rádiózás, és az analóg van helyette életben tartva), de ez sem tart örökké, már pl. a japánok is jutnak el oda, hogy dobják a faxot, floppy-t végre, nagy nehezen.