( bucko | 2018. 02. 28., sze – 03:17 )

A munkahelyemen a 90-es évektől ketten kezeltük a szervereket. Mindegyikünknek járt egy X terminál. Úgy értem valódi, igazi, bootolós... Én nem használtam, hanem kis linuxos gépen N db konzolon - akkoriban még telnettel. A szerverekhez még járt monitor, grafikus csatoló, desktop.
A későbbiekben a szerverek már nem támogatták a grafikus csatolót, maradt a soros konzol - install és javítási funkciókhoz. A mai szerverek már a soros portot sem támogatják, helyette virtuáls konzol, vagy https a szervízprocesszorra. Nem grafikus környezetben a smitty volt az alapvető kezelő felület. Az IBM szakemberei is, meg mindenki is ;) áttért a kommandlájn kezelésre, mert az lényegesen gyorsabb, mint az alfanumerikus vagy grafikus felület, ahol esetleg nem minden metódus és opció érhető el. Mellékesen semmilyen grafikus alkalmazás nem futott a szervereken. És nem utolsó sorban a szerverekre mindig csak a munkához szükséges csomagok voltak felrakva. Idáig a POWER alapú AIX szerverekről beszéltem.
A "házi szerver" előbb volt RS6000, majd később linux is. Otthon sokáig OpenSuse szerverem volt, ahol az alfaumerikus yast volt a kezelőfelület. Bár ott is sok esetben inkább kiadtam a parancsot.
Másrészt, te magad írod, hogy amikor ilyenre volt szükséged (ergo, mégis akad ilyen eset!)
Igen, 20 év alatt potosan egyszer. A töketlenek java-ban írtak meg valami cert generálást, és csak X-es gui-val lehetett elérni. Ez jó játék, mivel rakhatam fel mindent: java, X szerver, a windózra meg az X kliens. Utána rögtön leszedtem mindent. Öröm, boldogság.

A kérdés csak az, hogy akkor a program, ami X-es volt, annak a gui-ját hogyan láttad...
Mivel láttam valódi X terminált, kissé lépéselőnyben érzem magam. Ez a szerkezet csak egy hardver. Valahonnan bootol, aminek a végén megkapja a default server-t és néhány default menü elemet. Ha bejelenkezel, akkor kapsz DISPLAY-t is, ami az az izé, amire a programok küldik a kimenetüket. Az a lényeg, hogy miután elindult a terminál, minden konfig és program elem egy url. Tehát a fontok sem biztos, hogy a "fő" szerverről jönek, a programok meg akárhonnan. Ehhez képest egy X-es linux desktop specifikum, mert helyben van a grafikus csatoló, a DISPLAY is, és altalában helyi programokat futtatsz. Egy Windows-on futó X kliens hasonló egy terminálhoz.

Természetesen elhiszem, ha egy mai linuxos grafikus felületet használva vonzódik a grafikus programokhoz. Ennek ellenére becsukott szemmel állítom, hogy egy csomó dolgot nem lehet még ma sem megoldani gui-n keresztül.