( hnsz2002 | 2024. 07. 20., szo – 11:06 )

"Az egyetemen algebrát, kvantummechanikát stb. kell hallgatni."

De minek?

"Aztán amikor kikerül a hallgató céghez, akkor 2 nap alatt felfejleszti magát digitális kutyafasz programozásából."

2 nap? Ha tényleg nagyon ügyes akkor 1-2 hónap, mire valamit rá mersz bízni és valamit meg tud csinálni egyedül - és nem csak programozásból áll a világ. De általában inkább 3. És legalább 4-5 hónap mire érdemben elkezd egyedül dolgozni. És legalább 1 év, mire mondjuk ott tart, hogy legalább a saját bérét önerőből kitermeli.

"De Maxwel egyenleteket az életben nem fog megismerni, és kb azon a szinten marad, hogy a CPU egy fekete doboz"

És erre senkinek nincs is szüksége, aki nem processzort tervez, arra firmware-t írt, ahhoz pl. alaplapot meg chipsetet gyárt, mert k*vára nem kell. Tipikusan az a rétegtudás, amit majd akkor megtanulsz, ha odakerülsz és kell.

"Hozzám is jönnek IT supportosok, sokszor, hogy már mindent kicseréltem, végigbújtam a netet, , átkábeleztem mindent, de xar… Akkor szoktam mondani, akkor kezdjünk el gondolkodni most már. És mindig megoldjuk az agyoncertezett digitálisszakmunkás helyett a problémát."

Én meg erre pont fordítottat tudok mondani, mikor jönnek a magyar mérnükurak, és alapvető dolgokat nem tudnak megoldani, nincsenek tisztában... Majd jön a LVL2, a német/amerikai akármi, ami szintén nem sokkal tud többet. Majd mikor én megnézem, akkor 1,5 óra alatt megoldom.

Vagy másik, amikor a nagy senior engineer állít valamit, amire mondom hogy hülyeség. És hiába bizonygatom neki, hogy nincs igaza, beszél a magas lóról meg leolt, hogy én hülye vagyok. Aztán persze kiderül hogy igazam lesz. Az ilyen általában soha többet nem áll velem szóba.

"Lehet diplomásként szakmunkát végezni, de diploma nélkül mérnöki munkát biztos hogy nem."

Definiáld már a "mérnöki munkát", légy szíves. Mert továbbra is ott tartunk, hogy nem a papír teszi az embert, nem az tesz képessé hogy valamit meg tudsz-e oldani vagy sem, és nem a papírra kapod a fizetésed, hanem a tudásra, az elvégzett munkára és a munkád minőségére.