( hajbazer | 2019. 04. 06., szo – 16:33 )

A laggard a jelenlegi fősodratú tech-narratívákban egy pejoratív, degradáló szitokszó, ami egy negatívan diszkriminált kisebbséget címkéz fel, akiket minél inkább megpróbálnak a társadalomtól elidegeníteni, lúzernek, balfasznak, sikertelennek beállítva őket. Számos tech-médiaorgánum, nagyvállalati marketingpropaganda és számos fősodratú mérnök úr is úgy műveli ezt, hogy észre se veszi. Köztük te is.

Ez gyakorlatilag olyan diszkrimináció, mintha valakit az öltözködése, az autója, a preferált zenei stílusa, vagy az iskolában tanult választott idegen nyelve miatt diszkriminálnál. Lényege tömören annyi, hogy a fősodratú tech-narratíva nem hajlandó elfogadni az egyén azon tudatos döntéseit, melyek nem divatos eszközök használatára irányulnak.

A laggardokat alapvetően azért (is) nézik le ennyire, mert a tech-piacon valódi fejlődés helyett erőltetett növekedés zajlik és ennek fenntartásához propaganda szükséges az összes velejárójával együtt, mint például az osztályharc és vallási fanatizmussá fajult kütyüpreferenciák (lásd Apple felhasználók) mesterséges, manipulatív gerjesztése.

Nézd, ha odaadsz az embereknek két ugyanolyan számítógépet, az egyiket 2G-re a másikat 5G hálózatra kötve, akkor mindenféle marketingtevékenység, noszogatás és propaganda nélkül az 5G hálózatot fogják választani, pusztán azért, mert jobb. Akkor valódi igény az 5G?

Akkor lehet ilyen esetben valódi igény az 5G, ha nincs rá más elérhető alternatíva (például nincs se WiFi, se vezetékes Internet, csak 2G). Néhány faluban például ez igaz is, de nem jellemző a sűrűn lakott településeken. Viszont, ott se konkrétan az 5G-re van igény, hanem általánosságban szélessávú Internetre. A gyorsaság egyébként is csak egy szempont a sok közül. Számít még az is, hogy hányszor kell újra megvenni a hálózati eszközöket (okostelefont, számítógépet) generációról generációra, hogy egyáltalán képes legyen 5G-re kapcsolódni. Számít még az is, hogy a 4G és az 5G között van-e érezhető különbség, vagy itt is az a nagyságrend, hogy fél másodperccel előbb jelenik meg a jó csajról az Instagram kép Tapicskoló Tamás okostelefonján. A 2G elsősorban telefóniára való, másodsorban alacsony sávszélességű adatátvitelre. A 4G, 5G elsősorban adatátvitelre, és csak másodsorban telefóniára. Kérdés az, miért van feltétlenül szüksége egy egész országnak földrajzi helyzettől (kábeles internettől) függetlenül magas sávszélességű adatátvitelre, a 2-10 Mbit/s (3G), és 15-40 Mbit/s (4G) sebességeket biztosító technológiák felett? Mi az, ami ennyi adat továbbítását igényli ennyire rövid idő alatt, földrajzi helyzettől függetlenül? Mi az, ami miatt nem lehet mindennek dedikált időt szabni, és az otthonról dolgozás érája mellett úgy beosztani az embernek a saját idejét, hogy kábeles netről elintézzen mindent, akár még az Instagram képek nézegetését is, a jó csajról? Jelenleg kevesebb, mint 10 millió emberre több, mint 12 millió mobiltelefon-előfizetés jut Magyarországon. Nem csak nyugaton, hanem nálunk is túl van mobilizálva a piac és a mobileszközök is túl vannak fogyasztva. Az esztelen felhasználásnak pedig gátat kéne szabni, ahelyett hogy elősegítjük (reklámokkal, pszichológiai-érzelmi manipulációkkal, csúcstelefonok státusszimbólumként való árusításával, évenkénti lecseréltetésével). A sebesség pedig attól is függ, hogy milyen átviteli módot használsz. Ha lynx-szel böngészhető weboldalak lennének a sztenderdek, valószínűleg a 2G is megfelelne és nem lenne közte és az 5G között nagyságrendi különbség. A mai webes technológiák bloat overheadje nem indokolhatja önmagában egy gyorsabb átviteli technológia kiépítést. Az azt indokolja, hogy a sok webökörnek neki kéne állni végre optimalizálni.

Fordítsuk meg: ha az általad évek óta kitartósan végzett marketingtevékenység, noszogatás (nagging) és propaganda kell ahhoz, hogy az emberek inkább a 2G hálózatot használjanak, akkor valódi igény a 2G hálózat?

Fordítsuk meg: A 2G hálózat azoknak valódi igény, akik még 2G mobiltelefonokat használnak és nem birkásodtak el az okostelefonokat propagáló médiahadjáratok hatására. Illetve minden egyéb GPRS-t használó eszköz tulajdonosának (pl. hordozható bankkártya-terminálok többsége).