( persicsb | 2014. 06. 30., h – 11:19 )

" nem hitte el senki, hogy a változás negatívumai őt is érinthetik stb."
Ez az emberek butaságának a hibája, és nem a nyugati életmódé.
Igen, a társadalomban vannak egyenlőtlenségek, és pont a verseny teszi lehetővé, hogy bárki, aki akar, jómódban éljen. Csak ehhez tenni kell, nem jön magától, és pláne nem az államtól kell várni a megváltást.
Dolgozni kell, tanulni kell. És akkor lesz miből lakni, lesz mit enni, van miből ruházkodni, szórakozni, művelődni. Ilyen egyszerű ez.

Valamint amit nem nagyon értettek meg az emberek: elfelejtették, hogy a munkának van értéke és nem a tárgyaknak.
Ezért van az, hogy ami gépen készül, és ember alig dolgozik vele, az nyugaton is ugyanolyan olcsó, mint nálunk, de amikor már ember lép közbe, akkor drága lesz minden.
Egy fodrász, egy pincér, bármi amihez emberi munkaerő kell, sokba kerül. Ezért tud a fodrász/pincér/stb is marha jól élni, mert a többiek megbecsülik az ő idejét.
A keleti kultúrában az kerül sok pénzbe, amiben sok anyag van, tök mindegy, hogy ki mennyit dolgozott vele. Sőt, inkább ott akarnak spórolni, ahol másoknak sok idejébe kerül a dolgok előállítása.
Ez egy értékrendváltás, és el kell fogadni: igen, 1000 Ft-ba kerül egy sör, mert aki felszolgálja, havi 350E forintot szeretne keresni, és nem 80E forintot.
És 10E-be egy normálisabb vacsora, ugyanezen okok miatt.