( enpassant | 2024. 03. 06., sze – 18:00 )

CLINTEL: olajmérnökök. Kell még tudnom valamit?

Ezt nem tudom honnan veszed, de úgy látom ennyi neked elég is. Az elnöke A. J. Guus Berkhout professzor, aki geofizikus.

nem valószínű, hogy lefuttatott volna egy darab numerikus szimulációt is a klímával kapcsolatban

Ehhez kapcsolódóan pl. épp ezt írja:

Az elmúlt évtizedekben a politikai döntéshozók elméleti modellekbe vetett hite drámai módon megnőtt. Ez részben a modern számítógépek lenyűgöző számítási teljesítményének köszönhető. Valójában a számítógépes modellekbe vetett bizalom olyan nagyra nőtt, hogy a kormányzati politikában a modellezés egyre inkább felváltja a valódi méréseket. A kormányzatok ezáltal saját kis buborékvilágot teremtenek maguknak. Ezért van az, hogy egyre több politikai intézkedés nem a valóságon, hanem politikai álmokon alapul.

Egyre inkább ideológiai modellek határozzák meg, hogy minek kell történnie. A legismertebb példa a klímapolitika, az energiapolitika és a Covid–19-politika. Ezzel az irracionális fejleménnyel visszazuhanunk a felvilágosodás előtti hiedelmek és babonák világába, ami most abban nyilvánul meg, hogy számítógépes modellekre bízzuk magunkat.

...

A híres fizikus, Richard Feynman ezt mondta az elméleti modell ellenőrzéséről: „Ha nem egyezik a természettel, akkor rossz, elvetendő. És ez az egyszerű kijelentés a tudomány kulcsa. Nem számít, milyen szép, amit kigondoltál, nem számít, milyen okos vagy, és az sem, hogy milyen nagy tekintélyű ember állítja. Ha nem egyezik a kísérlettel, akkor rossz, elvetendő.”

Egyébként Szarka tanulmányában is van egy szép grafikon arról, hogy a klíma szimuláció és a gyakorlat mennyire eltér egymástól.