Az utóbbi napokban érezhetően megugrott az olyan cikkek száma, amik nyíltan kritizálják a vibe-coding-ot. Ilyenekre gondolok:
- Human programmer beats OpenAI's custom AI in 10-hour marathon
- AI Coding Tools Underperform in Field Study with Experienced Developers
- I destroyed months of your work in seconds
- Coding with LLMs in the summer of 2025 (an update)
- Nobody Knows How To Build With AI Yet
- I’m Tired of Talking About AI
- My Experience With Claude Code After 2 Weeks of Adventures
- The Problem with “Vibe Coding”
- "Vibe Coding" vs Reality
- The perverse incentives of Vibe Coding
- I tried vibe coding in BASIC and it didn't go well
- The Forced Use of AI is Getting out of Hand
- Vibe Coding Is Fun—But Vibe Refactoring Pays the Bills
- Stop Vibe Coding Every Damn Time!
- ...stb. a fenti lista korántsem teljes, de ennyi is jól érzékelteti a változást a trendben
Érezhető, hogy a hivatalos beszámolók igyekeznek csillapítani, mekkora bukta valójában ez egész, és még mindig próbálnak óvatosan fogalmazni, addig a személyes blogok és beszámolók egyre flusztráltabbakká és durvább hangneművé kezdenek válni.
Ugyanakkor nem lehet elmenni szó nélkül amellett, hogy mennyire meggyarapodott az ilyen jellegű tartalom a neten, és hogy mennyire egybevágnak a panaszok: nem is gondolkodik az LLM, sokszor agyatlanul pakol össze dolgokat, ami miatt a fejlesztés hosszű távon több időt igényel, semmit kevesebbet; ha működik is először, amit kiköp, fingja sincs senkinek arról, miért is működik, ezért a későbbiekben a debuggolás szinte lehetetlen; stb.
És akkor a TCO-ról még szó sem esett... De majd fog, amint megkapják az első számlákat a cégek!
- 1939 megtekintés
Hozzászólások
I’m Tired of Talking About AI
July 19, 2025 · ~2000 words (10 min)
I feel like the ground is shifting beneath my feet. Several times in the last few weeks I’ve seen people I respect talk about how they use a generative AI assistant when coding, or criticize those that are critical of generative AI. People who were, themselves, critical of generative AI in recent memory.
I’m tired.
En tudjatok mikor ereztem pontosan ugyanezt? Amikor jQuery-s, vanillaJS-es emberek elkezdtek Angularozni es total fogyatekossa valt egy csomo korabban normalis kodolo ismerosom. Raadasul elotte mindent olvashatoan irtak. Backend kodot is. Angularra szokva meg write-only faszkalapok lettek. NemJS backend kod irasakor is. Az ido vegul nem oket igazolta. Szerencsere.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
És még akkor is pontosan ez volt, amikor először bejött a Java meg a GC. Még a Gnome-ot is átbrandelték Java-ra Sun-ék. Az az agymenés szerencsére azóta lecsengett, a mostani Java fejlesztők már normálisak és a kódminőség is jobb lett, miután kikoptak a hátulgombolósok.
Sajnos az LLM kapcsán nem látom azt, hogy bármitől is javulhatna a helyzet (érteni ezután sem fogják a kódot, és csak egyre drágább lesz, ahogy nagyobb gépparkokat tolnak alá és nő az energiaigénye).
Anthropic tightens usage limits for Claude Code — without telling users
Reflections on OpenAI
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> LLM kapcsán nem látom azt, hogy bármitől is javulhatna a helyzet
azert az elmult 1-2 evben is kitalaltak dolgokat. pl. a MoE (mixture of experts) megoldotta vegre, hogy ne az irodalmon tanitott versiro bolcsesz-AI akarjon programozni meg szamolni is, hanem kulonbozo temakorokben kulon AI-kat tanitanak majd a vegen egybegyurjak.
a context size is megnott, ami szukseges ahhoz hogy nagyobb meretu inputot tudjon megemeszteni vagy nagyobb meretu programon tudjon ragodni. a "thinking" (reasoning) is egy erdekes feature, van ahol folosleges sot idegesito (pl szovegirasnal), de programozasnal kifejezetten hasznos. eloszor osszegyujti a lehetseges megoldasokat majd elemzi, osszehasonlitja oket, vazlatot ir es a vegen kiagyalja mit kene csinalni. nem csak elkezd generalni elejetol vegeig mint a korabbi LLM-ek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> nem is gondolkodik az LLM,
van olyan, ami tud gondolkodni: deepseek-R1
> sokszor agyatlanul pakol össze dolgokat
prompt kerdese. nem egy lepesben kell megiratni vele a facebookot, hanem lepesenkent, fuggvenyenkent amit szeretnel.
en sem igazan hittem benne, a chatgpt eleg nagy csalodas volt ilyen teren, de multkor kellett volna pythonban radius-peap hitelesites, es persze olyat meg soha senki se irt. githubon is csak par issuet talaltam akik a pyrad-nal kertek ezt a featuret. igazabol a freeradius c implementaciojan kivul mast nem is talaltam a neten.
beadtam hat a deepseeknek, irja meg. egy lepesben annak se ment, akkor lebontottam 2 reszre. eloszor irattam vele egy radius auth klienst, azt megoldotta szepen, aztan kertem hogy peap-ot hasznaljon. beleirta. mukodott! aztan kesobb egy kolleganak mutattam, mert o se hitte el. megirta ujbol de maskeppen, pl mas ssl wrappert hasznalt, de az is jo lett.
nem azt mondom, hogy mindenre jo, de okosan hasznalva meggyorsithatja a munkat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
van olyan, ami tud gondolkodni: deepseek-R1
Dehogy tud! Tökéletes ellenpélda erre a fenti listából az Atari BASIC (abból kevés doksi és minta volt a neten, ezért alul volt reprezentálva betanításkor), nahát, nahát, bele is tört az LLM bicskája!
prompt kerdese.
Dehogy! Megfeszülhetsz a promptírásban, akkor sem fogja érteni, miből mi következik és miért! Amit nem nyalt fel betanításkor, arról lövése sincs, hiába promptolod agyba-főbe, nem fogja tudni.
Teszt: vegyél rá egy LLM-et, hogy találjon ki egy olyan új, hatékony és helyes algoritmust, ami eddig még sosem létezett! Mondjuk alkosson egy hatékonyabb deflate eljárást! Sok sikert hozzá!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> Atari BASIC (abból kevés doksi és minta volt a neten
meg is valaszoltad a kerdest. ahogy pl. a deepseek Petofi verseit sem tudja, mert az is keves volt az inputjaban...
> Sok sikert hozzá!
az LLM nem feltalalo, hanem jomunkasembor. amit betanitottak neki azt tudja ossze-vissza kombinalni, kb ugy mint ahogy egy ember (egy junior developer) tudna aki ugyanazt elolvasta. irrealisak az elvarasaid, meg nem is erted mi az LLM es hogy mukodik...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A fő baj az tudni kell mit tud a gép, és mikor hallucinál.
Pl "írj egy uefi programot ami kiírja a gép szériaszámát, mac címét, cput" megoldhatatlan feladat volt ~1 éve.
Itt tudtam hogy az adott lib képes megoldani, de nem tudtam pontosan hogyan; Halucinált nekem major releastől kezdve mindent is...
Ugyanakkor példa JSON-ból simán csinál adatosztályt, perzisztenciát, valamennyi favágást megspórolva.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Filozofikus kérdés de releváns, hogy mi a gondolkodás, milyen szintjei vannak, és mikor válik algoritmizalhatova az egyes szint. Amikortól algoritmizalhato onnan már gondolkodásnak nevezhető.
Azt mondanám az if/else is ha kellően nagy bázissal dolgozik és kellően sok feltétellel akkor már avval is messzire el lehet/lehetne jutni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
van olyan, ami tud gondolkodni: deepseek-R1
Dehogy tud! Tökéletes ellenpélda erre a fenti listából az Atari BASIC (abból kevés doksi és minta volt a neten, ezért alul volt reprezentálva betanításkor), nahát, nahát, bele is tört az LLM bicskája!
Azt gondolom, Te tudsz gondolkodni, de amiről kevés doksi van a neten, abba neked is beletörik a bicskád... Persze nekiállhatsz visszafejteni, de az beláthatatlan, hacsak nem idő-nem-számít hobbi a projekt.
Ellenben az AI másodperceken belül ad megoldást olyan problémákra, amikkel kapcsolatban kellő ismerete van, jellemzően sokkal gyorsabban egy okos embernél is. Az okos ember ezt felhasználja a saját életének könnyítésére, munkája gyorsítására...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
https://wandb.ai/telidavies/ml-news/reports/AlphaTensor-DeepMind-s-AI-F…
https://www.nature.com/articles/d42473-025-00107-9
Nem LLM, de igenis jó az AI alapkutatásra, olyan mintákat talál baromi gyorsan, ami az embernek éveket, évtizedeket jelentene. A fenti három példa már létező konkrét gyakorlati haszon.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amit nem nyalt fel betanításkor, arról lövése sincs, hiába promptolod agyba-főbe, nem fogja tudni
Bárcsak feltalálná az AI a RAG-ot meg társait, hogy ezen a problémán túlléphessünk. :)
Teszt: vegyél rá egy LLM-et, hogy találjon ki egy olyan új, hatékony és helyes algoritmust, ami eddig még sosem létezett!
Mondjuk ezen pont túl vagyunk már :D
50-akárhány év után sikerült az AlphaEvolve-nak sikerült jobbat találnia a Strassen algoritmusnál. Még úgy is mellélőttél ezzel, hogy teljesen unfair volt az elvárásod (ti. én, matekhoz középiskolás szintnél éppen csak jobban értő hupu, csináljak meg valamit, amin rengeteg, nagyon sok ember dolgozik hivatásszerűen)
(szerk: typo)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A panaszkodok joreszenek fogalma sincs a RAG-rol.... Szerintem rengetegen ugy kepzelik hogy a bonbgeszobe beirjak egy promptba, hogy irj nekem egy webshop modult - ott porog egy kicsit a kerek, aztan jon a valsz. Ime itt a webshop-modul.zip. Toltsd le es kattints ra.
Hansuly kellen fektetnoi hogy az emeberek megertsek hogyan mukodik eg LLM - az hogy AI-nak es meserseges intelligancianak nevezik irrealis elvarasokat tamaszt. Ez nem intelligencia - de nagyon erdekeznek talalom hogy gyakorlatilag megkerdedojelezi egy bizonyos pontig es ezaltal kitolta az "intelligens" fogalom hatarait...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem azt mondom, hogy mindenre jo, de okosan hasznalva meggyorsithatja a munkat.
+1, én csak azért vagyok relatív bizakodó az "AI elveszi mindenki munkáját" témában, mert az átlagembernek az AI csak egy újabb olyan eszköz lesz, amit lusta lesz megtanulni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
sok múlik a prompton
Nekem Copilotot kellett tesztelnem nemrég - ami az egyik leghülyébb ilyen szempontból - de kellő vissza kérdezésekkel még őt is sikerül használhatóvá tenni. A tapasztalatom az az hogy maguktól összefüggéseket papgáj szinten látnak - így szokták csinálni - de ha lebontod neki akkor össze tudja rakni jól.
egyébként meg a deepseek-R1 is tök buta valahol, pl egyik se képes felismerni ha egy .bat fájl azért fut hibára mert LF van CR/LF helyett (Most teszteltem)
Ebbe az jó hogy vannak AI-k kifejezetten testingre :D
No rainbow, no sugar
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"nem is gondolkodik az LLM"
Persze, hogy nem. Az egy nyelvi modell, nem arra találták ki hogy programozzon. Nem zárom ki, hogy lehet arra is alkalmas AI-t fejleszteni, de ne akarjuk már az általánosakat ilyenre használni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy fejlődési (és tanulási) folyamat részesei vagyunk. Sokszor láttuk már ezt: az új technológiát szállítók fújják a lufit, aztán kiderül, hogy mik a korlátok, milyen hibák vannak, hogy kell/lehet jól használni, és szépen lassan iterálva stabilizálódik az egész buli. Közben van alkalom a kritikusoknak - meg bárkinek aki netes jelenlétből él, reputációt, hálót, akármit épít - is fújni a saját lufijukat. ;D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, most már csak azt kell a résztvevőknek eldönteni, hogy ki kinek a kárán kíván tanulni. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kipukkanóban? Szerintem még el sem kezdődött igazán.
A magam részéről abban látom a legkomolyabb hozzáadott értéket, hogy egy generális IT tudással rendelkező egyén elképesztően széles skálán tud dolgozni az AI segítségével.
Persze a vibe-coding jelentéséről lehet vitatkozni, én is úgy használom, hogy megfelelően lebontott taszkokat adok neki, amiket reviewzok és kézzel integrálok össze. Gyönyörűen és hatékonyan működik.
Azon csodálkozom, hogy ennyire olcsón elérhető, én 10x árat is fizetnék érte, és nem csodálkoznék ha a közeljövőben drasztikusan változna az árazás.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hosszu tapasztalattal rendelkezo, devops, cloud architerct integrator vagyok. Lattam es dolgoztam mar mindefele java, node, python c# kodokkal, terveztem alajuk infrastrukturat de sosem irtam kodot - na jo python, bash meg hasonlo...
Most ha gondom van a kezeim koze kerulo termekkel - nem ugy kezeli az ENV-var, okat, gyenge minosegu kod miegyeb, rakuldom az AI-t hogy keresd meg hogyan kezeli es olvassa be a Config fileokat es magyarazd el mi lesz veluk utana...
Vagy irok egy vegtelenul reszletes tervet, komoly megszoriutasokkla es standardokkal, es szepen legenarlja a nodeJS front-endett ugy ahogy en azt specifikalom. Igen a szajaba kell ragni. Csinald ezt - ahelyett... Gyakorlatilag legeneralja a kodot de az agyi munkat a tervezest neked kell jovahagyni.
Reszletes konyvtarszeru promptjaim vannak pl terraform generalasara - egesz adatkozpontokat vagyok kepes kidobolni vele es mar el sem tudom kepzelni hogy kezzel vakargassam be sorokat... vegre tudok igazan architektelni es kozel instant latom az eredmenyt nem kell vagy nekem butykolnom az IaC-n vagy megvarnom amig a junior mernok kiszenvedi 1 het alatt es akkor is bele kell masznom...
A napokban elkezdtem szorakozasbol egy Android Launchert iratni a kocsim fejegysegere - mert nem tetszik ami benne van es kivancsi voltam mi lehet kihozni belole. Hosszu utazas lesz de latom hogy megvalosithato - az a fajta vibecoding hogy leirom irj egy laucnchert nyilvan nem megy - de megfelelo technikaval ossze tudja rakni az epitokockakat.
Hatekonysagban kb 5-10x tobbre vagyok kepes mint elotte es sokat segut hogy nekem kell kiasnom a doksikat meg a syntaxist mindenfele termekhez hanem megkerdezem a Perplexity-t aki elolvassa a forumok omlengeseit meg a rakat blogot es kiszuru a lenyeget.
Szerintem is sokat er - es ha valaki nem tudja hasznalni nagyon gyorsan le fog maradni...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Teljesen egyetértek, hasonló cipőben járok.
Annyit hozzátennék, hogy én ötleteléshez is szoktam használni az AI-t.
Megkérdezem hogy hogyan valósítana meg valamit, anélkül, hogy leírom a saját ötleteimet. Nem a megváltást várom tőle, nem felelősségvállalást, hanem inspirációt, hátha eszembe jut még valami miközben olvasom a választ.
Írjon érveket, ellenérveket, mert gondolkodásra késztet. Kifejezetten hasznos ha az ember one-man-showt csinál, és kell néha a külső gondolat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Érdekelne hogy csinálod :) Nincs valami blogod/vlogod vagy hasonló?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az egyik legjobb felhasznalasa kodolas kozben az AI-nak az, amikor egy altalad nem ismert nyelv szintaxisarol vagy egy altalad nem ismert frameworkrol kerdezed.
Pl. eletedben eloszor latsz ruby-t, de tudod, hogy ott is kell legyen valami hashmap vagy dict vagy akar egy json parser. Na, ezekre nagyon jo.
De a nyelvben amiben rutinos vagy es a frameworkben amit oda-vissza kivulrol fujsz, nem tud teged megverni.
Eppen ezert ilyen "soknyelvu devops"-ok eseten latom a leghatekonyabb segitsegnek. Ott is atomikus formajaban.
A "kigeneraltattam vele egy 200 ezer soros webalkalmazast" viszont szerintem tevut. A CoPilot meg csak azert sikeres, mert regota kreten product ownerek kurnak el ujabb es ujabb regen amugy jol mukodo es valamikor regen gyors IDE-ket, igy ott sem volt magasan a lec...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mikor olvastam Andrej eredeti tweetjét hónapokkal ezelőtt, enyhe undor fogott el attól az arrogáns, öntetszelgő poszttól nagyjából úgy ahogy bármilyen nárcizmustól. Szerintem egy hét sem telt el és az irodában már csíptem el kollégákat irónia nélkül, komoly arccal erről beszélgetni. Errefelé megyünk, semmi kipukkanást nem látok.
Az hogy az AI meg tud írni egy két függvényt helyesen, ahogy fentebb is írták a dolog védelmében, az nem "vibe coding". Ami rövid vagy középtávon lesz szerintem, az hogy egy komplex rendszerben nincs semmi kód amit ember ír. Több ezer vagy tízezer soros AI slop, nem is feltétlen debugolható vagy karbantartható. Nincs szükség semmire a prompton kívül ami előállította. Minden alkalommal újraírásra kerül from scratch, hogy közelebb legyen ahhoz amit szeretnénk, vagy ha kijön egy okosabb kódoló nyelvi modell. Olyannak aki szereti megérteni a kódok működését, szerintem ez maga a rémálom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
És majd simán behányják produkcióba a kódot, amit szintén LLM-mel generált QA tesztekkel biztosítanak?
Az finom lesz.
Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha most simán behányják a human-generated kódot, akkor igen. Ha nem, akkor később sem. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ami normális helyeeken átmegy olyan QA folyamaton, amit erre szakosodott emberek terveztek. Eljászottam a vibe codinggal, aztán pár prompt után ránéztem a kódra - a 40%-a szemét volt. De majd jól elszórakoznak a test prompterek meg a fejlesztő prompterek, kinek az LLM-je az oksoabb.
Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eljászottam a vibe codinggal, aztán pár prompt után ránéztem a kódra - a 40%-a szemét volt.
Ebben egeszen biztos vagyok - nalem pl teljesen feltoltott claude.md vagy gemini.md utasitaskeszlet es es coding, testing es egyeb startegiara kiuterjedo utasitassorozattal kezdve az elso 5-10 promptom a termek tervezesere, a reszletes technical spec documentacio irasara es a reseach-ra iranyul aminek eredmenye lokalis graph memoriaba kerul, hogy a kodolo algoritmus tudja a feladatot , ismerje a modszert es tudja a hatarait. Kulon kikotes hogy DO NOT WRITE code only generate plan and rules to follow.
Aztan ezt meg anyalazom en es egy branstormingra rakuldok egy masik konkurrens AI-t hogy irjon rola kritikat es osszefoglalot. Olyan 10-12. prompt session amikor elmondom, hogy strart with implementing phase one, make sure you generate and perform the tests as specified and always follow this and that specif instructions......
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Céges LLM-et használhatok csak, le is vágnák a genderem, ha én elküldeném a Claudenak meg a Gemininek a specifikációt.
Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez valoban valos problema. Nalunk meg nincs igy. Hogy ez jo vagy rosz nem tudom... Arrol hallotam hogy emberek kisebb vagyonokat keresnek jogi irodaknak meg hasonloknak helyi LLM-ek integralasaval... Persze ez nem "vibe" coding. De tenyleg a vibe coding mint olyan hujeseg...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Alapjaraton elvarhato lenne minden komolyabb termeknel hogy resztetes (majdnem funkciokra lebontott technical-specification legyen, adatbazis schema leirasokkla, technologia maghataraozassal, coding standrd leirassal... ) Hany olyan prouction termek van ami ebbol nem sokat latott ? A kulondseg annyi hogy eddig ott ahol ez nem volt tobb emberi energuiara volt szukseg hogy osszedrototzzak... Most majd talan fonotsabb lesz a tervezes - mert anelkul - egyelore- meg sloppy kod sem nagyon szuletik hasznalhatora kozepes vagy annal nagyobb bonyolultsagu termekre "vibe" coding alapon... De eleg sok termek halad affele hogy ekepes onmagat managelni, project plant keziteni, sevvencial-thinking strategiat kovetni es egy bizonyos roadmapot kis lepesekben kovetni - sot aztt meg is tervezni...
En meg olyat lattam, hogy az AI altal ily modn generalt kod normalis exception-handlinggel rendelkezett, reszletes tobb szintu debug/logging strategiat implementalt, kovetkezetes valtozo nezhasznalatot es jol megtervezett generikus funciokat irt.... Ne kerd hogy hanyszor vitatkoztam emiatt ha nem is senior do jo sok tapasztalattal rendelkezo fejlesztyokkel ennek szuksegessegerol mert kodjukban ilyen - minek az... Ugysem fog kellen nalame meg sosem kellett - aztan amikjor radobtam egy docker kontenerre csak neztem hiogy akkor most mitiol fekudt meg a logok meg nemak mint a kacsa, es szerintuk minden megy ahogyan kell... AI is csinalt ilyeneket de aztan bekerult a szablygyujtemenybe alap felteteleknek es tobbet nincs problem...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi az a vibe coding? Elnézést a tájékozatlanságomért. Annyit láttam már eddig, összefüggésben van az MI-vel, arra támaszkodik kódolás terén. De miért vibe?
Ja, még annyit, igen, persze rákerestem Google-ben. Úgy gondolom az itteni közösség sokkal jobb információkkal tud szolgálni.
Előre is köszönöm.
Még nincs aláírásom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi. Most már jobban értem.
Régen ugye low-code volt divatos, csak az volt a pláne benne, hogy nem nagyon kell érteni a programozáshoz, úgy lehet programot készíteni.
Itt meg olyasmi van, hogy nem nagyon kell belenézned a kódba, úgy is lehet programot készíttetni (azért jól jöhet néha a szakértelem, de ez már sok mindentől függhet).
Én így értelmeztem. Van azért különbség.
Még nincs aláírásom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem a definíció nem kiforrott még rá. Én úgy tudom, hogy a vibe codingnak eredetileg semmi köze az MI-hez. Lényegében csak annyi, hogy nekiül az ember leprogramozni egy problémát, de csak kedvtelésből, nagy vonalakban, épp csak annyit üt össze, hogy egy működő proof of concept legyen. Tehát nem az a cél, hogy hibátlan legyen, be legyen fejezve, meg nem tartja karban, csak kiírja magából, és lesz, amilyen lesz, sikerül, ahogy sikerül, aztán nem néz rá tovább a fejlesztő, általában ezt önszórakoztató jelleggel csinálják, néha közönség szórakoztatására, streamelik Twitch-en, YouTube-on, stb..
Na, már most ez kapott erőre azzal, hogy most már az AI-t is bevonják az utóbbi években, de ez nem követelmény szerintem ahhoz, hogy vibe codingnak lehessen hívni.
Szerintem is teljes baromság, mert így születik egy azonnal kidobott, haszontalan kód, amit később semmire nem lehet használni, pocsékba megy rá az emberóra. Inkább dolgozhatnának kész kódokon, tarthatnának karban fontos projekteket, amikre nincs elég erőforrás, jelentkező, még szakmailag is jobban fejlődnének tőle.
“Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi az a vibe coding?
Wiki definíció, kiemelés tőlem:
Vibe coding is an artificial intelligence-assisted software development style popularized by Andrej Karpathy in early 2025.
Innen ered: https://x.com/karpathy/status/1886192184808149383, tömören a lényeg, hogy vakon megbízol abban, amit az LLM kiköp, esetleg pontosítod a promptot, de te magad nem nyúlsz a kódhoz, csak az LLM kimenetét használod.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Errefelé megyünk, semmi kipukkanást nem látok.
Akkor mivel magyarázod, hogy drasztikusan megnőtt a sirámok száma az utóbbi időben?
Én úgy tudom, hogy a vibe codingnak eredetileg semmi köze az MI-hez.
De, lásd Karpathy tweetjét.
Az egy nyelvi modell, nem arra találták ki hogy programozzon. Nem zárom ki, hogy lehet arra is alkalmas AI-t fejleszteni, de ne akarjuk már az általánosakat ilyenre használni.
De hát akarják, pont ez a bökkenő. Egyébként jól látod, nekem is ez a véleményem, de a bigcorp mást hazudik.
teljesen unfair volt az elvárásod
De, nagyon is fair. Semmi olyant nem vártam el tőle, amit egy hús-vér programozótól (akiket helyettesíteni akarnak vele) ne várnék el. Ja, hogy kiderült, hogy egy junior szintjét hozza csak, azt is a junior bérének többszöröséért? Persze, hogy ez jön ki, de pont ezt akartam megmutatni.
az LLM nem feltalalo, hanem jomunkasembor. amit betanitottak neki azt tudja ossze-vissza kombinalni, kb ugy mint ahogy egy ember (egy junior developer) tudna aki ugyanazt elolvasta. irrealisak az elvarasaid,
Azt állítják, hogy le kell cserélni a programozókat LLM-re. Lássuk hát akkor, meg tud-e csinálni az LLM valamit, amit egy programozó igen? Például megkeresni a hibát egy programban és kijavítani.
Nem az én elvárásaim irreálisak, nekem nincs is, én csak rámutattam, hogy az egész LLM programozósdi egy nagy átbaszás, és hogy egyre több ember kezd ráébredni erre. Az egész topik arról szólt csak, hogy megnőtt az elégedetlenkedő hangok száma, ami élesen szembemegy a mainstream bullshittel, miszerint a programozók kiválthatók MI-vel.
Filozofikus kérdés de releváns, hogy mi a gondolkodás, milyen szintjei vannak, és mikor válik algoritmizalhatova az egyes szint. Amikortól algoritmizalhato onnan már gondolkodásnak nevezhető.
Nem filozófikus, hanem nagyon is gyakorlatias kérdés programozás esetén. Ha hiba lép fel, akkor bizony debuggolni kell. Ahhoz pedig absztrakt gondolkodás szükséges, meg kell érteni, mit csinál a kód, mit akart volna csinálni a kód, és hogy hol az eltérés a kettő között. Erre soha, semelyik LLM sem lesz képes, hiszen - ahogy arpi_esp is megfogalmazta -, az csak "jomunkasembor. amit betanitottak neki azt tudja ossze-vissza kombinalni". Erre az egyetlen ismert megoldás az RLHF, na de ahhoz méregdrága programming expertre van szükség, aki felismeri és kijavítja a hibát, majd ezen túlmenően még visszacsatolást is képes létrehozni rá az LLM-ben...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor mivel magyarázod, hogy drasztikusan megnőtt a sirámok száma az utóbbi időben?
"siramok" -> drama -> clickbait
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én tök nem követem a mindennapi izét ezzel kapcsolatban, de egyébként a fut fel -> többen vannak, akik csinálják (ráadásul egyre többen olyanok, akik nem értik, hogy nem csak annyit kell beírni, hogy kérek egy websop) -> több probléma jön elő szintén remekül magyarázza, hogy nő a sirámok száma.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Azt állítják, hogy le kell cserélni a programozókat LLM-re. Lássuk hát akkor, meg tud-e csinálni az LLM valamit, amit egy programozó igen? Például megkeresni a hibát egy programban és kijavítani."
Arról van szó, hogy "le lehet cserélni a programozókat LLM-re" nem pedig "le kell".
"Ja, hogy kiderült, hogy egy junior szintjét hozza csak, azt is a junior bérének többszöröséért?"
Ezt nem értem. Havi ~100$ a Claude egyik csomagja ami már képes arra, hogy napi 8 órában támogasson egy seniort a munkájában, tehát kiválthat egy junior kollégát.
"Nem az én elvárásaim irreálisak, nekem nincs is, én csak rámutattam, hogy az egész LLM programozósdi egy nagy átbaszás"
Az utóbbi időben generáltattam AI-al több ezer sor python, html, css, javascript kódot, és jobb mintha én írtam volna.
edit: gyorsan hozzáteszem, hogy én nem vagyok szoftverfejlesztő, de mindenképpen úgy érzem, hogy jobban járok így, anyagilag is, és szakmailag is, mintha fizetnék egy medior fullstack devet 30$-os órabérért valamelyik freelancer platformon keresztül.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Arról van szó, hogy "le lehet cserélni a programozókat LLM-re" nem pedig "le kell".
Lemaradtál, mint a borravaló. Konkrétan arról van szó, hogy a bigcorp már EL IS KEZDTE LECSERÉLNI a programozókat.
- The Forced Use of AI is Getting out of Hand (kiemelés tőlem, "forced" ~ "kell")
- Microsoft latest ayoffs hit software engineers hard
- A comprehensive list of 2025 tech layoffs
- Employment for computer programmers in the U.S. has plummeted to its lowest level since 1980
- ...stb.
De ne nekem, hanem Jensen Huang-nak higgy! Neki csak elhiszed, nem?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem vagyok egy nagy angol nyelvész, de a "forced use of AI" nem azt jelenti, hogy le kell cserélni a programozókat, hanem azt, hogy erőltetik az AI használatát különböző okokból, amik közül az egyik nyilván az, hogy lehet layoffolni.
Az összes cikk arról szól, hogy az AI miatt layoffoltak. Ez van, vannak olyanok akiket már a mostani AI is kiválóan tud helyettesíteni annyira amatőrök a szakmában. Sok ilyen embert ismerek én is.
És még egy dolog. Ne keverjük a juniort azzal aki tizenévek óta a szakmában van és megrekedt a junior szinten... Reálisan kell látni a helyzetet, az AI nem a fán terem, a hozzáértő szakemberekre mindig szükség lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem sem kipukkadásról van szó, hanem inkább arról, hogy túl vagyunk a mézeshetek szivárványos időszakán, gyűlnek a tapasztalatok, amelyek alapján lehet finomítani, fejleszteni a dolgon. Evolúciónak is nevezhetjük. :) Amúgy ha én ilyen eszközöket fejlesztenék, nagyon örülnék a listában szereplő visszajelzéseknek, mert ezek gyakorlatilag itt "a felhasználói visszajelzések".
Hogy a tiszta vibe coding (értsd: egyáltalán nem látok/nézek kódot) mennyire életképes jelen állapotában, az más kérdés. Az én tapasztalatom az, hogy még az olyan fejlettnek számító eszközök esetén is, mint a Claude Code, nagyon oda kell figyelni arra, hogy (1) pontosan milyen promptokat írsz, (2) mit pakolsz a contextbe. Nulla fejlesztői múlttal még a szókincse sincs meg az embernek ahhoz, hogy ezt tökéletesen csinálja, nemhogy a problémafelbontási gondolkodása. Nyilván neki nehezebb lesz jól csinálnia, de nem is fogja zavarni, ha gány a kód. És ha van minimális realitásérzéke, akkor nem rögtön webes portálokat meg multiplatform alkalmazásokat áll neki készíteni, tele mindenféle lyukkal. (Mondjuk, valószínűleg viszonylag gyorsan el is véreznének az ilyen túlzottan ambíciózus próbálkozások, de hát virágozzék ezer virág, vagy mi. :D)
Ahhoz, hogy jól használjuk, bizony tanulni kell ezt az egészet (fejlesztőnek, laikusnak egyaránt), és most mindenki (legalábbis a szemfülesebbek) ezt a tanulási folyamatot nyomatja. Azt mindenképpen el kell engedni, hogy egymondatos promptból egyből megkapjuk, amit akarunk. :) (Amúgy a vibe coding sem arról szól, hogy minimál prompt, max. eredmény, hanem arról, hogy kizárólag az eredményt figyelve terelgetjük az AI-t. Én magam jelenleg erre nem is vagyok képes, ha olyasvalamit készítek, ami fontos is számomra, és nem csak eldobható programocska, ahhoz túl régóta vagyok az iparban.)
Szerintem itt a kulcs, hogy a hype vonaton csak annyira érdemes rajta tartani a szemünket, hogy lássuk, milyen új eszközök, megoldások vannak, merre mozdul nagyjából az ipar. Ezen túl viszont inkább érdemes úgy tekinteni rá, mint új eszközökre az eszköztárban, és megpróbálni megtanulni a használatukat, meg hogy melyiket mire célszerű használni. Tagadni a létjogosultságukat vagy teljesen ignorálni őket ugyanúgy szemellenzős maradi dolog, mint amikor valaki a GUI-val teszi ugyanezt. Minden ilyennek megvan a maga felhasználási területe, de ha nem tudok róla, nem tudom, mit tud, akkor el sem tudom dönteni, hogy egy adott feladatra érdemes lenne-e használnom. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
En miota LLM van, sok kis, 2-300 soros mini progit (python foleg, meg nodejs) irattam. Alapvetoen nem vagyok programozo, nem ismerek nyelveket, viszont tanultam programozast (bar nem ez volt a fo csapasirany, mernokinfo a vegzettsegem) Nekem nagy aldas a LLM, pont azt adja amim nincs (az elv ott van a fejemben, ismerem a kifejezeseket, csak "nem beszelem" a nyelvet)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eljászottam a vibe codinggal, aztán pár prompt után ránéztem a kódra - a 40%-a szemét volt.
Nulla fejlesztői múlttal még a szókincse sincs meg az embernek ahhoz, hogy ezt tökéletesen csinálja, nemhogy a problémafelbontási gondolkodása.
Az utóbbi időben generáltattam AI-al több ezer sor python, html, css, javascript kódot, és jobb mintha én írtam volna.
edit: gyorsan hozzáteszem, hogy én nem vagyok szoftverfejlesztő,
Szűrjük le gyorsan az egyetlen lehetséges következtetést a posztjaitokból: akik szerint jó a vibe-coding, az valójában nem is ért hozzá. Ti mondtátok, nem én (egyébként nekem is ez a véleményem, de az most lényegtelen).
AMDFan kolléga majd akkor fogja szívni a kefét, ha valamelyik proggija mégsem úgy működik, ahogy szeretné, és debuggolni meg javítani kéne, na majd akkor megfizeti a tanulópénzt, mert erre sem egy junior, sem egy LLM nem lesz képes, csakis egy tapasztalt programozó, aki viszont dupla pénzt fog kérni tőle, mert arra kéri, hogy dokumentálatlan, gány kódot javítson ki.
Arra is kíváncsi lennék, hogy abban a "több ezer sor python"-ban mennyi biztonsági rés és leellenőrizetlen bemenetfelhasználás lehet... Csak remélni merem, hogy nem webcgiről van szó, hanem csak lokálban futó cuccosról.
Amúgy a vibe coding sem arról szól, hogy minimál prompt, max. eredmény, hanem arról, hogy kizárólag az eredményt figyelve terelgetjük az AI-t. Én magam jelenleg erre nem is vagyok képes
Nemcsak te nem vagy rá képes, hanem a linkek alapján senki más sem. Pont ezért félelmetes, hogy ennek ellenére mégis felhasználják az így generált kódot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> dokumentálatlan
mondjuk ha valamiben tenyleg jo az LLM, az a kod dokumentalasa.
poenbol beadtam az alabbi krealmanyomat tobbfele llm-nek is hogy ertelmezze mit csinal a programreszlet, es egesz jol megfejtettek (a chatgpt nem teljesen, de a deepseek hibatlanul):
fsize=read(fd,raw,fsize);
for(char* q=raw;q<raw+fsize;){
char* p=q; while(q<raw+fsize && *q!=10) q++; *q++=0;
if(!username || (!memcmp(p,username,unlen) && p[unlen]==':')){
for(i=0;i<n && strcmp(db[i],p);i++);
if(i>=n && n<DB_MAX) db[n++]=strdup(p);
} }
persze neked ez nem lenne gond ahogy nekem se, de teszteltem mar ezt embereken (junior szintu developerek) is es sokan elvereztek rajta.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
persze neked ez nem lenne gond ahogy nekem se, de teszteltem mar ezt embereken (junior szintu developerek) is es sokan elvereztek rajta.
Pontosan erről van szó. Viszont belőled meg belőlem is egy van csak, ellenben a rosszul dokumentált gány kód gombamód szaporodik -> konklúzió: a mi fizetésünk felszökik az egekbe, mert hiánycikk leszük, de közben a szakma meg összefossa magát, és rengeteg cég fog becsődölni, akik nem tudtak felbérelni minket (mert hát nem tudunk két helyen lenni egyszerre).
Ennek a - most még jópofa - vibe-codingnak hosszú távon kell majd megfizetni a tanulúpénzét, és az nagyon nagyon nem lesz olcsó. Az meg már csak hab a tortán, ha most kicsinálják a juniorokat, akkor kiből fog 10-20 év múlva olyan senior válni, mint amilyenek mi vagyunk most? Az LLM-ből egész biztosan nem, az AGI még a kanyarban sincs.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> belőled meg belőlem is egy van csak
a klonozas kutatasa hol tart most? :)
> gány kód gombamód szaporodik
azert legyunk oszintek: errol nem (csak) az AI tehet, mar joval elobb (5-10 eve) elkezdodott ez a sok programozo-tanfolyam berobbanasaval, mikor kismamakat es pekeket kepeztek at par het alatt fejlesztove sok sok penzert, es ok ezt el is hittek. ma a juniorok 90%-a ilyen helyekrol jott, akik jo esetben megtanultak hasznalni 1-2 php/js frameworkot, rosszabb esetben meg az se. de az egyetemeken is felhigult a kepzes, 20+ eve meg volt nivos elte prograt es bme info, most meg mar minden egyetemen van info kepzes de mivel "aki tudja csinalja, aki nem az tanitja", igy a szinvonal is olyan...
> ha most kicsinálják a juniorokat, akkor kiből fog 10-20 év múlva olyan senior válni
ez igy van... de 10-20 ev mulva mar nem is lesz szukseg programozokra :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Félreértesz szerintem, vagy összekeveresz valakivel. Az AI által generált kódot reviewzom, tehát pontosan tudom, hogy mit csinál.
Bevallom, amit review nélkül elfogadok az AI-nak az a HTML/CSS, mert ahhoz se kedvem se időm hogy átnézzem, hogy a frontend framework hogy működik, meg milyen css classok stb van benne.
Természetesen itt is volt olyan amikor az AI benézett valamit, nem tudta megoldani a problémát, és akkor debugolni kellett. Azért ez nem egy rocket science.
Mint ahogy az egész webfejlesztés nem az, semmi olyan extrém bonyolult logika vagy algoritmus nincs benne amit jónéhány év tapasztalatával ne tudnék debugolni. Az, hogy nem vagyok fejlesztő, az nem azt jelenti, hogy "nem értek hozzá", hanem azt, hogy nem úgy és nem olyan sebességgel írok kódot mint akinek ez a napi munkája. Az összes kódot ami ebben a projectben van, én is meg tudtam volna írni, kb 5-10x ennyi idő alatt.
"Arra is kíváncsi lennék, hogy abban a "több ezer sor python"-ban mennyi biztonsági rés és leellenőrizetlen bemenetfelhasználás lehet... Csak remélni merem, hogy nem webcgiről van szó, hanem csak lokálban futó cuccosról."
Erre azért pont ráhibáztál, mert bár a security rész sosem volt a munkám része, hobbiból sokat foglalkoztam már vele, így erre a részre több rálátásom van mintha megbíznék egy fejlesztőt.
De úgy érzem ez erősen offtopic, nem hiszem, hogy meg kell védenem magam.
Ami viszont ontopic, hogy security témában is kiválóan használható az AI :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az AI által generált kódot reviewzom, tehát pontosan tudom, hogy mit csinál.
vs.
gyorsan hozzáteszem, hogy én nem vagyok szoftverfejlesztő
Nem, te nem reviewzol, és nem, te nem tudod pontosan, mint csinál, nert is vagy szoftverfejlesztő, csupán csak azt hiszed, hogy tudod. És pont ebből az alaptalan magabiztosságból fakad a baj.
Mint ahogy az egész webfejlesztés nem az, semmi olyan extrém bonyolult logika vagy algoritmus nincs benne amit jónéhány év tapasztalatával ne tudnék debugolni.
Én több, mint 20 éve foglalkozom a webfejlesztéssel, de mégis mind a mai napig találkozom újfajta támadásokkal...
Nézzünk egy konkrét példát! Hogy akadályozod meg a duplikált form beküldést? Fogadjunk, hogy az LLM JavaScriptes (vagy még inkább jQuery-s) megoldást ad rá, mert a keresők ilyeneket dobnak ki, és a SO is ilyenekkel van tele. Csakhát ez alapjaiban hibás, mert kliens oldani, de ez szerver oldalon kellene kiszűrni, különben egy támadó kézzel összeállított HTTP Requestben könnyedén kijátsza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bocs, de én tényleg nem akarok ebbe a személyeskedős dologba belemenni.
Azért én sem ma jöttem le a falvédőről :) Mivel még a PHP-s (php 4 :) ) korszakban írtam először formokat olyan 25 évvel ezelőtt, ezért nekem alapvetés, hogy mindent szerver oldalon szűrök, a javascriptes móka szép dolog, és az AI valóban generál ilyet, de ez csak user friendly, semmi más. Jól néz ki.
HTTP protokollt sem kell bemutatni, elég sokat játszottam a request smuggling attack-al ;)
Mégegyszer, nem azt mondom, hogy mindenkinek való az AI és agyatlanul használjuk. Azt mondom, hogy ha okosan van használva, akkor óriási segítség.
Nem értem, hogy mi értelme lenne legépelnem 100 sor high level kódot (python, bash) kézzel, mondjuk 30 perc alatt amikor az AI legenerálja 30 másodperc alatt, és 5 perc alatt átolvasom, hogy jó-e.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szűrjük le gyorsan az egyetlen lehetséges következtetést a posztjaitokból: akik szerint jó a vibe-coding, az valójában nem is ért hozzá.
Mit jelent egyáltalán, hogy "jó-e" a vibe coding? Múltkor kellett valami obskúrus metrikát összeollózni Azure VM-ekről, úgy össze-vibekódoltam, mint a picsa. Erre a feladatra elég jó volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szűrjük le gyorsan az egyetlen lehetséges következtetést a posztjaitokból: akik szerint jó a vibe-coding, az valójában nem is ért hozzá. Ti mondtátok, nem én (egyébként nekem is ez a véleményem, de az most lényegtelen).
Nem. Ha következtetést kellene levonni, akkor már inkább: van helye a vibe codingnak, csak nem ész nélkül. :)
Még egy példa a létjogosultságára: tfh. koncepciókat szeretnél megbeszélni ügyféllel egy website-tal vagy egy GUI alkalmazással kapcsolatban. Nincs még meg pontosan, hogy mit akar, ötletelni akartok vizuálisan. Mit tudsz tenni jelenleg?
- Megrajzolhatod PhotoShopban: sok idő, sokáig tart módosítgatni, semmi interakció, nem reszponzív szb.
- Csinálhatsz interaktívabb demókat megfelelő modern eszközökkel (Figma és társai): kevesebb idő, de még mindig munkás, módosítgatás azért inkább külön, mint ügyféllel, felületi interakciók megvannak, de semmi háttérlogika
- Leprogramozhatsz egy demo-verziót: sokkal munkásabb, ügyféllel együtt javítgatás esélytelen, előnye, hogy felületi interakción kívül háttérlogikát is tudsz próbálgatni
- AI-val lekódoltatod: viszonylag gyorsan megvan, akár ügyféllel együtt ülve is tudjátok módosítgatni, teljes háttérlogikával együtt. Ebben az esetben totál mindegy, hogy milyen a kód, még az is, hogy milyen nyelven van. Olyan legyen a felület, amit kértél, annyi háttérlogikával, amit kértél.
Én az utóbbit választanám. De még ha ügyfél nélkül ötletelek, akkor is simán. Te melyiket? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha következtetést kellene levonni, akkor már inkább: van helye a vibe codingnak, csak nem ész nélkül.
Na de ez oximoron. A vibe-coding per definitionem arról szól, hogy nem nyúlsz a kigenerált kódhoz, hanem ész nélkül megbízol benne.
Te melyiket?
Könnyű kérdés, mert amiket én csinálok, arra egyetlen LLM sem képes. Én mondjuk nem is python glue kódot irogatok...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na de ez oximoron. A vibe-coding per definitionem arról szól, hogy nem nyúlsz a kigenerált kódhoz, hanem ész nélkül megbízol benne.
De miért lenne oximoron? Az előbb írtam egy tök reális példát arra, amikor tök mindegy, mi van a generált kódban, mert csak az eredmény érdekel, a generált kód ki lesz dobva.
Könnyű kérdés, mert amiket én csinálok, arra egyetlen LLM sem képes.
Ezt ki is próbáltad, vagy csak feltételezés? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De miért lenne oximoron? Az előbb írtam egy tök reális példát arra, amikor tök mindegy, mi van a generált kódban, mert csak az eredmény érdekel, a generált kód ki lesz dobva.
"Vibe-coding" vs. "nem ész nélkül" az oximoron. Eldobható kódra tényleg jó lehetne, de úgy látom, nem arra használják... Még itt a HUP-osok se, lásd pl. gabrielakos és AMDFan posztjait.
Ezt ki is próbáltad, vagy csak feltételezés? :)
Nemcsak én, hanem számos ismerőst is megkértem rá, hogy tesztelje. Az eredmény egyértelműen az, hogy nem képes rá (Copilot és Claude, a többit nem tudom, de gondolom hasonló lenne az eredmény).
Tisztázzuk, a scriptkiddie taknyolást és nem tekintem programozói munkának, és nyilván csak az ilyenekkel bírkózik meg egy LLM, mert ilyenből tonnaszám található példa a githubon, a stackoverflow-n vagy a geekforgeeks-en, stb.
NA DE, abban a pillanatban, amint olyanra lenne szükség, amiről nincs még kismillió példa (mint például egy új meghajtó program vagy más alacsony szintű kód írása), na, abban a pillanatban garantált a bukta és elvérzik az LLM. Teljességgel képtelen megbírkózni például azzal, hogy egy változót csak adott méretben, adott késleltetés után, adott időpontban, egy másik változó írását követően lehet írni - olvasni, de csak akkor, ha adott címen található. Nyilván, egy új prefiéria új regiszterének használatára nem tudták betanítani, példák sincsenek rá, szóval nem is csoda, hogy felsül vele.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Valamiért nem akarod megérteni, hogy annak a kismillió dolgozónak aki szoftverfejlesztőnek hívja magát, csak egy elenyésző része dolgozik low level kódon. Senki sem állította, hogy kernel drivert fogsz pikk pakk vibe codeolni egy új hardverhez.
Semmiféle oximoronról nincs szó, én többször leírtam neked is, hogy reviewzom az AI által generált kódot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem tudom mennyire van letűnőben de éppen tegnap vibe-code-oltam össze egy docker konténerizált modbus klienst pythonban. Annyi a csavar még a történetben hogy a fronius inverteremhez meg kellett keresnie a regiszter kiosztást.
Pár óra alatt összeraktuk.
Annyi biztos hogy alapvetően érteni kell a szakmához: szoftverfejlesztéshez, teszteléshez.
Nekem (ismét) rengeteg doksiolvasást, boilerplate kód írást és doksiírást megspórolt.
Az hogy én ilyen doksit nem írtam volna a cucchoz az teljesen biztos.
zászló, zászló, szív
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az hogy én ilyen doksit nem írtam volna a cucchoz az teljesen biztos.
OFFTOPIC ezt a hozzáállást sosem értettem. Én mindig a doksival kezdek, mert azt használom specifikációként programozáskor, másként tuti elvesznék a részletekben. Utólag doksit gyártani a legnagyobb lámaság és amatőrség szerintem (de mégegyszer, szvsz). A kódból szkripttel generált doksikat meg egyenesen használhatatlannak tartom, amolyan nesze neked semmi fogd meg jól. Tisztelet a kivételnek, de a legtöbb doxygenes cucc teljességgel használhatatlan tapasztalataim szerint.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez nem egy rossz hozzáállás, tökre érthető, sokat segíthet a fókuszban, meg ha átgondolod előre a doksi miatt, már lesz egy mentális képed az egészről, mielőtt nekiállsz beverni a kódot.
Viszont: az AI ebben is tud segíteni, én pont most tesztelgetem, hogy mennyit kell irányítgatnom, hogy megkapjak egy olyan specifikációt, ami nekem is tetszik. Kilóra biztosan tud dolgozni, de nem az lenne a cél, hanem a minőség. :)
Aztán, ha a specifikációt megfelelőnek tartom, akkor a részfeladatok mehetnek Claude bácsinak implementálni a doksi alapján, meglátjuk mire jutunk. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha átgondolod előre a doksi miatt, már lesz egy mentális képed az egészről, mielőtt nekiállsz beverni a kódot.
Nálam egy tipikus projekt felosztása: 80% agyalás, tervezés, infógyűjtés, doksiírás, 20% effektív kódolás.
az AI ebben is tud segíteni,
Hát épp ez az! Csak segíteni tud, nem pedig kiváltani. Mégis elkezdték már lecserélni a prgoramozókat vele, miközben rohadtul nem érett még meg erre.
(Ha geci akarnék lenni, akkor csöndben maradnék és röhögnék a markomba. De engem nem ilyen fából faragtak, engem zavar, ha azt látom, kicsesznek az eljövendő programozó nemzedékkel. Mea culpa, de ilyen vagyok.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak feltételezek, és remélem nem veszed sértésnek, de van egy olyan érzésem, hogy te kicsit buborékban dolgozol egy nem túl nagy cégnél, ahol körül vagy véve senior fejlesztőkkel és tehetséges juniorokkal.
A világban pedig az a valóság, hogy egy több tízezer fős nemzetközi multinál olyan mennyiségű semmirekellő munkaerő dolgozik, hogy még csak meg sem közelítették azt a layoff mennyiséget amennyi egyébként indokolt lenne. Pláne USA-ban, ahol az itthoni bérek 3-5x-ösét kell kifizetni.
A tehetséges juniorok után két kézzel kapkodnak a cégek, és a hangsúly a tehetségesen van. Amikor én jártam egyetemre, akkor tele volt a szak olyanokkal akiknek nem lett volna különösebb helye az IT-ban, mégis végeztek, és mégis IT-ban dolgoznak. És had ne mondjam, hogy melyik másik országokban ez hatványozottan igaz. Tele van a szakma olyanokkal akik valójában a hátuk közepére sem kívánják az informatikát, csak kellett nekik egy meló. Én is valamilyen szinten sajnálom, de ennek az AI boom-nak ők lesznek a vesztesei, de nem biztos, hogy ez hosszútávon összességében probléma.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálam egy tipikus projekt felosztása: 80% agyalás, tervezés, infógyűjtés, doksiírás, 20% effektív kódolás.
Szerintem ez tök rendben van. Legtöbb esetben minden projektben hasonlóan kellene.
Hát épp ez az! Csak segíteni tud, nem pedig kiváltani. Mégis elkezdték már lecserélni a prgoramozókat vele, miközben rohadtul nem érett még meg erre.
Amelyik cég agyatlanul meglépi ezt, az meg is érdemli, ebben egyetértünk. :)
Jelenleg kiváltani csak felügyelet mellett tud munkaerőt.
(Ha geci akarnék lenni, akkor csöndben maradnék és röhögnék a markomba. De engem nem ilyen fából faragtak, engem zavar, ha azt látom, kicsesznek az eljövendő programozó nemzedékkel. Mea culpa, de ilyen vagyok.)
Igen, ez (t.i. az eljövendő programozó nemzedék) szerintem is egy valós probléma. A struccpolitika nem jó megoldás, az biztos, mert az AI-val támogatott fejlesztő hatékonyabb tud lenni, mint a nem támogatott, ha amúgy ugyanazt tudják (hard és soft skillek terén). Szóval nem lehet ignorálni.
Az sem megoldás, hogy akkor a klasszikus comp. sci. tudást nem tanítjuk meg a következő nemzedéknek, mert az súlyos (megkockáztatom: civilizációs szintű) pofáraeséshez vezet. Most az a véleményem, hogy (1) az oktatási anyagba be kell vezetni az AI-alapú eszközök helyes használatát, illetve (2) magában az oktatásban is alkalmazni kell ezeket az eszközöket. Csak, ugye, most az az időszak van, amikor mindenki kísérletezeik, majdhogynem "senki nem tud semmit igazán". Igazi vadnyugat, tele lehetőségekkel és csapdákkal. :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A doxygen sem csak úgy generál dokumentációt, azt is neked kell megírnod. A doxygen csak kigyűjti és szép formába önti. Szerintem hasznos.
Debian - The "What?!" starts not!
http://nyizsa.blogspot.com
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem hasznos.
Elméletileg. Gyakoratilag meg egyszer kigenerálják, kipipálják, hogy megvan doksi, és onnantól szarnak rá. Ezért használhatatlan fos a doxygennel generált leírások 99%-a.
Arról nem is beszélve, hogy nem áll neki szinte senki híváspéldákat rakni a forrás kommentjébe, így ilyenek sosem kerülnek bele. Egy jó doksi ugyanis például így néz ki:
- rövid leírás, mire való (ez még csak-csak)
- részletes ismertető a paraméterekről és visszatérési értékről (ez még csak-csak)
- leírás a hívásról (pl. "remarks" ilyen már sosincs doxygen generált doksikban)
- példa a használatra (ilyen már sosincs doxygen generált doksikban)
Mégegyszer, nem arról van szó, hogy a doxygen ne tudná, hanem arról, hogy elkényelmesíti az embert, aki emiatt nem figyel oda, csak nyúlfarknyi kommenteket ír, ezért fos lesz a végeredmény. Pont, mint az LLM generált kód esetén.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez fejlesztői kultúra és céges policy függvénye. Ha le van cseszve a fejlesző a fos dokumentációért (vagy motiválva van, hogy normálisat írjon) és kap időt erre is rendesen, akkor egy idő után normális dokumentációt fog írni.
Egyébként mostanában rendszeresen review-ztatok GitHubon Geminivel, és az például tök jól ki tudja szűrni azokat az eseteket, amikor más van a dokumentációban, mint a tényleges kódban. (A gyors elévülés ugyebár rendszeres ellenérv a kód dokumentálásával kapcsolatban.) Szóval ebben is tud segíteni. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez egy wrapper kód, 100% boilerplate, 0% algoritmus, nem kell túlgondolni.
Ehhez képest írt doksit full meg a rövidített cmdline paraméterekkel, működő példákkal. Ehhez én magamnak egy sort nem írtam volna. :)
Ha kiadom opensource-ban (ami felmerült bennem mert nem találtam ilyet a neten) akkor persze írnék ilyen doksit magamtól is.
De így már ez is megvan :)
zászló, zászló, szív
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez egy wrapper kód, 100% boilerplate, 0% algoritmus, nem kell túlgondolni.
:FACEPALM: Boilerplate generálásnak semmi köze a vibe-codinghoz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a vibe coding lehet az út a szinte ingyen előállítható, akár egyszer használatos, egy-egy könnyen megfogalmazható eseti problémára készült egyedi "eldobható" programok felé. Az ügynök-alapú mi, mcp kapcsolódás lényegében bármilyen adatforráshoz, a folyószöveges "specifikációval" megfogalmazható feladat pl. a keresőket emelheti egy új szintre. Legyen nálam 100 euro, előttem az este, állítson nekem össze az agent egy bulis programot, minél több szórakozóhely bejárásával a keretből a 6 órányi időn és 3 km körzeten belüii szórakozóhelyeken - vibe coding feladat. Csak annyi számít hogy a funkcionális igényeknek - többnyire egy alkalommal - feleljen meg, nem funkcionális igények talán nincsenek is. Nem lesz hatékony, jól skálázódó stb a program aminek outputja a válasz, kit érdekel, egyszer volt használva.
Catia-t meg integrity 178B rtos-t biztos nem vibe codingal fognak fejleszteni a belátható jövőben sem, de modern gazdaságban egyre fontosabb a szolgáltatószektor, ezen belül a dematerializált, digitális szolgáltatások piaca, ott pedig végtelen ilyen adhoc program igény merülhet fel, aminek az generatív modellekkel kiszolgálásában (=fajlagosan nagyon alacsony költséggel megvalósítható) talán üzlet is van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a vibe coding lehet az út a szinte ingyen előállítható, akár egyszer használatos, egy-egy könnyen megfogalmazható eseti problémára készült egyedi "eldobható" programok felé.
Ezzel két probléma is van:
1. szerinted pl. AMDFan fórumtárs "eldobható" programnak szánja azt a többezer python sort? Vagy komolyan gondolta, hogy huzamosabb ideig használni fogja?
2. ha már most kirúgják a programozókat, mondván ott az LLM helyettük, akkor ki fogja majd a "nem eldobható" kódokat megírni? Amikor nem csak bulis programról lenne szó. Vagy csak marad a gány generált kód azokra is, mert nincs más helyette?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
AMDFan hsz-ei alapján az nem vibe coding amit ő csinál, hanem egy szisztematikus folyamatban használja az llm-et egyes munkafázisokra, és van a folyamatában visszacsatolás (~minőségellenőrzés alapú tervkorrekció). Ez nagyon más, mint a vibe coding. Ami a minőséget illeti, mondok egy hasonlatot. Mikor megjelentek a kompakt point-and-shoot zoomolni képes fényképezők - majd idővel beköltöztek a smartphoneokba -, az persze visszavetette a profi fényképezgépek, vakuk, és objektívek iránti keresletet, de meg nem szüntette. Egyszeren csak kiderült, hogy tömegével van jelen - egy addig látens - kereslet, amit a nagyokhoz szinte semmilyen jellemzőben fel nem érő, de cserében olcsó, kompakt kis gyöszök is kielégíthetnek. A nem túl távoli jövőben talán nem kell minden szoftver fejlesztési feladathoz képzett és rutinos (=drága) szakembert alkalmazni, mert sok szoftverigényre - és erre írtam példaként az egy alkalommal és egyetlen user által használt buliútvonal összeállító programot - az LLM is elő tud állítani olcsón, gyorsan megoldást. Valami középszerűt, vagy az alattit, aminek jó eséllyel minden jellemzőjébe bele tud kötni egy compscihez értő ember, de mindez azokban a usecasekben ahol ezek a programok relevánsak, nem igazán fontos. És lesznek az olyan műszaki mestermunkák, mint a catia vagy az integrity. Persze azoknak is lehetnek olyan komponensei, amik llm generálással előállíthatók. Ahogy a legdrágább kézműves luxusóráknak, luxusautóknak stb is vannak olyan alkatrészei, amit a megmunkálóközpont készít el, nem egy szaki.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt hiszem, ismét nem árt kifejteni részletesen a véleményem, mert sokan félreértenek.
Semmi kifogásom az LLM-ek (mint technológia) ellen, a kritikám kizárólag az azt övező hypera, marketing bullshitre és gennyes üzleti modellre irányul. Nevezetesen:
- ne hívjuk már "mesterséges intelligenciának", amikor egy nem túl éleselméjű Barbie babával vetekszik a megértőképessége (ettől még lehet jó eszköz, a csavarhúzó sem túl intelligens, mégis jó és hasznos)
- ne dőljünk már be annak a orbitális "fake it until you make it" hazugságnak, hogy valami csoda folytán egyszer csak AGI lesz belőle, mikor a komoly szakértők egyöntetűen cáfolják ezt. Lásd 1 2 3 4 5 6 stb.
- valójában idővel nemhogy javulna, de egyre szarabb lesz a használattól, ez az ún. LLM performance degradation jelenség (ergó aktívan foglalkozni kell vele, hogy ne fossa magát össze egy idő után)
- annyira rohadt nagy a környezeti terhelése, hogy plusz atomerőműveket akarnak építeni, mert a hálózat nem bírja a szükséges szerverfarmokat ellátni
- összehasonlíthatatalnul többe kerül, mint pár junior programozó, az OpenAI 5 milliárd dollár veszteséggel zárt tavaly
- nincs mögötte semmiféle valós üzleti terv, csak délibáb az egész: miközben a verseny szorítja lefelé a tokendíjakat, a fenntartási költsége csak nő, és nő. Nem látszik, hogy és mitől fog ez valaha is megtérülni.
- single point of failure-t jelent bármilyen vállalkozás számára, mert központosított az API-ja, ha becsődöl egy AI cég, magával rántja az összes felhasználóját is
- egy ChatGPT kiesés már most is irtózatos károkat okoz a cégeknek, a teljes LLM piaci szegmens 90%-a elhasalt vele együtt (nemcsak az OpenAI-nak, hanem mindenki másnak is kárt okozott, aki a szolgáltatására épít)
- mit tehet egy cég, ha hirtelen megemelnék a tokendíjat, vagy pl. lecsökkentik a felhasználható tokenek számát? Ez egyszerűen iszonyat nagy rizikó, akár bele is bukhat egy cég egy ilyen változtatásba, józan CEO nem akarhatja ilyennek kitenni a cégét
- már most kirugdossák az embereket, holott a jelenlegi LLM-ek még rohadtul nem is képesek kiváltani a munkájukat
- nincs mérésekkel igazolva, hogy LLM-el hatékonyabban lehetne dolgozni, SŐT, amikor komolyan megmérték a hatékonyságát, épp az ellenkezőjére jutottak, rontja a teljesítményt "When developers are allowed to use AI tools, they take 19% longer to complete issues — a significant slowdown that goes against developer beliefs and expert forecasts"
- még a fordítók is ugyanerre panaszkodnak: "A fordítók tapasztalata viszont ennek épp az ellenkezője, szerintük gyakran sokkal több ideig tart a gép által készített, hibás vagy pontatlan fordításokat javítani, mint teljesen újra elkészíteni őket."
- ...stb.
TL;DR nem magával az LLM technológiával van baj, hanem hogy annak próbálják meg eladni, ami igazából nem, és hogy erőltetik akkor is, ha nem kéne, ráadásul központosítottan, konkrét mérési eredmények helyett meg légbőlkapott bullshitekre alapozzák az egészet. Ebből még baj lesz, uff, én megmondtam!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megnéztem a performance degradation-ról szóló cikket. Abban sok érdekes dolog, köztük találtam rá erre a részre:
1. Continuous Monitoring and Evaluation
Logging and Alerting
Detailed Logging: Maintain logs of model inputs, outputs, and system states to analyze performance over time.
Úgy néz ki ráéreztem valamire véletlenül, amikor naplóztatni akartam az MI-vel folytatott társalgást. Mondjuk én nem a degradáció miatt, hanem a bizalmatlanságom és a memóriám miatt kívántam azt. Vagyis nem az indokra éreztem rá, hanem a tevékenységre. Nem a saját vállamat akarom veregetni, hanem csak azt közölni, hogy hasznos dolgot akartam, akármennyire is nem értették mások.
Még nincs aláírásom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni