( hajbazer | 2020. 06. 08., h – 12:22 )

Szerkesztve: 2020. 06. 08., h – 12:45

Erre szavaztam: A környezetvédelem általában fontosabb, mint a higiénia

Azért általában fontosabb, mert bizonyos körülmények között, például egy világjárvány esetén, a higiénia rövid távon fontosabb, mint a környzetvédelem. Hosszú távon, világjárvány nélkül, viszont a környezetvédelem a fontosabb, ugyanis ha nincs járvány, akkor az a szintű higiénia, amire a reklámok szürreális valóságukkal mutatnak példát, és amit ezáltal birkáék fontosnak tartanak, nem más, mint puszta illúzió.

Tegye fel a kezét, aki szokott "békeidőben" a gyorséttermekben kezet mosni, kezet fertőtleníteni. Vagy akár egy hagyományos étteremben. Vagy a lángososnál, a kebabosnál, a gyrososnál. Na ugye, hogy 10 emberből 1, ha feltette a kezét.  Pedig előtte megfogdossa az ajtókilincset, esetleg letenyerel a pultra. Előtte kezet foghatott valakivel, vagy épp a békávén a kapaszkodót fogta, amit előtte 100 másik ember. Simán kerülhet kosz, meg jónéhány kórokozó a kezére. Mégse jelentenek tömeges megbetegedéseket a gyorséttermek és a street food háza tájáról. Az immunrendszert és az anyagcserében a kiválasztást azért "találták ki", hogy az oda nem illő dolgokat kisöpörje. Ezt pedig egy olyan evolúciós folyamatnak köszönhetjük, amely során 99%-ban nem éltek higiénikusan az emberek, például az elmúlt párezer évben.

A takarításnak, a fürdésnek, a kézmosásnak természetesen van értelme ezen túl, viszont a túlzásba vitt higiéniának nincs értelme azonkívül, hogy marketing-idealizmusokat hajszolva, befektetőéknek extraprofitot termel, és hogy az emberi szervezet önvédelmi mechanizmusai elkényelmesednek a nagy tisztaságban és éppen emiatt lesz kiszolgáltatottabb a kórokozóknak, vagy akár a daganatos sejteknek.

Azzal viszont vitatkoznék, hogy a higiénia csúcsra járatása minden esetben a környzetszennyezés növekedésével kell, hogy járjon. Persze, egy olyan országban, ahol a műanyaglobbi dirigál a törvényhozásnak, a népakarattal szemben, sajnos jogos a felvetés. A tisztítószereket környezetbarátra kellene csinálni, sőt törvényekkel kéne kikényszeríteni, hogy csak ilyeneket árulhassanak. Emellett, azt is törvénnyel kéne kikényszeríteni, hogy a mosószeres, mosogatószeres, szappanos, egyéb tisztítószeres flakonokat legalább 50%-os betétdíj terhelje, hogy megérje visszavinni és utántölteni. Máris elejét vennénk a higiénia okozta környezetszennyezésnek, nevezetesen a műanyagszemétnek.