( locsemege | 2023. 09. 24., v – 17:54 )

sok szerkezet pl. 85-265V kozotti tartomanyban is mukodik, tipikusan laptop toltok mind ilyenek ugye. Arra valszeg teljesen jol mukodne az aram limiter.

Nem, ez nem igaz! Bíró úr kérem, tiltakozom, óvást nyújtok be! :)

Azok a laptop tápok ügyes, rafinált szerkezetek. Mondjuk terheled 19 V-on akkora árammal, hogy 45 W teljesítmény menjen ki belőle, a hatásfok miatt a bemeneten igényel a szerkezet 50 W-ot. Igaz ugyan, hogy a kapcsolóüzemű tápja képes széles bemeneti feszültségtartományról üzemelni, de momentán bármi áron 50 W-ot fog kivenni a hálózatból. Tehát nagyobb feszültség esetén kisebb áramot eszik, kisebb feszültség esetén nagyobbat. A tápegységed dinamikus bemeneti belső ellenállása, a du/di < 0, tehát negatív.

Ha megpróbálod például egy soros ellenállással - vagy reaktanciával, hogy ne legyen veszteséged - limitálni az áramot, s emiatt, csökken a kapocsfeszültsége, elkezdi növelni az áramfelvételét annak érdekében, hogy ki tudja szedni a kívánt teljesítményt a hálózatból. Ennek hatására tovább esik a kapocsfeszültsége, aminek hatására tovább növeli az áramfelvételét, s végsősoron sokkal rohamosabban omlik össze az egész rendszer, mintha nem lenne szabályozott.

A negatív impedanciákkal egyébként is óvatosan kell bánni, az minden ősbűn forrása, labilissá tehet egy rendszert, oszcillálhat, lengedezhet, vagy csak megszaladhat valamelyik irányba. Ebben az esetben tehát a széles feszültség range úgy értendő, hogy kis impedanciáról hajtva, ahol a tápegységed áramfelvételétől független marad a tápláló feszültség.

A jövő vs. jelen kérdése érdekes. Egyrészt mindenkinek egy élete van, az van, amit megél, nincs második nekifutás. Másfelől valóban illenék nem felélni a jövőt, de sok sikert, hogy meggyőzzél egy folyamatosan egzisztenciális válságban élő embert, tömegeket arról, hogy a napi két félszáraz zsömle adagját napi egyre mérsékelje, mert hát a jövő. Elég hamar kiegyenesedne a rozsdás kasza, azt hiszem. Ráadásul álszent az egész. Elhinném ezt a nagy jövő iránt rajongást, ha az összes repülőgépet éjféltől leparancsolnánk a földre, az összes autót beolvasztanánk a MÉH-telepeken, mindenki gyalog, kerékpárral és tömegközlekedéssel közlekedne. Aztán következő délután a fogyasztás-orientált kapitalista piacgazdaságot számolnánk fel. Amíg ez nincs így, addig a zöld pártok nem egyebek, mint figyelem elterelő technikák, s a világkormány létrehozására formálódó liberális erők egy újabb eszközei.