( Raynes | 2021. 08. 25., sze – 18:59 )

A boot is az OS része. A fájlrendszer sebessége nyilván különböző fájlrendszerekre értendő, Linux alatt ext4, de ezt az OpenBSD natívan, kernel szinten nem támogatja, csak userland fuse modul szintjén, de akkor meg a fuse overhead miatt nem lesz fair összehasonlítás. Kernel lassúságán azt értem, hogy a progik is lassan töltődnek be. Bár az kicsit segített, hogy az rc-ben beállítottam pár dolgot, pl. hw.smt=1 sorral engedélyeztem az Hyper Threading-t, így az összes prociszálat használja, meg kikapcsoltam az aslr-t, hogy ne random linkelgesse újra a kernelt, így érezhetően gyorsabb, de Linux mellett még mindig komótos. Azzal is tisztában vagyok, hogy egy biztonságilag ellenjavalt, mert fontos security feature-ök, de míg kísérletezgetek a rendszerrel, addig legyen legalább kicsit kevésbé csigatempójú.

A framebuffer konzolban valóban tévedtem, mert wsconsctl segítségével lekérdezve drm-et használ a konzol, de működő színeket, meg egyedi betűtípust így se tudok csiholni. A színek ugyan belőhetők, a TERM változó bizonyos értékre állításával (rcons-color, ansi, wsvt25, stb.), de akkor meg sok funkcióbillentyű nem működik. Terminus bináris pcf konzolfontot se veszi be, látszólag rendben lefut a wsfont vagy mi a parancs neve, nincs hibaüzenet, de a font nem aktiválódik.

Azt tudom, hogy használhatnék OpenBSD alatt is Bash-t (vagy akár zsh-t is), de akkor olyan lennék, mint a Windows Matyik, akik Linuxra áttérve is wine-ben erőltetik a windowsos megoldásaikat. Próbálom a rendszert BSD módjára használni, BSD-ként megszokni, ha elkezdem linuxosítani, meg bloatosítani, akkor az egész értelme veszik oda, azt csinálhatnám Linuxon is.

A Firefox mentési problémáját kinyomoztam, az állítólag az unveil miatt van, hogy csak a ~/Downloads mappába tud írni, de nekem oda se akar menteni. Grafikus felületről is nagyon nehezen műtöttem le a Log Console-t. Az is igaz, hogy sok problémám még az okozza, hogy BSD noob vagyok, és nem ismerem a rendszert, így eleinte az ember csak saját kútfőből gányol. Sok minden nincs még beállítva, ssd trim, hang, X font antialiasing/hinting, csomó csomag nincs fent, stb., sok munka lesz még vele. A ksh is belőhető kicsit jobbra, bár a Bash meg a zsh szintjét nem fogja akkor se elérni.

Ami még nagyon furcsa, ez a partícióktól független disklabel felosztás. Az elég poén, hogy sok év után újra van c: meghatóm, erre még Ballmer is kiosztana egy nagy vállveregetést :D Elég zavaró is egyben, mert azonos szinten mutatja a partíciókat és disklabeleket is (pl. a BSD rendszerpartíció egyben c: és egyben a: disklabelt is kapja, az egyik maga a partíció, a másik a / csatolási pont, ami a partíción belül van), ráadásul a default séma, amit telepítéskor felajánl, az nagyon ócska, hogy a partíció túl van szabdalva 1-2 gigás labelekre, én azokat egyesítettem, hogy a / legyen az egész partíció, és azon legyen minden, /var, /usr, /home, /stb., a /swap-ot megszüntettem, nem kell, 16 GB RAM-ja a gépnek overkill egy ilyen rendszernek. Ha majd belejövök, akkor a /home másik partíción lesz, de most még nem láttam szükségét. Szóval vannak benne furcsa dolgok bőven, amik vagy zavaróak, vagy félrevezetőek.