( Raynes | 2024. 07. 25., cs – 13:07 )

Igen, de azt csak Windowson. Ami épp úgy bloat, csak ott máshogy van kiegyensúlyozva, be van építve az OS-be gyárilag, fixre drótózva, és nem a Total Commander szállítja, sőt, be sem tölti, mert már a Windows betöltötte őket előre. Linuxon meg ugye kell a programoknak a lib, grafikus toolkit még külön, amin futnak. Cserében viszont a Linux az erőforrásokkal takarékosabban bánik, és behozza ezek nagy részét. Ez egy elég komplex kérdés, nem lehet csak arra levetíteni, hogy melyik alkalmazás mennyi memóriát eszik, hanem az egész összképet kell nézni.

Windowson maradni halott ötlet, csak olyan usereknek ajánlom, akik tényleg valami speciális szoftverrel kell dolgozzanak, ami Linuxon nem elérhető. A userek 99%-a kb. nem ilyen.

Azt is komolyan érzem, hogy a Windows alól fut ki a talaj. Rosszabbak a főverziók évről-évre, egyre bloatabb, egyre több görénységet tolnak a userre, kötelező frissítés, fiókkényszer, mesterséges elavultatás Win11-zel, reklámok, kémszoftverek (Recall), kötelező titkosítás, stb. most jött rá erre a Crowdstrike botrány. Még pár ilyen, és a legtöbb felhasználónál elszakad a cérna.

A Win10-et is hiába ajnározod, hogy rajta maradni 2029-ig, a Win10 már kiadásakor egy szutyok volt, minden nagy évszakos update-tel egyre szutyokabb. Eleve adoptálni se kellett volna, már akkor válthatott volna mindenki Linuxra. Csak az szépíti meg neked meg sok embernek a Win10-et, hogy a Win11 még szarabb, a 12-13, stb. meg még annál is ocsmányabb lesz.

Ha levennéd a szemellenzőt, akkor látnád, hogy hosszú távon csak a unixos-unixlike/POSIX rendszerek maradtak fent az evolúciós szűrőn. Ilyen a MacOS, iOS, Android, Linux, BSD-k, Solaris/Illumos, Intel procikban a Minix-alapú Management Engine, stb., ezek hajtanak mindent, mobil, IoT-s, SBC-s és beágyazott kütyükön át, a szerverekig, szuperszámítógépekig. Még a hobbi OS-ek is mind ilyenek már, Haiku, RedoxOS, meg amit akarsz. A nem unixlike rendszerek kikoptak idővel (Amiga, CP/M, klasszik MacOS, MS-DOS, BeOS, OS/2). Hosszú ideje már csak a Windows volt különc, hogy desktop PC-ken tartotta a dominanciáját (azt is csak játékok, és néhány exkluzív húzóapp miatt, mint MS Office, Adobe szoftverek, Autodesk szoftverek), de mióta a MS szándékosan zülleszti el, ennél is várható, hogy elesik. Annyira optimista nem lennék, hogy jövőre jön a desktop Linux éve, mert azért kell idő, hogy a Windows teljesen beleálljon a földbe, ez egy hosszabb folyamat lesz, nem máról holnapra játszódik le. Már egy 12 éve zajló folyamat, a Win8-cal kezdődött, és mindig elér egy újabb állomást, ahogy az aktuális Windows lesz egyre rosszabb, a Linux meg jön fel (legutóbb Steam, DXVK, Proton, Steamdeck, nyílt NV driver, XP kiszivárgott kódbázisán fejlődő Wine, legutóbbi kernelben NTSYNC modul, egyre több MS Office alternatíva, már nem csak LibreOffice van, hanem OnlyOffice, WPS, stb., erre jön rá, hogy ma már a legtöbb fontos app platformfüggetlen az Electron alap miatt, chatprogramok, VoIP, OBS, stb.), majd a kettő összeér egy ponton. Az idő majd szép lassan hozza az állomásokat.