( asch | 2024. 04. 10., sze – 10:44 )

Szerintem valóban van a kérdésnek egy szabadságharcos aspektusa:

 * A YT az internetes videó-kultúrát monopolizálta magának. Ezt úgy értem, hogy ha egyáltalán nem használod jelentős kulturális lemaradást szenvedsz el. Persze lehet azon vitatkozni, hogy ez popkultúra, nem magas kultúra, és mint ilyen nélkülözhető. De ha a popkultúra érdekel, tudni akarod, hogy mi folyik a világban, akkor meg kell nézned YT videókat és kész. Itt is gyakori, hogy valaki magyarázat nélkül bevág egy YT linket: a kommunikáció elfogadott módja lett az YT hivatkozás, amit ha nem nézel meg nem érted mit akarnak az emberek mondani. Persze mostanra van némi alternatívája, de egyelőre azok szubkultúráknak tekinthetőek: twitch: nem ismerem de talán gémer, Tik-Tok: tinik (és Orbán Viktor :-) bohóckodása, Rumble-Odysee-Bitchute: cenzorált tartalmak menedékhelye.

 * A kultúra monopolizálása mellett erőteljes befolyást próbál tenni arra, hogy mi jut el az emberhez, és ezt nyilvánvalóan szélsőbalos ideológiák mentén teszi. Emiatt politikai ellenségnek tekinthető.

 * Ezeknek az óriásoknak a finanszírozása eleve gyanús, főleg az indulásnál elég nyilvánvaló, hogy a verseny szabályait áthágva politikai motivációból finanszírozták az Internet nagyjait, úgy tudtak monopóliummá válni. (Erről már párszor írtam, tudom hogy sokan alusipkásnak mondanak emiatt, nem zavar.)

Összesítve tehát a YT egy ellenséges entitás, ami azonban a a kultúrát monopolizálta magának, ezért nem engedheti meg magának az ember, hogy ne használja. Viszont növelni nem akarom a sátán hadszeregét, úgyhogy ha csak tehetem megfosztom a bevételétől és nem nézem a reklámait. Sőt, legyen csak költséges szolgáltatniuk, úgyis lopott pénzből keresztfinanszírozza a háttérhatalom. Attól ne féljen senki, hogy a propaganda legerősebb eszközei majd csődbe mennek!