( hajbazer | 2021. 06. 02., sze – 20:12 )

mert vannak olyan hibak, amik csak publikusan nem ismertek, de bizonyos csoportok ismerhetik oket. Altalaban a kulonbozo malware es egyeb, hasonloan black-/greyhat teruleten foglalatoskodo fejlesztok/csoportok

Igen, tipikusan a Windows 10-et érintő 0-day exploitok, amiket a bűnözőkön és a titkosszolgálatokon kívül senki nem ismer és ezek minden egyes feature frissítésnél újratermelődnek, sokasodnak, leszámítva azokat, amikre rájönnek és kijavítják őket. Nagyobb, komplexebb kódbázis = több lehetséges hiba és biztonsági rés. A Windows 10 világelső komplexitásban és abban, hogyan gányoljuk rá a modernnek hazudott, de valójában csak divatbloat koncepciót a legacy rétegekre, miközben a legacy Windows-okkal elégedett és az általa biztosított workflowkhoz ragaszkodó felhasználókat igyekszünk szembeköpni (üdv. Microsoft).

Ellenben a Windows XP 2009 óta nem kapott új featuret és utána még 5 évig volt maintenance fázisban, tehát javítást javítás hátán igen. Ezzel gyakorlatilag jobb, időtállóbb, stabilabb kódbázis alakult ki, mint a Windows 10 rolling release modelljének bármikor is lesz.

A kulonbseg ott van, hogy egy tamogatott rendszerben a hibakat folyamatosan javitjak, sot a sulyosakat igen gyorsan.

A Windows XP ugye 5 évig volt maintenance fázisban, sőt ha a POSReady 2009-et hozzávesszük, akkor 10 évig. Ez alatt számos súlyos és nem súlyos hiba kijavult, új feature hozzáadása nélkül. A Windows XP-ben lévő javítatlan bugok száma egy véges halmaz, aminek a számossága, még ha nem is pontosan ismert, már nem változik. Minden egyes új bug felfedezésével pedig egyre kisebb a valószínűsége, hogy még egy újabb bug benne van. Mindeközben a feature frissítéseket kapó Windows 10 bugjainak a száma gyakorlatilag megszámlálhatatlanul végtelen halmaz és folyamatosan újratermelődik.

Arról nem is beszélve, hogy a Windows XP-nél csak a biztonsági sebezhetőségek számítanak olyan bugnak, amivel érdemes is foglalkozni, hiszen az 5+5 év alatt kistabilizálták bőven annyira a rendszert, hogy ne legyenek benne triviális vagy alapfunkciókat érintő banális hibák. Amik a bootolhatatlanná váló Windows 10-ekben nem egyszer fordultak már elő.

Ott az ember legtobbszor rakenyszerul arra, hogy a sajat vagy mas hobbistak munkaja aran foltozza a rendszeret.

Ezek a hobbisták többnyire alaposabb munkát végeznek, mint a multik .NET-bloatban és PowerShell-ben kényelmeskedő babzsákfejlesztői. Ugyanakkor, néhány józan ész és tapasztalat diktálta alapszabály betartásával simán biztonságosnak lehet maradni a foltok és a workaroundok nélkül is. Erről anno nyitottam egy topicot, ahol azonkívül, hogy fősodratúék szétflémelték, azért összegyűlt elég sok jó ötlet.