( _Franko_ | 2010. 11. 29., h – 17:27 )

Mint látszik a NyPk nem voltak nagyon kreatívak, jöttek a pénzek vettek belőle állampapírt, a többit meg átutalták valahova.

Valami forrás mellétehetnél ennek a kijelentésnek... :)

Kezdjük ott, hogy törvény írta elő az állampapír hányadot egészen pár évvel ezelőttig, amikor is a választott portfólió szerint lehetett csökkenteni az állampapír arányt. A növekedési portfólió tipikusan kockázati tőke, és arra való, amit írsz.

Másrészt: ha az állam nem ad ki kötvényt -- vagyis nem kellene hitelezni -- akkor a manyup más állam papírjait vette volna. De az állam bizony naponta kiteszi a piacra a kötvényeit és volt is rá vevő -- most nincs nagyon, mert kutya nem veszi most a magyar állampapírt, a manyupok pedig nem tudnak miből, mivel az államhoz kerül egy hónapja a leköthető pénz.

Tényleg az látszik leegyszerűsítve, hogy kapnak tőlünk 3000mFt-ot, amiből 1300mFt-ért állampapírt vettek, amiért mi fizetünk nekik 300mFt kamatot évente.

Leegyszerűsítve valóban ez látszik. De ha belegondolsz, akkor rá kell jöjj, hogy 1300 milliárd forintnyi állampapír nem kerülhet az államnak 300 milliárdba évente, különben csak az állampapíron jönne 23 százalék hozam, de nem jön. Gondolkodj... :)

Az államnak nem az öregségi nyugdíjasok kerülnek sokba, azokat simán ki tudja fizetni a 24 százalékos munkáltatói befizetésből (lásd előző hozzászólásom, valahogy a számokat nem szereted megvéleményezni :). Ami sok, az a rokkantsági nyugdíj... ott viszont rendet kellene tenni, de az egy darázsfészek, hiszen bedöntene a munkanélküli piacra óvatos becslés szerint is 100e ál-rokkant embert a 800e rokkantnyugdíjasból... ehhez hozzájön a közszférából elküldendő 80-100e ember (10-12 százalékos leépítés ugye), és máris -200e emberről indul az egymillió új munkahely számlálója.

Szóval nem olyan szépek és kerekek azok a számok, amiket írsz. Nem a nyugdíj rendbetétel a lényeg, hanem az egykulcsos adó 200 milliárdos kiadása, a gyermektámogatási adó 200 milliárdos kiadása, a nyugdíjkedvezmények 40 milliárdos kiadása, a nyugdíjemelés 160 milliárdos kiadása, a közszférában a nettókorrigáló fizetésemelés 20-30 milliárdja, és talán ehhez még hozzájön a MOL és Malév részvények 400-600 milliárdos megvásárlása. Ezekre kell a manyup pénz, nem a nyugdíjkassza hiányához... kiadáscsökkentésről pedig még szó nincs.
--
http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor/Home