( oattila | 2022. 12. 14., sze – 11:19 )

"Ha visszanézed a történeseket, akkor nem az EU, hanem az oroszok avatkoztak be a piacra ..."

Az olajárra az oroszoknak nincs sok hatásuk. Az nem tőlük, hanem az OPEC-től függ, bár az OPEC+-nak már az oroszok is a tagjai. Az üzemanyagárakkal kapcsolatban emlékeim szerint február előtt fel sem merültek az oroszok. Ráadásul azóta az Ural ára jóval alatta van a Brent-nek, így az orosz piacbevatkozása olaj tekintetében épp az árak csökkenése irányába hat, nem a növelésére.

Itt inkább Szaud-Arábia a ludas, aki Binden személyes kérésére (még rijádba is elment) sem volt hajlandó növelni a kitermelését, sőt inkább csökkentést jelentett be.

 

A gáz és az alapján meghatározott áram már kicsit más. A háború előtt a gázáraknál a sajtóban még csak mellékszereplő volt Putyin. Akkoriban az ezzel foglalkozó cikkek két fő okot írtak le:

1. A COVID csipkerózsika álmából hamarabb ébredő ázsia és ez miatt az USA LNG európa helyett ázsiába irányítása.
2. Az emelkedő gázárakat látva az únióban mindenki halasztotta a gáztározók feltöltését, hogy ráérünk arra még, amíg majd vissza esik a gáz ára.

Nem esett vissza, így amikor már nem lehetett tovább húzni az európai gáztározók feltöltését a drága gázból még drágább lett.

Az oroszok itt úgy kerültek képbe - mint mellékszereplő -, hogy ha jelentősen növelik a gázszállítás az EU-ban és ezzel helyettesítik a kieső amerika LNG-t, akkor megkímélhették volna az EU országait az elszálló gázártól. Egy zárójeles megjegyzés az EU régóta hosszú távú szerződések helyett a tőzsdei gázvásárlásokat preferálja. Eladásra kínált mennyiséggel lehet befolyásolni a tőzsdei/piaci árat, mint amit az olaj árával rendszeresen tesz az OPEC. Az oroszok viszont egy vitás ügy miatt nem játszottak mikulást aki olcsó gázárakkal lepi meg az úniót. A szerződésben vállalt kötelezettségüket (akkor még) teljesítették csak a (hosszútávú) szerződés nélküli tőzsdei értékesítéssel "játszottak".

Ez az NS2 ügy volt, amit még a Merkel kormány megállapodása szerint építettek az oroszok. Az építkezés közben az EU kibővítette vezeték megosztási szabályát az EU-n belüli gázvezetékekről az EU-t érintő vezetékekre is. Ennek teljesítésének okán (vagy ürügyén, nézőpont szerint) húzódott az indításra kész NS2 engedélyeztetése. Közben a németeknél Merkel vissza vonult és még kormányváltás volt, a CDU/CSU ellenzékbe szorult, az új felálló kormány viszont már nem volt annyira eltökélt az engedélyezésben.

 

A háború kitörése előtt még erről írt a sajó, akkor még nem (csak/főleg) az oroszokat okolták az elszálló gáz és áram árakért. Azóta azért változott a helyzet. Úgy tűnik visszamenőleg is, mert ma már úgy tudjuk (George Orwell - 1984), hogy csak az oroszok manipulációja volt a tavalyi magas gázár. :(

 

"- a szankciókat nem azért hozták létre, hogy szívassuk önmagunkat, mindenki tisztában volt azzal, hogy ennek negatív következményei is lesznek, a szankciókat hosszabb távú politikai okokból vezették be."

Az első szankciókat a swift kizárást még gazdasági atombombaként emlegették, ami rövid idő alatt teljesen padlóra küldi az orosz gazdaságot és a háború feladására kényszeríti Putyint. Most már majdnem tizedik szankciós csomagnál jóval lejjebb kerültek az elvárások, már az is elég, hogy majd valamikor hosszú távon majd lesz érdemleges hatásuk. Valószínűleg a háború még az előtt véget fog érni, hogy a szankciók hatása kiteljesedjen.