( mraacz | 2015. 11. 24., k – 12:23 )

Kezdjük feladni a provokatív hangnemet. Ez nem tetszik.

-- userenként 2-1 GB memória és ~ 1-0,2 vcore minden szerverre. Minél több user, normális üzleti környezetben fajlagosan annál kevesebb kell. Sztem ez 2-3 szervernek darabonként, max 60 userig, normál kisvállalati üzleti környezetben elég, ha ami rajta fut, nem windows server, hanem mondjuk Debian, zfs, KVM és proxmox. Nyilván ez attól is függ, hogy mi a felhasználás célja, ha mindenki videót akar szerkeszteni, az más. Érdekes, hogy nálunk inkább a processzor a szűk keresztmetszet, nem az IO és nem a hálózat, de pl. egy Xeon E3-1246v3 nálunk elegendő. Az 1 vcore és 2-3GB RAM userenként sztem hüvelykujj szabálynak akkor jó, ha windows struktúrát akarsz (akkor ez lehet még szűk is). Tiszta Linux környezethez kevesebb vas kell. Ez a tapasztalatom.
-- egy windows nélküli terminálszerveres infrastruktúra üzemeltetéséhez valóban nem elég a titkárnő és Bélából is az a verzió kell, amelyik hideglelést kap a userektől. Tapasztalatom szerint ez a Béla tartózkodó mindenkivel szemben, aki a windows szót kiejti a száján. Ugyanebből a Bélából a windowsbarát kiadás sokkal nagyobb toleranciát mutat a "csinálj már valamit, mert szar az egész" típusú felhasználói feladatmeghatározásokkal szemben. Nem tudom, így van-e máshol, nekem ez a tapasztalatom. Mindegy.
-- hogy a "drágább is megfelel, ha tervezhető" típusú érvelés elfogadható egy vállalkozási környezetben, szerintem szintén legenda. Valamilyen mértékű tervezhetetlenség minden rendszerben benne van. A havidíjas konstrukciók egyszerűen drágák. Pont. Nem segít rajtuk, hogy legalább tervezhetően drágák. Ha valami egyébként elromlik, inkább én szeretném megjavíttatni, mint arra várni, hogy majd jön valaki, aki ezt megteszi helyettem. Nem szeretek másban hinni (pláne nem a Google-ban). Bélának bele bírok nézni a szemébe, ez nálam a tervezhető kockázat. ;^) Más vállalkozásnál meg az SAP vagy a Microsoft neve a garancia. Hitvita.
-- teljesen egyetértek a szerverteremre tett megjegyzéseddel, így azzal is, ha a telephely sufniban van, akkor oda kell szélessáv. Kiegészítésképpen: az oxigénszegény környezet is fontos a véletlen behatolók ellen, nemcsak a tűzvédelem miatt. ;^))
-- a windows desktop példánya sztem simán használható virtuális gépen, ahány virtuális gép, annyi licensz, javíts ki légyszíves, ha tévedek. Azaz egy gépre simán vehetek annyi windows 7 licenszet, amennyit akarok, ha mindet önálló virtuális gépre teszem. Rosszul tudom? Mint megállapítottad helyesen, nem vagyok teljesen otthonos a windows licenszelési ügyeiben, amit tudok róla és ami alapján kijött nekem a 60 user esetén a 10 mio HUF fölötti licenszdíj, azt itt olvastam, ezen a threaden.

Szerinted mennyi a microsoft licenszdíja 60 userre, terminálszerveres környezetben vagy VDI-vel (ebből a szempontból mindegy), PC-s windowsos munkahelyekkel, Exchange szerverrel, minden munkahelyen Office-szal? Gyanítom valahol 20 millió HUF körül. Ennyiből simán kijön egy 60 useres terminálszerveres, tisztán linuxos struktúra, ugyanazokkal az alapszolgáltatásokkal (hálózat, osztott mappák, levelezés, proxy, LDAP, mentés) - vékonykliensekkel és mindenféle windows nélkül.

Összefoglalva: sztem nem áll távol a véleményünk, csak én a windows licenszek költségét tartom lényegesen magasabbnak, mint amiről te írsz, te meg a terminálszerveres környezet hardver költségét becsülöd fölé, jelentősen. Valószinüleg az optimum valamiféle "hibrid" struktúra, linux alapon, windows szerver nélkül, néhány desktop windows licensszel, virtuális gépeken.