( gozi | 2022. 10. 06., cs – 23:52 )

Az alapjelenség oldaláról nézve teljesen mindegy, hogy feszültség vagy áramgenerátorról van szó. A generátor belső ellenállása és a terhelés viszonya határozza meg, hogy a forrás milyen jellegű viselkedést mutat, emiatt sehol nem említettem külön feszültséggenerátort se áramgenerátort a hozzászólásomban! A generátornak van egy munkapontja, ahol adott feszültség mellett kialakul valamekkora áram.

Hozzá kell tenni, hogy a termelő inverterekben a teljesítményelektronikai kapcsolóelem egy kapcsolóüzemben működő vezérelt áramgenerátor, melyet a szaggatóáramkör a táphálózat pillanatnyi feszültségének megfelelően úgy vezérel, hogy a napelemekből kivett és a hálózatba továbbított teljesítmény maximális legyen.

De itt újra visszatérünk az alapjelenséghez és feltehetjük a kérdést: mi hozza létre egy áramkörben a töltéshordozók áramlását? Mi hozza létre az áramot? Mi indítja meg a bekapcsolt vezérelt generátoron az áramot?

A válasz: a feszültség (precízebben: a villamos tér).

Ahhoz, hogy az adott teljesítményt a hálózatba juttassuk, a szaggatóáramkört úgy kell vezérelni, hogy a táphálózat forrásfeszültsége és a vezérelt (áram)generátor feszültségkülönbsége okán az elvárt nagyságú (kiegyenlítő)áram induljon meg a táphálózat felé. Valójában a szaggatómű egy/háromfázisú PWM jelének kitöltési tényezőjét arányosan változtatni kell az aktuális munkapontnak megfelelően.

(Ha nagyon-nagyon szeretnénk egy erőltetett forgógépes analógiát alkotni a termelő inverterek kapcsán, akkor ők inkább aszinkron (indukciós) generátorként viselkednek, nem szinkron generátorként. Az aszinkron generátorok külső táphálózat nélkül nem működnek (kivéve persze akkor, ha valamilyen formában biztosítjuk a gép meddő igényét). Ha szinkronfordulat fölé gyorsítjuk, akkor generátorként fog működni, és minő furcsa, ekkor a generátor forrásfeszültsége némileg magasabb lesz, mint a táphálózat feszültsége, így az áram a generátor felől fog folyni a táphálózat felé (ez is tulajdonképpen kiegyenlítő áram lesz). Az aszinkron generátoroknál a hálózatra kapcsolás csupán a táphálózatra kapcsolást jelenti, semmilyen szinkronizációs protokollra nincs szükség.)

(Az akkumulátortöltés kiválóan bemutatja a különböző forrásfeszültségű generátorok és a kiegyenlítőáramok jelenségét, azt viszont meg kell jegyezni, hogy ebben az esetben a feszültségek kiegyenlítődése egy idő után ténylegesen meg is történik a töltés során)