( haga | 2011. 01. 24., h – 11:36 )

Az a gond, hogy már én is egyre inkább a windows felé fordulok (főleg, hogy ez a windows 7 elég fasza lett), miután '97 óta suse,redhat,debian,gentoo,arch vonalat megpróbáltam már desktop rendszerként, és a 8000 különféle elbaszott daemonból, meg a gitből való forgatásokból már elegem van. Használni akarom a rohadt gépemet, nem pedig baszakodni órákig, hogy egy rohadt játékot eltudjak indítani, ha ahhoz van kedvem. Linux-szal való baszkodásra ott vannak nekem a szerverek.

Tehát desktop-ra szerintem teljesen alkalmatlan, aztán ott van a szerver kérdés. Jelenleg a microsoft jobban ráfeküdt a biztonság kérdésre, mint Linus valaha is, ergó ezzel sincsen nagyon előnyben.

Egységesség kinézet ügyileg, kernel ügyileg szintén nem igaz rá - anno drbd-vel volt emiatt szopásom. Aztán ott van a könnyű kezelés, a csoportmunka támogatás, a group policy, sharepoint ilyesmik, amikre nincsen valós alternatíva, ergó cégeknek sem tudom kiajánlani.

Virtualizáció terén is vannak problémák, pár hete futottam bele egy nem dokumentált bugba, a hoston valahogy a kvm modul nem nagyon akart fényesen működni, több mint 200 nap után egy elég nagy terhelésű vason, fogta magát, és a guesten a sys elszállt a francba (addig teljesen jól működött hozzáteszem). Igaz ez debianon volt, nem pedig egy redhat/centos-en. Amúgy ezzel a részével nincsen gondom, több windows 2008 guestem is atomstabilan megy. Bár azt sajnálom, hogy virsh-n, és rhev-m-en kívűl (amihez meg windows kell egyelőre, a java-s cucc meg vmikor 100 éven belül jön) nincsen normális kezelőfelület, illetve ha ügyfélnek akarsz adni egyet, akkor írhatsz egyet (bár a libvirt jó dolog, legalább egy stabil kiindulóalap).

Szívesen használnék linuxot desktopom meg szerveren, mindenhol, de ehhez a jelenlegi fejlesztési irány nem megfelelő (hogy mindenki a saját kis baromságát fejleszti amíg meg nem unja).