( Raynes | 2020. 01. 05., v – 01:33 )

Szerintem vegyél vissza a hangnemből. Én nem így nyilatkoztam meg feléd. Lehet TCH-val már megszoktátok korábbi viták alkalmával, hogy ez a hangnem, de velem szemben mellőzd. Előre is kösz.

Ami a szakmai érdemet illeti: megcsináltam most ezt a suid adást is, és nem segít. Továbbra is az van, hogy a Sway fut, ahogy előtte is futott, de benne nem indítható semmilyen grafikus alkalmazás. Lehet én rontok el valamit, de nem látom mit. Gentoo alaprendszer, OpenRC, felhasználóm benne van az audio, video, wheel csoportban. Az USE flagek között ott van a wayland opengl meg minden szükséges dolog, mesa ott van a rendszeren ezekkel fordítva, telepítve van a Sway-nek minden függősége. Egyszerűen mégse jó.

elogind-ről nem tudtam, hogy a systemd-nek egy modulja konkrétan, de nem is változtat a lényegen, hogy most csak emulál egy modult, vagy ő maga a modul. Nem akarok ilyesmit a gépre. Az sem érdekel, hogy ezt te függőségnek hívod, vagy nem. Teljesen mindegy, hogy fordításkor függőség, vagy fordítás után nem fut az adott szoftver a hiányában, vagy nem megfelelően.

Az általad sérelmezett topikban leírtam azt is, hogy mint initrendszer, nem lenne bajom a systemd-vel. De sajnos nem maradt meg init rendszernek, hanem már teljesen átvette a rendszer felett az irányítást. Még így is elférne tőlem, mert legfeljebb nem használom, de a gond azokkal van, akik mindent erre dependelnek, így pedig lényegében megölik a többi initrendszert. Ez a systemd egy rákfenéje lett a linuxos világnak, beeszi magát, kiszedni nem lehet. Ez addig nem is baj, míg valakinek nincs az útjában, hanem majd utána próbáld csak kivakarni az ökoszisztémából, elég nehéz lesz. Nem csak initrendszernél, de semelyik más szoftvernél és megoldásnál nem szabadna megengedni, hogy a többi alternatíva rovására terjedjen, és azok használatát ellehetetlenítse. Ez elvi kérdés, nem a systemd-ről szól.

Sőt, anno, ha visszaolvasol nagyon régi hozzászólásaimat, akkor azokban még azt írtam, hogy nincs bajom a systemd-vel. Sok évig használtam. Eleinte még bloatnak sem volt annyira bloat. De az utóbbi időben kiverte nálam a biztosítékot ilyen letilthatatlan random seed szolgáltatási mizériával, vagy hogy a rákba nevezik, elegem lett, hogy feltartja a bootolást. Próbáltam feltenni a haveged-et, egy ideig le is rövidítette ezt a várakozást, de már azzal is másodperceket időzik a rendszer ezen a hülyeségen. Na meg elég a memóriafogyasztását megnézni, Arch (elég minimalista telepítés) a konzolon boot után 100 MB memóriát foglal. A Gentoo csak 49-et. Igaz ez nem csupán a systemd különbsége, hanem a pulseaudio hiánya is benne van. Amint betöltök egy grafikus felületet, vagy még rá valami GUI-s programot, tovább nő a különbség. Az egész nem azért gond egyébként, mert ne lenne 50 MB memóriám, a 16 giga RAM nagyja általában kihasználatlanul áll. Hanem nem akarom, hogy minden szükségtelen dolog betöltsön, ha egyszer meg lehet lenni nélküle. Pont így bloatosodnak észrevétlenül a rendszerek, egy kis 50 MB itt, egy kis amott, egy kis 0,1% CPU még rá, és azon kapjuk magunkat, hogy 500-1000 MB RAM-ot bekajáló rendszeren találjuk magunkat, aminél a bootidő is megduplázódott, és lomha az egész. Ugyanez van a függőségekkel is. Múltkor egy másik fórumon nem értette egy linuxos kezdő, hogy mi a bajom azzal, ha valaminek van 1-2 függősége, elfér, mikor terás háttértárak vannak. Közben meg a függőség függőségének is lehet függősége, és azon kaptuk magunkat, exponenciálisan dagad a függőségi fa. Meg minél több függősége van valaminek, annál valószínűbb, hogy frissítéskor valami eltörik, meg kevesebb csomagot is kell frissítgetni, letöltögetni, telepíteni, ha nincs függőség.

Egyébként nekem nem fáj, hogy más mit használ. Tőlem, aki a systemd-be van beleszerelmesedve, használja, akár pulseaudioval és gnome-bloatd-vel is felteheti, meg még 3000 másik csomaggal. Csak az ilyen userek miatt ne lehetetlenítsék el azt, aki mást használna, meg ne legyen megmagyarázva, hogy mivel nekem nem kell a systemd, én leszek a hülye, és akkor elkezdenek győzködni, hogy de-jó-is-az.