Qualcomm Snapdragon X Elite laptopot tesztelt a Phoronix Linuxszal

Címkék

Az ember fejében ilyenkor két kérdés fogalmazódik meg: alkalmas-e a napi használatra, illetve mivel tudna többet nyújtani a megszokott x86_64 architektúránál. Nézzük mire jutott a Phoronix az immár lassan egy éve a piacon levő SoC által hajtott géppel:

Hosszabb küzdés után:

[...] Legalább az Acer SF14 Snapdragon X Elite laptop elindult az Ubuntu 25.04-gyel, és működött a WiFi, valamint az érintőpad/billentyűzet, mint a legalapvetőbb elemek. Azonban hang, webkamera és egyéb funkciók hiányoztak, illetve korlátozottan működtek — különösen, ha nincs meg a Windows partíció a qcom-firmware-extract kézi telepítéséhez és a firmware blobok letöltéséhez —, így ez elég nyers élmény, főleg annak, aki napi használatra vásárolná a laptopot, nem csak rajongóként, tesztelőként vagy ARM64 Linuxszal való kísérletezőként. [...]
Majd jöttek a tesztek:
[...] Amikor áttértem a teljesítménytesztelésre, mind az Ubuntu 24.10, mind a 25.04 alatt, újabb komoly hibába ütköztem. Úgy tűnik, hogy az energiagazdálkodás egyes részei még nincsenek megfelelően implementálva... Terhelés alatt a laptop rendkívül felforrósodott, olyannyira, hogy a rendszer a benchmarkok közben leállt. Érintésre is nagyon meleg volt, és néhány perc intenzív terhelés után az Acer Swift 14 AI egyszerűen kikapcsolt. [...]

Végül a verdikt:

Az Acer Swift 14 AI és más Qualcomm Snapdragon X Elite laptopok esetében Linux alatt a számos hiányzó vagy még nem implementált funkció miatt egyáltalán nem alkalmasak napi használatra — kivéve, ha valaki csak nagyon alapvető böngészésre használja, és nem érdekli sem a webkamera, sem a hang, stb. Ráadásul a túlmelegedés és az, hogy tartós terhelés után időnként leáll a gép, szintén sokak számára kizáró tényező.

Részletek itt.

(A cikk nyomokban Mesterséges Intelligencia által szolgáltatott adatokat tartalmaz, így a tartalmát érdemes duplán ellenőrizni!)

Hozzászólások

na jo de sosem titkolta egyik gyarto sem hogy az MS-nek gyart laptopot (minusz a kimondottan Linux-ra gyarto laptopos cegek, mint a System76, Tuxedo, Slimbook, etc)

A System76-nak meg a Tuxedonak is csak a mukodo dolgok osszeszerelese eri meg. Az ARM-os Linuxos driverek, sot, akar Linux kompatibilis bootloaderek lefejlesztese mar luxus.

De amint valaki megirja az osszes ARM-os laptop drivert, ok szivesen osszeszerelik majd. ;) (addig meg AMD64)

ez a cikk miert nem jott le? :)

ertem en, h csak a fikazas meno, de nah :)
lehetne 80 masik x86 laptopot meg deszktopot tesztelni linuxon, h milyen szar a tamogatas. mi a hirertek? :)
pont nemreg flame-elt trey baratunk, hogy csakaZintel ha laptoprol van szo! :) sot szavazas is lett belole! :)
en tudnek meselni, h milyen egy dedikalt intel vga tamogatas win vs. linux, de nem fogok, mert jonnek a linuxfanboi trollok es megesznek reggelire :D

Szarok az Intelre, pont a GPU driverek ARM-on egesz megoldottak az Android miatt. Ilyenekkel szokott gond lenni, mint wifi, bluetooth, billentyuzetvilagitas, kijelzofenyero, hang, webkamera, ujjlenyomatolvaso es meg sorolhatnam.

Egy atlagos AMD64/x64 lapos ekozben ezeket mind ~ootb viszi.

jahogy szarsz ra, ahhoz kepest bedobtad te is az oob viszi-t :) hint: a gond nem is ott van sokszor, h viszi-e _valahogy_...
a cikk lenyege is az, h technikailag fut az a linux arm-en.
most akkor viszi a linux vagy nem viszi? :) ha csak az eszkozok egy subsetjet viszi _valahogy_, az a desktop elmenynek fogalmazzunk ugy nem tesz jot :)
GPU driverek ARM-on egesz megoldottak az Android miatt. > pl. a RPI [insert random SBC here] linux felhasznalok tudnanak neked meselni, hogy mekkora segitseg nekik linux alatt, hogy andoidra van valami blob driver :)

echo "Az ARM-os Linuxos driverek, sot, akar Linux kompatibilis bootloaderek lefejlesztese mar luxus." | grep -E laptop
READY.
:D
es azert az androidos drivereket is belekeverted. mondjuk nem'tom melyik laptop androidos :) de biztos van olyan is!
es nem, x86-64-en sem sokkal jobb a helyzet. vadasznod kell a laptopot, amin minden mukodik oob... korbeertunk. marhara nem a cpu architektura szamit.
kiveve ha nvidia vagy es a blobodat nem vagy hajlando kiadni arm-re. mert megteheted... :) F U NV mondasa. :)

Pontosan ugyanezt mondtam teljesen az elejetol kezdve.

Erre belinkeltel egy System76 nemlaptop hanemdesktopot. "Van az a penz" cimszoval.

Aztan belemalltal, hogy szarok a driverek, miutan felhivtam a figyelmed, hogy az desktop, nem laptop.

Olvass mar vissza ha mar hatodjara kerlek ra, hogy pontosan miert is alltal belem!

h milyen egy dedikalt intel vga tamogatas win vs. linux, 

Milyen? Most is intel gépről írok, live Linux alól. Játékra gondolsz?

Windows alatt lehet hogy jobb a támogatás, csak maga a rendszer egyre durvábban hibás, minden update hibás, ha egy szóval kellene jellemezni = botrányos lett a 7-es óta.

lefejlesztése

A fejlesztés olyasmit jelent, hogy az a valami, amit fejlesztenek, ettől a tevékenységtől

- jobb

- nagyobb tudású

- erősebb

- okosabb

- tökéletes(ebb)

- szebb

- modernebb

stb. lesz. Ehhez hogyan illeszkedik a le igekötő, ami pont az ellenkező hatást fejti ki?

 

Az ARM-os Linuxos driverek, sot, akar Linux kompatibilis bootloaderek lefejlesztese mar luxus.

A (nem le-) fejlesztéshez egy csomó információra van szükség, amit a hardverek gyártóitól esetenként lehetetlen beszereznie annak, akit nem úgy hívnak, hogy Microsoft. 

O.K. Pontosabban a szabványos eszközökhöz ő írja a drivereket, a többihez meg a gyártók, akik néha még arra is vetemednek, hogy a Microsoft és az Apple oprendszerein és az Androidon kívül még Linuxhoz is írnak néha drivert (pl. nyomtatókhoz).

A lényeg azért az, hogy annak lesz drivere, akinek van bőven pénze, pl. ilyen cég a Microsoft. Ha jól rémlik, ők még azt is elérték annak idején, hogy a secure boot fixen bekapcsolva legyen az UEFI BIOS-okban, így egy csomó akkori notebookra nem lehetett Linuxot tenni, csak később lett lehetőség a secure boot kikapcsolására.

Nem így értettem, hanem pár éve a legtöbb dolog, amit fejlesztenek, nem lesz se jobb, se okosabb, se tökéletesebb. Funkciók kerülnek ki, vagy ok nélkül megkavarodik a kezelése, vagy egyszerűen csak havidíjas lesz. Ez a trend.

Debian - The "What?!" starts not!
http://nyizsa.blogspot.com

Ha terhelés alatt felforrósodik, az nem energiagazdálkodási, hanem hűtési probléma. És nem oprendszer probléma, hanem hardware tervezési.

Soha nem értettem, hogy mi a töcsnek raknak bele egy laptopba "erőgépet", ha a túlmelegedésre az a válasz, hogy kisebb teljesítményre kell kapcsolni....

Alapvetően azért mert az átlagos laptop használat során sokkal gyakoribb a spike jellegű kiugró teljesitményigény, mint az, hogy folyamatosan nagy teljesítményt lehessen leadni. Ha mondjuk fejleszt valaki akkor alapvetően van egy alap teljesítményigény, és amikor indít egy fordítást akkor kell a kakaó, de csak rövid időre. Ha itt van tartalék akkor az élmény az lesz hogy pár másodperc alatt megtörtént a fordítás, és ez alatt fel se melegedik a gép. Nyilván ha valaki 3D renderingre akarja használni arra már nem lesz jó, és oda kell az aktiv hűtés.

Mivel minden laptop kezdeti (soknak a végső is) célközönsége a Windows-t használó üzleti user, ezért valódi piac (értsd: olyan méretű, amivel pénzt lehet keresni) hiányában a Linux támogatás valószínű sokadlagos mind a Qualcommnál, mind a rá építő gyártóknál egyaránt.

Szerintem van az ARM64 PC-ben fantázia, és valószínű idővel a Linux támogatás is megfelelő lesz, mert amikor a fizetőképes Windows enterprise user igényeket kielégítették, akkor előrébb kerül az, hogy a mai modern web alapú szoftverek-szolgáltatások nem igényelnek Windows-t, és sokaknak az egyébként ingyenes Linux is megfelelő platform hozzájuk (ahogyan az USA közoktatásban futótűzként terjedtek el a ChromeBook-on anno). Amikor ez az idő eljön, akkor valószínű hónapok alatt meglesz a gyártói Linux támogatás.

Kérdezem naivan, hogy hogy a halálba nincs Linux support, ha a snapdragon procikkal tele vannak a telefonok? Gondolom ez azért másféle, de a perifériákat a gyártók pakolgatják egyik core-ból a másikba, és felteszem hogy Android alatt ezek működnek is.

Igen... itt is ugyanezek:

- Firmware access (... took 1 year, ... still missing, ... still missing)

- Phoronix oldalon: "limited functionality if not having the Windows partition still around for manually installing qcom-firmware-extract to fetch the firmware blobs"

Felmerül a kérdés, egyáltalán licensz szempontból ez rendben van-e? Ezen rendszeresen szokott menni a rugózás, hogy szigorúan véve a firmware extractolós workaround jogilag egy szürke zóna.

Nehogy az derűljön ki, hogy a Qualcomm is "húzott egy Marvell-t" és külön fenntart egy (viszonylag tűrhető minőségű és feature-teljes) firmware-t a propietary driveréhez, majd kiad egy másik (fos minőségű, incomplete) firmware-t az open-source driverhez. Aztán megy a "szaralinux"...

 

- Hypervisor resets (wtf?)

- Boot Firmware: hypervisor, uefi and Linux starts as EL1

Jaa, hogy ezeken alapból van egy embedded hypervisor és a linuxot csak egy guest VM-ben engedi futni... és a hypervisor maga instabil. Asszem akkor nincs több kérdésem... "Innen szép nyerni"

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Állítólag X Elite -en EL2-be bootol (vagy csak fog?) , de passz. A videó végén a Q&A-nál mondta a srác, hogy a Qualcomm mint cég nem állt be a projekt mögé, mert (szerintük) nincs rá kereskedelmi indok, csak néhány Qualcommnál dolgozó normálisabb fejlesztő segített nekik, akiket így-úgy sikerült megtalálniuk.

Ez így léirva egy nagyon fura helyzet (nem kételkedem benne, csak elég problémásnak hangzik). Ha a cég hivatalosan nem segít, akkor vajon az alkalmazottaiknak meg volt engedve, hogy önszorgalomból segítsenek?

A cégeknél két véglet szokott létezni: vagy valami business confidential (alapértelmezetten minden az), vagy nyilvános (ezt hosszas jóváhagyás előzi meg). Lehet még tovább bontani a partnereknek (NDA-alatt) elérhető és a széles közönségnek kiadott kategóriát.

El nem tudom képzelni hogy tudhattak a Qualcomm-os fejlesztők érdemben segíteni, hogy közben el is kerüljék a saját szabályaik megsértését.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Nézd meg az előadást. :)

Kb. bináris Wifi firmware-t, amit egyébként is kiadtak, másképp kellett buildelni, hogy a Linux használni tudja, és hasonlók. És gondolom pont azért tartott sokáig, mert végig kellett futtatni belül mindenkin, beleértve a jogi osztályt.

Volt egy belső ember, aki korábban a Linaro-nál vezette Qualcomm landing teamet, ő próbálta lezsírozni a dolgokat, amennyire tudta.

3 év múlva keressük majd a friss arm drivereket :)

Lassan mar johetnenek SBC-k is hasonlo procikkal szerelve. Az RPi es tarsai sok-sok generacionyi hatranyban vannak.

Én inkább úgy fogalmaznám meg, hogy a kínálat végetér az A76-nál (nemcsak a Raspberry, a Rockchip meg Allwinner-alapú alternatív SBC-knél is), ami lassan 8 éves design. Ráadásul ARM oldalon generációról generációra nagyobbak voltak az ugrások, mint x86-on.

Ami feladatra elég az RPi 4 vagy 5, arra továbbra is megveheted (tudtommal még a RPi3 és 2 egyes változatai sem érték el a discontinued dátumot).

Viszont igény volna újabbra is. Telefonban 4-5 évvel ezelőtti típusokra már sok gyártónál kifutott az Android support, ezek az SoC-k már rég end of life állapotban vannak, miközben még mindig több generációval újabbak a RPi5-nél.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Hát igen. Sajnos mióta a szépemlékű Anandtech lehúzta a rolót az ilyen jelleggű deepdive összehasonlító cikkek nem gyakran jönnek szembe.

A Chips and Cheese-t szoktam nézegetni, nekik a fő profiljuk eléggé architektura-elmélet és microbenchmark tesztek. Real world alkalmazásokkal viszont nem nagyon mérnek (Ok, arra ott a Phoronix, de ott meg ritkán csinálnak ilyen almát a körtével cross-platform összehasonlítást)

Ez a legutóbbi cikkük a témában: https://chipsandcheese.com/p/qualcomms-oryon-core-a-long-time-in-the-making itt vendégszerepeltetve van az Apple ARM magja is (sajnos nem a legújabb) valamint a korábbi Snapdragonból a vanilla ARM magok is. Végigolvasva sajnos nem volt konzekvens, témakörönként eléggé ad hoc volt, hogy mikor mivel hasonlította össze a Qualcomm új magjait. Egyelőre ennél jobbat nem találtam.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Végülis az Android csak (területtől függően) kb. 5-10 éves előnyben van a hagyományos Desktop Linuxokhoz képest technológiai szempontból. (Az, hogy mennyi haszontalan bloatware-t raknak a saját eszközeikbe a gyártók, az ettől független.)

A ~10 év előnyt a grafikai stack környékén lehet keresni. (X11/Wayland vs. SurfaceFlinger) FYI, az Ubuntunak lehetősége lett volna 2014-15 körül az Ubuntu Touch-csal behúzni ezt desktopra, de elszerencsétlenkedték a Mir-rel.

Ez nyilván a magánvéleményem, feel free to disagree. :) 

Én azt nem értem, hogy a kamera meg az ujjlenyomatolvasó benne vannak a SoC-ban? Vagy miért kell ezekhez valami extrém driver?

Ami x86-os laptopot láttam, ezek mind USB-n voltak (még akkor is, ha beépítettek).

Nem, azok sosincsenek benne, de általában fillérb***ás-ból valami olcsó, szutyok gyártótól szerzik őket be, akik csak a windowsos meg esetleg az androidos drivert tudják csak összetákolni, más alatt nem egy. Ez sokszor x86-os gépeken is így van, hogy az ujjlenyomat-olvasóhoz szinte sose, a webkamerához meg vegyes szerencsével van Linux driver, főleg, ha a kamera nem támogat valamiféle szabványt protokollt, v4l2 vagy hasonló.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Az android megoldotta azt ami a gyartoknak a legnagyobb hatrany volt linuxnal:

Egy termeket ki lehet adni es le lehet zarni, nem foglalkoznak vele tobbet.

Azaz adott kernelverzio adott firmwarek es miegyebek binaris blobjaval osszecsomagolva kiadjak a hardverral egyutt, es letudtak es elfelejtettek, a helyet unnepelyesen soval behintettek.

Azaz a windows modellt atultettek linuxra.

 

A legnagyobb szegyen az egeszben az, hogy vannak procik/soc-ok, amit csak es kizarolag linuxra (android) adnak ki, windows szoba se kerul. Azaz zeljesen a linuxbol elnek es kiszipolyozzak semmit vissza nem adnak. Tiszta kullancstevekenyseg.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Ez az elvárható viselkedés a multiktól. Veszünk egy szabadon elérhető technológiát, saját képünkre pofozgatjuk, aztán amikor már ráhúztuk mindenkire, az eredeti szépen elsorvad magától.

Nem tudom, miért kell az ilyen cégeket, mint a Qualcomm (meg a Broadcom is hasonló) éltetni, nagyobb élősködők, mint az Intel + AMD együtt.