online vásárlásnál áfa mi alapján

  1. Számlázási cím
  2. Postai cím
  3. IP cim 
  4. Bankkártya 
     

Cél az áfa csökkentése.  1,2 nincs jelentősége mert letölthető termékről van szó. 3 -ra esetleg megoldás lehetne vpn bár kérdés h online fizetésnél mi lesz illetve be lehet-e állítani h melyik országban legyen a másik vége?. 4 gpay, paypal esetleg

Az online webshopok mi alapján számolják az áfát? Ez totál a saját elképzelésük szerint megy, vagy van erre valami előírás? 

Hozzászólások

Bár jobban belegondolva a bankkártya alapján csak a fizetéskor tudnák megváltoztatni az árat, de ugye azt még a fizetés megkezdése elött illik közölni. Szal aligha ez alapján megy. 

"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"

ÉS az eu összes webshopját végigpróbáltad? Nem mondtam, hogy _mindenki_ csinalja, de van ilyenre lehetőség. Az meg a szolgáltató egyedi mérlegelésén alapúl, hogy mi fér bele neki.

(pl. terméket veszel EU adószámra, sok helyen csak akkor veheted meg adómentesen, ha postázzák a számlázási címre. Van ahol, legalább az országnak kell egyezni, van ahol meg személyes átvételnél is odaadják áfa mentesen).

Magyar vonatkozásban azért nem jellemző mert a Magyarországon elterjedt online fizetési rendszerek default setupban nem tudnak ilyet.

Ahol a bankok kevésbé vannak beékelődve a kártyás fizetésben a vevő és a bolt közé, ott tipikusan a számlázási cím alapján állítanak országot - nem csak áfához, hanem pl dinamikus regionális árazáshoz is - és utána visszapattintják a tranzakciót ha a kártya országa nem egyezik meg. Ezt csinálja pl a Spotify, Tidal.

Itt egyébként azt nem tudom hogy a kártyát kibocsátó ország számít, vagy pedig a kártyabirtokos országát a kibocsátó bank mint adat átadja(?). A kettő ugye nem feltétlenül egyezik, legegyszerűbb példa erre a Revolut/Wise kártyák.

Miért nem próbálod ki, hogy az adott boltban melyik adat változtatásával változik az áfa?

:)

A fogadó ország áfáját kell alkalmazni, ezért a számlázási cím. A többi bárhol lehet.

Mert, ha valaki csak áfát akarna spórolni, a szolgáltatónak kell kipengetni a különbséget. Ezért szolgáltató függő, hogy mekkora rizikót vállal be, az tudja, hogy mennyire jellemző a termékénél, pl. egy ilyen felállás, hogy épp külföldről rendelne egy másik országból. Itt pl. lehet nézni azt is, hogy ott ugyanannyi, vagy nagyobb e az áfa (ekkor azért elég kicsi az esély, hogy valaki így csalna), vagy éppen alacsonyabb.

De ugye, itt most két külön dolog, hogy webshopból rendelsz egy fizikai terméket amit kiszállítanak a címre, vagy egy szolgáltatást, ahol nincs ilyen kiszállítás.

A fenti négy közül kb mindegyik lehet. Amúgy elég szerezned pl egy szingapúri bankkártyát (8%), a többi meg már megoldható.

Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)

Szerkesztve: 2025. 07. 20., v – 10:10

Számlázási cím - ha a webshop fel van rá készítve (kellene) - vettem már itthonról, magyar bank kártyával német címre online előfizetést/programot, akkor német ÁFA-val számolt.

Nekem van USA, UK, Német, Holland lakcímem - az ebay-ben például.

1456. július 22. Nándorfehérvár

Hunyadi János várvédő vitézei és Kapisztrán János keresztes seregei a Nándorfehérvárt ostromló II. Mehmed szultán hadai felett arattak győzedelmet.

Szerkesztve: 2025. 07. 20., v – 10:23

Amikor utoljára ezzel foglalkoztam - több évvel ezelőtt - akkor a következő volt a jogi helyzet:

Az ÁFA tartalmat a teljesítés helye alapján kell meghatározni. A teljesítés helye

Magánszemélyek esetében a termék vagy szolgáltatás értékesítésének tényleges helyszíne, ennek hiányában a magánszemély lakcíme vagy szokásos tartózkodási helye. - Már itt is volt aki szerint a csomag kézbesítési címe az tényleges helyszín és a postacím a mérvadó, és volt aki szerint nincs tényleges helyszín ha postázzuk a fizikai tárgyat. Ez nem tudom egyértelműbb lett-e.

Jogi személyek esetében a teljesítés helye főszabály szerint a vevő székhelye vagy bejegyzett telephelye, csak azokat az eseteket kivéve amikor valami ezt másképp szabályozza (pl ingatlan vásárlás) - Ezt online viszonylag egyöntetűen be szokták tartani, offline viszont már más a helyzet. Elég nehéz, ha nem lehetetlen egy német barkácsbolttól pl magyar ÁFÁ-s vagy EU 0-ás számlát szerezni.

Szóval bár vannak közös szabályok, de ha a tipikus alapeseteknél bonyolultabb a vevő-eladó viszony, akkor azért értelmezésben még mindig vadnyugati a helyzet.

A nap végén kb ki kell próbálni hogy melyik webshop hogyan ad olyan számlát ami a te szándékaidnak és jogértelmezésednek megfelel.

magán online vásárlás: IP alapján ki találhatja az országot, de a számlázási címnél a vevőnek tudnia kell felül bírálni.

céges online vásárlás: EU-n belül 0-as ÁFA, mert a webshop számlázó program ellenőrzi a VIES-ben :

https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/rest-api/check-vat-test-serv…

1456. július 22. Nándorfehérvár

Hunyadi János várvédő vitézei és Kapisztrán János keresztes seregei a Nándorfehérvárt ostromló II. Mehmed szultán hadai felett arattak győzedelmet.

Igen, a VIES check kötelező, de ez csak az adószám érvényességét igazolja, a vevő kilétét, adatait nem. Lássuk be hogy nem magas léc találni az interneten egy érvényes közösségi adószámot és beírni valaki más adataihoz.

A legtöbb helyen valamilyen mértékben ragaszkodni szoktak hozzá hogy az adószám országa és a számlázási cím megegyezzen, esetenként a postázást is csak ide vállalják.

 

Bár olyan céggel is találkoztam aki a számlázási címtől eltérő, cégjegyzékben nem szereplő címre 90 napos utólagos átutalásos fizetéssel, mindenfajta személyes egyeztetés nélkül kiküldte a milliós értékű eszközt postán. Nem tudok mást gondolni mimt hogy bizonyos szektorokban extrém alacsonynak kell lennie a visszaélési rátának, ha ebben nem mennek tönkre.

a topic nyitóban nem fizakai termékről volt szó - szoftver vagy bármi, ami letölthető.

Fizikai termék esetén: a fő kérdés számla cím/posta cím - kavarás esetén változik-e ÁFA vagy VÁM vagy bármi, akkor nem fogják vállalni.

1456. július 22. Nándorfehérvár

Hunyadi János várvédő vitézei és Kapisztrán János keresztes seregei a Nándorfehérvárt ostromló II. Mehmed szultán hadai felett arattak győzedelmet.

uitt az adószámból a vevő neve és cime (valamint validitása) is kiderül.

Az megy másik kérdés, h mi van abban az esetben, ha Kovács II. Béla rendel (és fizet) a saját kártyájával (v utánvéttel) külföldről nettó áron - megadva valami valid cégnek az adatait. 
Nem kérdés, h adócsalás - a kérdés az az, h kiderül-e és foglalkozik-e vele valaki...

Mondjuk uitt hasonlóan jó móka lehet bemenni pl egy kupiba, majd az egész estét fogyasztásról kérni egy kp számlát valami cégnek a nevére - akinél ennek hatására esetlegesen komoly vizsgálatok indulnak a NAV részéről...

Franciák havonta küldik a NAV felé, hogy mennyi ilyen áfa eu adószámos vásárlás volt, mert ha nem stimmel a könyvelésben küldött összeg, a nav visszadobja a bevallást, hogy nem stimmelnek a dolgok. De pl. osztrákok meg nem / nem rendszeresen / NAV nem dolgozza fel, mert ott nem bukik ki ilyesmi.

Rendes helyen a vegfelhasznaloi ar fix, annak afa tartalma csak a ceget erdekelne. De mivel a kereskedelem hasznat patikamerlegen merik, ezert mindenki tud rola. Regen, 20 eve veletlenul kitalalt, googleban elsokent megjeleno szlovak kozossegi adoszamra vasaroltunk afa mentesen. Regen.