( oattila | 2019. 08. 01., cs – 14:34 )

"Lehet matekozni, de ez feltételezi a tiszta választást, ami erösen kérdéses egyébként."

A számok nem ezt mutatják. Akkor lehetne erősen kérdéses a választási eredmény tisztasága, ha a közvélemény kutatók jelentős Fidesz visszaesés mérése ellenére nyertek volna.

A wiki oldalon megnézed a közvélemény kutatási eredményeket, akkor (IDEA/Iránytű) kivételével 47-54% közé mérték őket. Ezektől kiugróan nem tér el a 49% listás arány.

"Nomeg ahogy fentebb is elhangzott, matematikailag SEM szabadna kijönnie annak, hogy egy nemzeti választói kisebbség 2/3-os hatalomra juttathasson bárkit is."

Ha csak listás választási rendszer van, akkor igen, minden más esetben még ennél is rosszabb eredményekre is számíthatott volna az ellenzék. Úgy tudom pl. a britteknél csak egyéni választói helyek vannak. A franciáknál meg a közvetlen elnökválasztás miatt a nyertes majdnem mindent visz.

A lényeg, hogy a Fideszt úgy lehet leváltani, ha a jelenlegi szavazói nagy részét valamely pártnak sikerül elcsábítani. Szerintem azért nyer sorozatban a Fidesz, mert az ellenzék csak egymás szavazóira fókuszál. Ameddig ezt a stratégiát folytatják addig csak a 2/3 közeli választási eredmények fognak ismétlődni. Azt kellene felismerni az ellenzéknek, hogy, ha nyerni akarnak, akkor a most "fideszes" szavazókat is meg kell szólítaniuk.

Ez nem világnézeti kérdés, csak szimpla matematika.