( Ritter | 2022. 04. 16., szo – 12:59 )

https://ekiga.org/

Ott pedig használj régebbi video (és audio) codec-et. H.263 vagy még régebbi és kisebb igényű. Nem írtad milyen Celeron, nem mindegy. 

Az Ekiga, hacsak időközben nem került bele ilyen képesség, nem használ köztes szervert. Így két oldalról elérhető port kell a használatához, szóval a két oldali NAT probléma. Nem olyan kényelmes mint a Jitsi meet vagy a mai kommunikációs app-ok. Mivel régi CPU támogatása szerintem sehol sincs fókuszban, ezért csak régóta fejlesztett programok jöhetnek szóba mint az Ekiga. Természetesen csak azok, amiket nem írtak újra 95%-ban úgy, hogy csak a név maradt a régi. 

Központi szervert használó app régi, kicsi CPU igényű video codec-kel nem lesz szerintem, mert azonos minőség mellett nagyobb a sávszélesség, illetve nincs erre piaci igény. A PC-nél olcsóbban kapható számtalan Android mobil paradigmaváltáshoz vezetett. 

Két oldali NAT mögött működő Ekiga vagy hasonló régebbről származó, még ma is fejlesztett program nem nagyon lesz. 

Ezért vagy megoldod valahogy egy köztes OpenVPN szerverrel a kapcsolatot a két NAT mögötti gép között vagy veszel a celeronos helyett egy újabb gépet oda, ami lehet akár valamilyen Android/Arm eszköz is. 

Elvben építhetnél valamilyen web alapú video-voip szolgáltatást is, amit szintén egy harmadik mindkét NAT kliensről elérhető szerverre kellene tenned, de az ezerszer több támadási pontot jelent mint egy OpenVPN szerver. Ez utóbbit egyszer kell összeraknod és aránylag kevés munkával frissítened. Az Ekiga nagyon sokáig működni fog így.