( horvatha | 2011. 07. 04., h – 06:41 )

Nosztalgikus hangulatom támadt...

Réges-rég én is írtam numerikus modellezést Basic-ben, 8 bites gépen, 2 karakteres változónevekkel és azok első verziója volt hasonló. Aztán gyorsan beszereztem valami Basic bővítést, ami gosub helyett paraméteres függvényhívást tudott és kicsit jobb lett (azt hiszem GR-basic volt C64-en), plusz az if-then szerkezetekben igyekeztem valami átlátható megoldásra jutni. (+ a legbelsőbb részeket átírtam assemblybe később, hogy le is fusson épeszű idő alatt) Láttam azonban ilyen kódot eleget, írtam is át először Pascalra, aztán C-re párat.

A lényeg: ne próbáld portolni, írd újra, ha lehet (azt írod, van erre mód), mert bármilyen értelmes nyelven ha megérted mi van, sokkal hatékonyabb, áttekinthetőbb, javíthatóbb kódod lesz.

Szegény "programozó", aki csak a Basic alapjait tudta, valamit kiizzadt magából (magamra ismerek), örült, hogy működik. Egy következő fejlődési állapot volt (nem mindenki jutott oda), hogy a Basic-et átláthatóbban használja: ez már ott tudott nagyot dobni a hatékonyságon és átláthatóságon. A C-nek az olyan fantasztikus szerkezetei, mint a switch vagy a többsoros if-then-else ágak meg egyenesen megváltást jelentenek.

Ilyen újrakódolásokról az a tapasztalatom, hogy akár fele annyi leütésből, sokkal áttekinthetőbb kód írható, ami még hatékonyabb is, ha az ember már a C lehetőségei ismeretében újrakódol.