( Caro | 2020. 10. 10., szo – 09:06 )

Az akkuban tárolást el kell felejteni ilyen célra. Számoltam én mindenféle akkumulátorral, az akku annyira drága, hogy csak az ő elhasználódása többe kerül az áram áránál.

Itt inkább az a probléma, hogy sokan úgy vettek fel (államilag támogatott) hitelt napelemre, hogy ezzel lenullázzák a villanyszámlát és utána a hitelt fizetik, majd a hitel lejárta után nem fizetnek.

Ok, ez utóbbi akkor is irreális volt, viszont az előbbi teljesen jogos, mert nem ruháztak volna be napelembe, ha ezentúl mindkettőt is fizetni kell.

Mivel a tetőre telepített napelemek pedig maximális megtérülésre voltak méretezve, ez a következőket jelentette:

- lehetőleg csak a déli oldalra,

- csak annyi, hogy az éves fogyasztást fedezze, efölött ugyanis már csak nagyon alacsony áron veszik át az áramot.

Mivel a lakossági fogyasztás nem ehhez igazodik, ezért az ilyen "spórolós" konstrukciók most nagyon rosszul járnak. Én évek óta mondtam, hogy meglesz ennek a böjtje.

Aki kicsit előre tervezett, az tetetett a keleti és a nyugati oldalra is, hogy a reggeli-délutáni fogyasztását ebből tudja fedezni. Nem térül meg olyan jól, mint a déli, de az ember otthon nem délben fogyaszt sokat. A másik, hogy érdemes kicsit túlméretezni a rendszert, hasonló okokból. Erre persze már nem adtak támogatást.

A téli-nyári ingás kiegyenlítéséhez érdemesebb meredekebb tetőre tenni őket, persze ehhez már a házat is így kellett volna tervezni.

Valamint: a fogyasztási szokás termeléshez igazítása. Ebben mindenképp van még potenciál. Sajnos gyakorlatilag csak a hőtermelőkkel lehet komolyabban gazdálkodni.