( _Franko_ | 2019. 05. 12., v – 20:41 )

"Amúgy eleve 140l, vagy akár 2x100l bojlerben gondolkozom. Mondjuk az is mellettünk szól, hogy nálunk egy személy fürdése nem jelent 200l vízet, magyarul tudjuk mi a takarékosság és a kádat sem kötelező a legtetejéig tölteni."

Indulj onnan, hogy ha csak 45 fokra melegíted a vizet, akkor harmad annyi a készenléti hőveszteség, mintha 85 fokra melegítenéd. Ez éves viszonylatban azt jelenti, hogy 100 vagy 300 kWh energia megy el csak arra, hogy bojlerben van a meleg vized. Másodsorban azt jelenti, hogy ha alacsonyabb hőfokú a bojlerben a meleg víz, akkor jóval kisebb a vízkövesedés. Harmadsorban a hátránya az, hogy háromszor akkora bojler kell, mintha 85 fokra melegítenéd.

És az, hogy épp most nem használsz el 140-200 litert, illetve általánosságban nem okoz gondot, az nem jelenti azt, hogy nem szükséges időnként... például jön vendégségbe egy négytagú család, aztán órarendet kell írni, hogy ki mikor fürdik és mennyi vizet használhat.

Egyébként lehet kombinálni a dolgot, egyszerűen egy kis méretű bojlert a kombi gázkazán után kötsz normál tarifával, a vízfogyasztást a gázkazán előmelegíti, a fűtőszál meg megfelelő hőmérsékleten tartja.

"Félek a hőszivattyú nagy bekerülési költségétől. Nem akarom a kert nagy részét felásatni szondáknak, vagy levegő-vízes esetén nincs sok kedvem a puffertartályhoz és egyéb mókákhoz."

Bojlerhez van kedved? Az is egy puffertartály. :)

"Ha lehet, minél kevesebb gépészet legyen bent."

Akkor tedd ki egy épületgépészeti helységbe az épületgépészetet. Illetve egyszerűen számold ki, hogy a primer energiafogyasztás alapján hogy jönnél ki gázzal vagy hőszivattyúval. És vedd hozzá, hogy napelemmel elektromosságot tudsz termelni, gázt nem.

--
https://iotguru.live