( Chain-Q | 2018. 06. 05., k – 16:12 )

Erről a pre-emptivitásról többféle infó van neten, több cikket találtam, amiben hangsúlyozzák, hogy pre-emptív, de találtam egy levelezést, valami levlistán, ahol egy korabeli manuált idéznek, ami meg azt mondja, hogy nem pre-emptív az ütemező algoritmus. Én hajlanék arra, hogy nem volt benne. Egyébként vicces, ez mert az egyik probléma a korai Amigával az volt, hogy a szoftverkészítők nem nagyon tudták, hogy mit is kezdjenek ezzel az egész preemptív dologgal, meg a fejlett OS-sel. Ami ma elengedhetetlen funkciónak gondolunk, az akkoriban szoftverfejlesztés közben sokszor csak kényelmetlenség volt, és pl. főleg játékok kapásból lelőtték a rendszert és átvették a hardver teljes kontrollját...

Memóriavédelem valóban volt benne úgy tűnik, valamiféle custom MMU-val, hiszen a 68k alapból nem tartalmaz ilyet. Teljesen mindegy is, mert a Lisa még ugyanúgy fekete-fehér volt mint az első Mac-ek, és rettenetesen drága is. (Az OS-e egyébként Pascalban volt írva, ha jól rémlik valamelyik Computer Museumból elérhető.)

Amúgy ha a fentiekből nem jön át, és erre akarok itt utalni - az Amiga kevés dologban volt ténylegesen az első abban a felsorolásban amit fent leírtam. Szinte minden ötletnek volt előfutára már külön-külön (sokszor magukban a korábbi gépekben, amiket az Amiga készítői az Amiga előtt fejlesztettek, pl. a hardver sokmindenben erősen hajaz a 8 bites Atari gépekre, csak persze brutálisan kibővítve, lévén maga Jay Miner "az Amiga atyja" is ezeken a gépeken dolgozott korábban). De így ezt a csomagot egyben, hát nem tudom mi más tudta akkor. Nekem hirtelen nem jut eszembe semmi.

-=- Mire a programozó: "Na és szerintetek ki csinálta a káoszt?" -=-