( bognarattila | 2021. 01. 11., h – 00:08 )

Ha elolvasod az első hozzászólásomat a témában, többek között pont hasonló esetekre gondoltam: nehéz meghúzni a határt.

Én nem az én igazságomat szeretném bárkire ráhúzni. Azonban vannak helyzetek, amikor a társdalomnak döntésre kell jutni, különben anarchia van. Ha van egy választás, aminek a lebonyolításában nem tudtak érdemi jogellenességet kimutatni, akkor annak a választásnak az eredményét el kell fogadni. Az más kérdés, ha az utólagos jogi eljárásokban problémák vannak, az ellen nyilván lehet és kell is tiltakozni, de ilyenről nem szólt a fáma. Trump lett volna az első, aki ezeket a problémákat hangoztatja és meglovagolja. De ő semmi mást nem hangoztatott, csak azt, hogy csalás volt.

A mostani probléma onnan ered, hogy az internet az elmúlt 10 évben gyűrűzött be jobban a lakosság körébe (USA-ban valamivel korábban), az addig elérhető felületek nem voltak alkalmasak a hatékony dezinformációra, hiszen a nyomtatott sajtó, tévé, rádió szűrő is volt. Ferdítések, csúsztatások nyilván mindig jelentek meg, de sokkal macerásabb volt és alacsonyabb volt az ingerküszöb. Ezzel szemben az interneten lényegében bárki bármit nagy mennyiségben tud  bárhonnan propagálni, még az adott országba sem kell elmenni. Emiatt a hazugságok nagyon gyorsan tudnak terjedni, lényegében mindegy, miről szól. Addig nyilván nincs gond, míg gyermeteg dolgok terjednek, de ahol pénz és hatalom van, ott sokak számára nyilván nem gát hazugság árán előbbre jutni, akár a szólásszabadság lehetősége mögé bújva. Valószínűleg ezért volt erre lehetősége eddig Trumpnak, de a zavargások már túlmentek egy határon.

"Nap kering a föld körül": ezzel a példával pont a jobb oldalt minősíted, mert ha kategorizálni kell a történelmi eszméket,  akkor inkább jobb oldali volt, amikor nem elfogadott állítások miatt máglyára küldték az embert. A liberalizmus terjedésével vált nyitottabbá az emberiség és kevésbé elítélő az újdonságokkal szemben. Kiváló példa erre, hogy Veres András miként viszonyult a lombik programhoz 2020-ban is.

Az elmondásod alapján hagyni kellene a Trump féle hergeléseket is, aminek az lett az eredménye, hogy többek között egy őt követő fiatal nő halt meg. Valamint egy rendőr és három másik személy is. Ez nagyon konkrétan élet tönkretétele.

És igen, a jognak valahogy azzal is kezdenie kellene rövidesen valamit, hogy a nagyok befolyását miként lehetne korlátozni, a hasonló döntési mechanizmusok kevésbé legyenek céges döntések, jobban legyenek jogszabály alapúak. Régóta napirenden vannak például darabolási elképzelések amivel a befolyás mértékét lehetne csökkenteni, bár sok eredmény egyelőre nincs. Ennek ellentmond, hogy a politikusok is egyre inkább népszerűsítik ezeket a platformokat azáltal, hogy használják.