( uid_6201 | 2020. 09. 06., v – 19:12 )

Mindenekelőtt köszönöm a kimerítő választ a mechanikáról, megpróbálom elképzelni, felvázolni magamnak. Érdekelnek ezek az elektronika előtti korszakból származó szellemes mechanikák.
Fentebb említve volt a Hellschreiber. Ott például baromi szellemes volt, hogy duplázva írt a csiga, így ha nem volt szinkronban a Hell-adó és Hell-vevőegység, akkor is volt mindig egy teljes sorod (betű tetejétől az aljáig), mindössze annyi kényelmetlenséggel, hogy időnként ugrott a szemed az alatta vagy felette levő teljes betűmagasságú sorra. A papírt ott a beérkező erős amplitudó hatására verte oda az elektromágnes a forgó csigához. Persze ma már a szoftveres megoldásokkal ez is sokkal könnyebb és az automatikus szinkron is biztosítható.

Az FSK alapú kétállapotú átvitelt (RTTY) ismerem, ahogy az 5 bites kódrendszert is. Érdekes, hogy ahogy utánaolvasok, 1926-ban csinálták meg az első ilyen dekóder mechanikát.
Viszont valahol szembejött, hogy volt kísérlet frekvenciaszelektált billentyűzéssel is. De akkor ebből a variánsból se rezgőnyelves módon se egyéb trükkel nem jött szembe, vagy az a módszer tényleg valahol a kísérleti fázisban elakadt, például mert valójában sokkal drágább volt a mechanikája az 5 bites megoldással dolgozó mechanikánál.