( csortu | 2020. 09. 21., h – 02:02 )

Nem teljesen értek egyet az első mondatoddal. Ha valóban jön tavasszal egy hatékony oltás, akkor szerintem az ország 10%-a sem fog átesni a fertőzésen.

Ezt épp tegnap tárgyaltuk végig a feleségemmel, aki amúgy immunológus. Szóval tegyük fel, hogy január 1-én befejeződik egy vakcina klinikai tesztelése, és betörzskönyvezik a gyártó országában. Tippre az egyik kínai vagy az orosz anyag van ehhez a legközelebb. 

A következő lépés, hogy a gyártó kiépíti a gyártó kapacitását, amivel képes több millió adag oltóanyagot legyártani. Ez tippre két három hónap. Innen elindul, hogy elkezdik gyártani az oltóanyagot, és legyártanak annyit, hogy már Magyarországra is jut. Magyarországon közben szintén törzskönyvezik az oltóanyagot, de tegyük fel, hogy ez nem tart tovább, mint az előző két lépés. 

Szóval már start + 6 hónap minimum, mire elkezdődik Magyarországon a tömeges oltás, de csak ha abszolút semmilyen probléma nem merül fel, amire igazából kicsi az esély, de legyünk optimisták. Innen kell megszervezni, hogy a lakosság 70%a be legyen oltva. Ez logisztikailag sem kis pályás meló, főleg, ha nem lesz kötelező az oltás (amire nagy tételben mernék fogadni). 

Durva becslésem szerint az oltóanyag fejlesztő országbeli törzskönyvezésétől egy év az abszolút minimum, mire az az oltás eléri a hatáshoz szükséges átoltottságot. Ezt ajánlom figyelmébe mindazoknak, akik szerint mindjárt itt a megoldás, csak kicsit kell még kibírni.

És mindehhez feltételeztük, hogy az első vakcina valós védelmet generál, nem mutálódik a vírus túl gyorsan és hogy a milliós nagyságrendű oltások nem dobnak ki nagyon  kis valószínűségű, ámde súlyos mellékhatásokat, ami miatt le kell majd állítani az oltási kampányt. Plusz az egész sztori úgy indult, hogy HA január elején van elfogadott oltóanyag. Tehát EKKOR 2021 karácsony környékén már meg is nyugodhatnak a kedélyek.