( bucko | 2018. 05. 20., v – 00:19 )

Addig értem, hogy elektrolit van benne, meg elpárolog.
Ha 20 évig be nem kapcsolsz be egy gépet, ott nem az élettartamról kell beszélgetni! Inkáb nézd meg hátha ellopták! ;)
Ha meg üzembe van, akkor a hő- és feszültség terhelés számít. Legalábbis a gyártók és adatlapok szerint. Temészetesen lehet olyan része az áramkörnek, ahol nem kapcsolóüzem van, ezért kisebb a terhelés. Meg elkó is létezik kismillió féle minőség. Pl. van valamivel 1980 után gyártott 47uF kapacitású tantál kondenzátorom. Ha megmérem, akkor 47,0 az értéke. Igaz, nem volt olcsó, viszont fémházas és a végébe kerámia dugót forrasztottak.
A másik jó példa: 7-8 éve helyeztem üzembe egy 72kg súlyú, 1995-ös évjáratú IBM szervert. Pár évig részegységekre szedve hever az egyik-másik kolléga pincéjében. Meg sem fordult a fejemben, hogy kiszáradtak benne a kondenzátorok. Igaz, csak a táp került akkoriban 1MFt körüli összegbe. Sőt, ennek is 12 hónap volt a garanciája.

Tehát az elkó tényleg kiszárad, de kapcsolóüzemnél soha nem ez a tulajdonsága dominál, hanem a hő és feszültség terheléstől milyen gyorsan szárad ki, esetleg milyen gyorsan roncsolódik a dielektrikum.

A javaslatod persze tündéri, miszerint "commodore retro gamer fórumon" tájékozódjak az alkatrészek tulajdonságairól. Tudod, 1983 óta hardverfejlesztő vagyok, azóta az adatlapokból szerzem az információt. Az sokkal megbízhatóbb. ;)

Ha MLCC-re akarod cserélni az elkókat, akkor egy-két szabályra felhívnám a figyelmedet.
Elsősorban 100uF nem mindig 100uF!
Figyelembe kell venni a feszültséget és az anyagminőséget! Az MLCC névleges kapacitását 0,5..2V körüli feszültségen mérik. Az anyagminőség függvényében akár 30% csökkenés is lehet a névleges feszültségen. Az ESR viszont az elkó 0,1..20 Ohm-hoz képest tipikusan 2mOhm. Nagyobb frekvencián a kapacitástól (+mérettől) és anyagminőségtől függően változik az ESR értéke, de nyilvánvalóan sokkal kisebb, mint az elkóé.
Ha egy áramkörbe csak az öregedés és a magas ESR miatt raktak nagyobb elkót - esetleg többet párhuzamosan, akkor az néha cserélhető kisebb és egy darab MLCC-re. De pl. az ESR-re alapozott feszültségvisszacsatolás esetén néha sorba kötnek a kondenzátorral egy kisebb értékű ellenállást! Kapcsoló üzemben a "brumm" nem fűrész, hanem parabola alakú. Ez esetleg megvátoztathatja az áramkör munkapontját.
Hangfrekvenciára nem jó ötlet MLCC-t használni a kapacitás változás miatt, no meg meg is szólalhat. ;)

Példák:
- A cél min. 47uF max. 21V. Erre 3x22uF/25V MLCC a jó. Ehhez képest a nagyobb feszültségű, vagy a 68uF sokkal dágább.
- 5V 40mA fogyasztásra berakott 220uF/25V helyett (USB táplálású áramkör - hibás érték, nem hozzáértő "tervezte" :-D) bőven elegendő a 10uF/25V MLCC X7R vagy X5R anyagminőséggel.