( b0b0 | 2020. 11. 30., h – 09:08 )

Szia,

Nagyjából végig olvastam a szálat, és álljon itt egy pár mondat a villanykazán védelmében. Két éve épített házunkba villanykazán + fa kandalló kombót válaszottam. Nálunk elég drága lett volna a gáz bekötése (kb. 50m-t kellett volna az utcában túrni + kémény, stb.). A számokat tekintve egy A+-os ház éves fűtési energiaigénye (tehát nem passzívház) 55 kWh / év / m2. Ezt 140 nm-rel számolva: 7 700 kWh / év. 1 kWh fűtési energia ára földgázból 12 forint, ugyanez vezérelt áramból 23,16 forint. A különbség 11,16 Ft kW-onként, 7 700 kW-ra nézve éves 85 932 forint. A 24kW-os kazánom ára volt 250e forint volt.

Mi nem valósítottuk meg a napelem rendszert és a végleges villany bekötést, mert szerettem volna látni az első két fűtési szezont:

A gépészünk 24kW-os kazánt számolt, és ehhez bizony full gázon 3X54A betápot javasoltak, hogy a teljes fogyasztást kiszolgálja. Kaptam ajánlatot ennyi amper bekötésre, ami milliós tétel volt, így eléggé leizzadtam... A tapasztalatok alapján azonban sem a "vastag betáp", sem a nagyteljesítményű kazán nem szükséges. A kazánt úgy állítottuk be, hogy maximum 4kW teljesítményt adjon le, a legnagyobb zimankóban is maximum 16 órát ment. Fűtött terület 240 nm. Ha még egyszer építhetném a rendszert, akkor inkább a pufferbe "becsavarható" fűtőszálakat vennék (ezek egyenként 2kW-osak). Ebből lehet többet is egy tartályba. Pl. 6 db-ot, 4-et vezérelt áramra, 2-t nappalira. A fűtőszál ráadásul olcsóbb és nincs benne mozgó alkatrész (szivattyú).

Másik tapasztalat, hogy a kiszámolt 1500l-es puffertartály nagyon sok. 38-as phoroterm + monolit födém + 15 cm kőzetgyapot szigetelés rengeteg hőenergiát tud tárolni. Kísérletképpen most úgy használom, hogy a tartályba nem keringetek fűtésvizet. 6-8 órát kifogástalanul tudja tárolni a szerkezet a meleget.

A vizes helységeket leszámítva mindenhol radiátoros fűtést használunk. Én nem szerettem volna felületfűtést. Kinek a pap, kinek a papné... A radiátorokat az Immerpan katalógus alapján kb. 20%-kal felülméreteztem. Így most 35/28 előremenő és visszatérő hőmérséklettel használom. Szerintem radiátorral is lehet simán gazdaságosan fűteni.

Egy energiatakarékos ház esetén fontos kalkulálni a HVM előállítás költségével, ugyanis ez a fűtéshez képest kiugróan magas lesz (tapasztalatom alapján). Én négy lánnyal élek együtt, fürdés végére vízköves lesz a hátuk. Öten kb. annyi energiát használunk el melegvízben, ami 6-7 óra fűtési energiát jelent. Szóval nem mindegy.