( gyuri23 | 2021. 03. 31., sze – 10:11 )

Most egy szűk belső érelemzését írod le a tudománynak, így nézve igazad van, de én nem erről beszélek. Amit ma tudománynak hívunk - mert tudomány, mint a világ megismerésére irányuló törekvés mindig is volt, úgyhogy hívjuk inkább modern tudománynak - már eltávolodott ettől. Ha nincs hatalma a tudománynak, akkor például a pszichiátriai gyógykezelésre kényszerítésről ki dönt? Egy tudományban hívő embernek ezek elég kínos kérdések, ezt megértem. Itt a hup-on is számtalanszor olvastam az a kijelentést, hogy "én a tudományban hiszek". Ez messze túlmutat azon amiről beszélsz, a modern tudomány egyfajta vallássá vált, illetve megpróbálja betölteni a szekularizáció okozta űrt. A felépítése is kísértetiesen hasonlít egy egyházéra, a hatalmi struktúrájával, a tudós "papságával" ahonnan kizárják az eretnek tudósokat. A tudomány az aktuális dogmainak a megkérdőjelezését nagyon nehezen viseli, itt egy eklatáns példa:

https://www.youtube.com/watch?v=WTIgoWUH9Mo

A videót azzal szemmel nézd, hogy hogyan viszonyulnak a "tudósok" az egymás érveihez, amiről beszélek abból a szempontból lényegtelen, hogy kinek van igaza, én csak viselkedési mintára mutatok rá. Van okos tudós, aki az aktuális dogmát állítja és van a hülye eretnek tudós aki megkérdőjelezi. Tudom, hogy a dogma erős kifejezés, de itt van például az evolúció. Az egy dogma, mert bizonyíték nincs rá, csupán egy elmélet, de tudományista hívőknek megkérdőjelezhetetlen.

A Crockford és Miskolczi ügy - most tényleg lényegtelen, hogy igazuk van-e, vagy nincs - szerintem nem hiba, hanem egy rendszerszintű probléma, a rossz hatalmi, pénzügy érdek alapú szerveződés megnyilvánulása. Én úgy vélem, hogy a modern tudomány olyan irányba mozdul ezzel a pénz és hátlomalapú iránnyal, ami, ha nem vigyáz visszaüthet később, illetve már vissza is ütött, például az oltásellenesség képében.   Megjegyzem, hogy ez egy makró szemlélet, a tudósokkal többnyire nincs probléma, nyilván rendes emberek, teszik a dolguk és beállnak a sorba, de ők is emberek, aminek a videó eklatáns példája. Az más kérdés, hogy ki dönt az irányokról, mert a mostani globális problémák jelentős részét a tudomány okozta, és most izzadva próbálja helyrehozni amit elszúrt, pl, klímaváltozás, környezetszennyezés, mikroműanyagok, stb. Az egyes tudósok nyilván jó munkát végeztek, amikor kifejlesztették, például hogyan kell műanyagot gyártani, te azt már nem látták előre mi lesz a következménye. A holisztikus látásmód kiveszett, mindenki csak egy apró szelethez ért. Azért vannak üdítő kivétlek például James Lovelock - Gaia elmélete, de az is megér egy misét, hogyan reagált erre a tudós társadalom.