( gee | 2012. 11. 02., p – 22:27 )

Ha arról van szó, hogy az ember kimegy külföldre, vagy nem, akkor a magyar és a külföldi helyzetet lehet összehasonlítani.

Nem pályakezdő vagyok, miután dolgozni kezdtem, utána néhány évvel Magyarországon lakást vettem. A haverokat végigvéve, mindenkinek lakása vagy háza van Magyarországon, nagy részének autója, kb. felének motorja, kevésnek ezen felül nyaraló, vitorlás, ilyesmi.

Ezek közül bárki, aki kiköltözik nyugatra, nulláról kell felépítsen mindent. Bérlakásban kell laknia, a magyarországi ingatlan árából nem tud lakást venni, jelzáloghitel önrészre talán elég lehetne, de azt nem kap azonnal, előtte pár év stabil jövedelem és pozitív adósságtörténet kell.

És természetesen nem azt mondtam, hogy senkinek nem éri meg. Van egy haverom, raktárosként dolgozik Angliában, egy szobát bérel, ahol a főbérlőtől nem nagyon tud aludni az éjszakai műszak után. És boldog, hogy kb. havi 100 fontot félre tud rakni. Magyarországon lakása van, autója és egy drága motorja, viszont a magyar raktáros fizetéséből az utolsó pár évben semennyit nem tudott félretenni.

OK, ez sem fair összehasonlítás, hiszen akkor lenne fair, ha ugyanazok lennének a körülményei, pl. minimum bérelne egy teljes lakást egyedül, vagy venne egyet. Egyiket sem engedheti meg magának.

OK, akkor az lenne fair, ha Magyarországon is csak egy szobát bérelne. Persze ez nem tetszene neki. Ahogy pl. nekem se tetszene Angliában csak egy szobát bérelni, pedig kb. havi 600 fonttal többet tudnék így megtakarítani.
Nekem ennyire nem hiányzik a pénz.