( PDA_FAN | 2023. 07. 19., sze – 11:02 )

Én is használom mindkettőt. Sajnálatos módon az Apple esetében nagyrészt utókövetést látok, azaz Androidon meglévő funkciók kerülnek be iOS-be, de természetesen úgy, hogy az eredeti androidos rugalmasságnak a közelében sem járnak (pl. widgetek).

Öskori ergonómiai problémákkal sem foglalkoznak, pl. az egyszeri érintéssel feléledő képernyőt sem hajlandóak észszerűen duplakoppintásra váltani, hogy ne lehessen véletlen érintéssel elkefélni valamit. Újabban van dupla- és triplakoppintás - a hátoldalon, mert miért ne csináljuk hülyén, ha mások okosan csinálták... Arra azonban sima képernyő felébresztést nem lehet beállítani.

Az előlapi fizikai gomb eltüntetésével is nehezedett a pálya: ezek a felfele suhintásos megoldások nem mindig vezetnek a kívánt eredményre. Elég, ha izzadt egy kicsit az ember keze, máris valami más történik a telefonon, mint amire számítottál. Az Android a három virtuális vezérlőgombbal még mindig nagyságrendekkel jobban kezelheő.

Alapvető ergonómiai bajom azonban a fizikai gombok elhelyezkedése. Ez nyilván nem oprendszer függő, és vannak androidos gyártók is, akik ugyanígy elrontják: a bekapcsoló gombbal szemben van valamelyik hangerőgomb. Apple esetében ez azt jelenti, hogy a telefont megmarkolva gyakrabban készítek képernyőfotót a kelleténél :-)

Ami a vizuális megjelenést illeti, nekem az iOS régen nagyon tetszett, amikor még szépen kidolgozott grafikai elemekkel volt teli - csak akkor még az oprendszer volt rémesen buta. Mostanra szögegyszerűek lettek a grafikai elemek, egy kisgyerekeknek szánt kínai játék szintjére süllyedt a megjelenítés. Ez különösen az Apple Watch esetében vicces, mert ha mondjuk mellé teszem a Huawei bármelyik okosóráját, akkor azt látom, hogy a Huawei képernyők a vizuális kéjmámor, az Apple meg valami egypálcás céllövöldés vásári vacak.

Az Android megjelenése erősen gyártófüggő, de legalább rugalmas. Ha nem tetszik, akár a launchert is lecserélheted, testreszabhatod, ahogy akarod.