( blr | 2020. 05. 17., v – 19:02 )

Lehet ezt csinálni okosan, csak sokan képtelenek rá

Fent leírtam, hogy mi a nettó végeredmény, igaz, nem tudtam, hogy a GYES-t fel lehet venni munka mellett, így korrigálnom kellett, a számok így sorban a szüléstől számított 3 évre számolt munkabér szerint: minimálbér: 40 e, bérminimum: 44e, átlagbér: 45e, átlagbér másfélszerese: 10e. (Ebben benne van az anyasági támogatás, a csecsemőgondozási díj, a GYED két évig, a GYES egy évig, a családi pótlék és az adójóváírás egy gyerek után. Úgy számoltam, hogy a gyerekkel csak egy évig van otthon valaki.)

Még mindig: ez egy gyerek. Három gyerekre egy rakás olyan támogatás van, amit eggyel nem tudsz igénybe venni. Azzal ne számolj.

És mint írtam, az is kérdés, hogy a szülő vissza tud-e menni dolgozni, megoldott-e a gyerek napközbeni elhelyezése (bölcsi). Nálunk pl. konkrétan közölték, hogy mivel én itthon dolgozom, esélyünk nincs a várólista legvégéről feljebb kerülni. Így inkább itthon maradt az asszony is 3 évet: vendéglátózni nehéz home office-ban, a magánbölcsi meg elvitte volna a nettó felét, ennél többet ér, ha itthon van vele. (Nem, a home office rohadtul nem azt jelenti, hogy közben tudok egy egyéves gyerekkel foglalkozni, az előzővel próbáltam.)

Tudom vannak olyanok, akiknek nincsenek ilyen jó lehetőségeik

Tudod, vannak olyanok, akik nem élből három gyerekkel kezdik. Általában eggyel szokás. És mint fentebb kiszámoltam, minél jobban keresel a szülés előtt, annál rosszabbul jársz a „gyerekből származó jövedelemmel”, így az, hogy a gyerek első 3 éve nullszaldós, objektíven nem igaz.