( _Franko_ | 2011. 06. 03., p – 21:43 )

Csak az emberek kisebb része gondolkodik így ahogyan én is. Így egyáltalán nem csodálom, hogy olyan sokan vannak a saját lakás mellett. És ez az egész csak fejben dől el, ahogy az az érzés is, hogy "az én házam, az én váram". Ez is csak fejben dől el.

Miért gondolkodsz mindig a végletekben? Tudat alatt alá kell támasztani azt a döntést, hogy bérlakásban élsz? :)

Mi például 5 éven át albérletben laktunk, mellette félretettünk annyit, hogy egy lakás fele legalább meglegyen önrészként. Két éve egy panellakásban élünk, az értéke kb. 9 millió forint, az utcában egy ilyen lakást (feketén - szerződés nélkül) 55e forintért lehet bérelni, míg a 4 millió forintos hitel törlesztőrészlete 35e forint (igaz, 20 évre), de négy éven belül szeretnénk teljesen kifizetni előtörlesztéssel, és ekkor az egyenleg az, hogy a banknak fizettünk közel másfél millió forintot hat év alatt, amíg használtuk a pénzüket, s ez árfolyamtól függően 20-25 ezer forint havonta, ennyibe kerül a hitel, és havonta fizetendő 35e forintot nem tartom olyan felelőtlen hitelnek, ha ennyit nem tudunk fizetni, akkor albérletben se tudunk sehol lakni. A végeredmény az, hogy 4 év múlva lesz (reálértéken) egy kb. 9 millió forintot érő lakásunk, amely kb. 10,5 millió forintba került. Egyébként euró számláról fizetjük a hitelt, akkor váltok eurót, amikor úgy gondolom, hogy megéri, a bank minden hónapban fix euróösszeget emel le.

Ha ugyanezt a hat évet albérletben töltenénk, akkor kicsit rosszabb lenne az egyenleg, mivelhogy a havi 55e forintért bérelhető kb. 9 millió forintos ingatlan tulajdonosa legalább 45e forintot hozamként szeretne kivenni -- különben inkább pénzzé teszi a lakást és állampapírt vesz, a maradék 10e forintot fogja a lakásra költeni, ahogy kb. mi is ennyit költünk a lakás lakható állapotban tartására a jegyzeteim szerint. Ez a kb. 25e forintos hitelköltséghez képest kb. 20e forinttal több, ennyivel kevesebbet tudnánk megtakarítani havonta albérletben, ám a bankban lévő 5 millió forint biztonságosan lekötve reálhozam tekintetében nem fogja elérni ezt az összeget... ha szerződéssel, lakcímbejelentéssel és átutalással fizetett albérletet nézek, akkor pláne rosszabb lesz a bérlakás egyenlege.

Nálad azért jó az egyenleg, mert amiket leírtál, ott a lakás tulajdonosa teljesen biztos, hogy nem adózik rendesen a jövedelme után, majd ezt veted össze egy hitelre vett lakás teljesen legális költségeivel.

Aki saját lakásban lakik, az ingatlanba fekteti a tőkéjét, ami nem hülyeség, legalábbis nehéz megindokolni, hogy miért hülyeség készpénzért ingatlant venni, amikor érett pénzügyi kultúrával rendelkező helyeken elterjedt szokás ezt művelni, mert ott nem a párnában tartják a pénzüket... nagyjából kiszámolható, hogy stabil gazdasági környezetben akkor éri meg ingatlanba pénzt fektetni, ha az ingatlanon lévő hitel nem éri el a lakás árának 30-35 százalékát.

Akkor lesz hülyeség ingatlant hitelre venni, ha az önrész kevesebb 60-70 százaléknál, pláne a válság előtti időkre jellemző nulla forintos önrésszel lakást bevállalni hülyeség... de ez nem a hitel hibája, hitelt lehet okosan is használni, és lehet hülyén bérlakásban élni. :)
--
http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor/Home