( locsemege | 2024. 06. 22., szo – 09:53 )

a skin hatás nagyfrekvencián marginális, 50Hz-en elhanyagolható

Ezt árnyalnám egy picit. Geometriától és keresztmetszettől függ. Akár 50 Hz-en is jelentős a skin hatás, olyannyira, hogy szándékosan ennek megfelelő keresztmetszettel terveznek. Kalickás aszinkron villamosgépnek 1-es slip esetén, azaz álló helyzetben alig lenne indítónyomatéka, ha a forgórészében, a kalickában 50 Hz-en épp a skin hatás miatt nem nőtt volna meg az ellenállás. Persze ott akár 100 A, esetleg kA nagyságú áramok is folyhatnak az egyetlen menetű „tekercsben” így elég csinos mélysége van sugárirányban a horonynak. A horony van kiöntve alumíniummal, ez adja a kalickát, illetve alján-tetején egy ventilátor bordázatú öntött rövidrezáró gyűrű a tekercsfej.

Később, amikor forog a gép, névleges nyomatékon például 0.04-es slip mellett 2 Hz-en már ebben a keresztmetszetben sem érvényesül a skin hatás, így nem lesz nagy a gép vesztesége.

Úgy általában meg gondolom azt akartad mondani, hogy nagyfrekvencián jelentős - Litze-huzal például ferrit magon -, kisfrekvencián pedig elhanyagolható.