Miért ír az Index Szoboszlairól annyit?

Fórumok

Szoboszlai Dominik egy külföldön munkát vállaló magyar ember. Tele van vele a net. Miért? Arról miért nincs semmi írva, hogy én bemegyek a munkahelyemre, majd

  • tervezek egy elvi kapcsolási rajzot
  • terveztem egy PCB-t
  • kijavítottam egy bugot
  • írtam a firmware-be egy új funkciót
  • írtam néhány új függvényt
  • módosítottam az adatszerkezeten valahol
  • megmértem, amit csináltam, majd a látottaknak örültem, vagy kevésbé örültem

Nem, mintha igényelném, csak nem világos. Szoboszlai Dominik bemegy a munkahelyére, jól-rosszul végzi a munkáját, ahogy én is, meg még sokan mások. Az ő munkájáról írnak az újságok, sokak munkájáról meg nem. Holott meggyőződésem, sokak munkája hasznosabb a társadalom számára, mint Szoboszlai Dominik munkája.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 05. 04., v – 23:00

celeb. hozza a kattintast, az meg a penzt/birkakat

avagy miert irnak rola ha X.Y szakitott baratnojevel vagy X.Y-t a Z. cukraszdaban lattak... rolam sose irnak bruhuhu

Az ő munkája több embert érdekel, mint a tied. Ennyi.

Bár ez mesterségesen generált igény szerintem. Azért érdekel többeket, mert róla írnak.

Olyan ez, mint moziban a nézettségi adatok. Ha van rossz és rosszabb a választékban, akkor milyen jó nézettséget produkálnak. Hát ja, mert az a kínálat.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Írtál már olyan függvényt amitől egy pillanat alatt mámoros állapotba került 1 millió ember? ;) 

Szerkesztve: 2025. 05. 04., v – 23:23

Az Index.hu egyre inkább bulváros irányba mozdult el az utóbbi években. Egyre felszínesebb, egyre többet foglalkozik a celebekkel, a kattintásvadász tartalmakkal. Szoboszlai ebbe beleillik, mert ahogy írták itt, ő egy celeb. te nem az vagy.

Ha nem vagy kíváncsi a bulvár hírekre, akkor  nem az index-et kellene olvasnod.

De most komolyan, van bármi értelme az index.hu-t nézegetni van ott bármi értelmes tartalom?

A focistának nem az a dolga, hogy bemegy a munkahelyére, és négy fal között focizik. A focinak az a lényege, hogy más emberek előtt szerepel.

És az se mindegy, mennyire jó az illető abban, amit csinál. A megyei focibajnokságok szereplőiről sokkal kevesebb hír van. Szóval akkor mégse csak a szakmaválasztáson múlik?

Azzal sem értek egyet, hogy mesterségesen generált dolog lenne. A médiumok se hülyék, mérik, hogy mire van igény, és amire nincs, az kikopik, amire van, arról meg többet írnak.

Azzal pénzt lehet keresni, ha valaki híres focistákról ír. Én meg pont azért fizetnék, hogy ne kelljen téged olvasni, pl. az ilyen hülye topicokat, de most mégis idekeveredtem.

Én a magam részéről pont leszarom a focit, de Szoboszlai állítólag jó benne. Informatikusok között is vannak olyanok, akik szakmailag összehasonlítható szinten mozognak, és róluk is szoktak újságcikket írni.

Hogy mennyit, az meg nagyjából azon múlik, hogy mennyi embert érdekel a foci, és mennyit az informatika.

Inkább az aránytalanság fáraszt már. Melyikünk munkahelyi sikereiről és kudarcairól számolnak be napi szinten a sajtóban? Nem kellene, de éppen így nem kellene Szoboszlai munkahelyi élményeiről a folyamatos közvetítés. Kicsit analóg ez a Pride-dal. Nem az a baj, hogy vannak másként gondolkodók, hanem az, hogy kérkednek vele. Ha Szoboszlai is olyan lenne, mint a többi munkavállaló, aki bemegy a munkahelyére, elvégzi a feladatát, majd hazamegy, s nem írnának erről ennyit, akkor felőlem lehetne jó focista.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Inkább az aránytalanság fáraszt már.

De miből gondolod, hogy aránytalan? Lehet, hogy a Szoboszlai sajtószereplései teljesen arányosak a munkahelyét övező érdeklődéssel. Lehet, hogy az egy fő érdeklődőre jutó sajtómegjelenések száma ugyanannyi Szoboszlainak is, meg locsemegének is.

Ezt ne fajlagosan nézd, mert az olvasók egymástól függetlenül, egyenként azt látják az interneten, hogy SzoboszlaiSzoboszlaiSzoboszlaiSzoboszlaiSzoboszlaiSzoboszlai. Ehelyett lehetnének akár ismeretterjesztő cikkek is, teszem azt, csavarok menetemelkedésének tervezési szempontjai például. Mindenképpen érdekesebb lenne, mint a SzoboszlaiSzoboszlaiSzoboszlaiSzoboszlaiSzoboszlaiSzoboszlai.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Egyik sem. Ezért lennél alkalmas politikusnak - bár lehet, hogy az vagy, ezt én innen nem tudom -, tudniillik felkínáltál két opciót, mintha csak ezek között lehetne választani. Konkrétan ebből a kettőből egyik sem zavar. A nagy zaj zavar, az, hogy kerülgetni kell az erről szóló híreket, továbbá még mindig teljességgel értelmetlennek tartom, hogy erről van egy rakás hír, de egy random cég random könyvelőjének munkájárol semmi. Pedig Szoboszlai és a random könyvelő is csak a munkáját végzi.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

"kerülgetni kell az erről szóló híreket,"

Tehát az zavar, hogy te olvasol róla? bocs, nem belemagyarázni akarok valamit, most azt írtad tulajdonképpen.

 

Ha meg az zavar, hogy a random könyvelőről kevesebb szó esik, akkor fogadd el, hogy az emberi psziché így működik, gondolom, utána tudsz olvasni, miért.

 

Ha meg egyik sem, hanem harmadik dolog, akkor írd már meg, hogy mi más, mert nem értem,

Nem ezt írtam. Az zavar, hogy nagy a zaj. Ugyanaz a baj vele, mint a reklámokkal, hogy terheli az agyat a szelektálás. Csak a reklámoktól megválok reklámszűrővel. Nem olvasok róla, mert nem kattintok rá, de az is idő, amíg az ember a címből megállapítja, hogy ezt sem akarja elolvasni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az indexből teljesen hulladék lett (és ezt nem azért mondom, mert a NER seggnyalói lettek, hanem mert látszik, hogy a színvonal az már nulla). Továbbra sem értem, miért olvasod, mit vársz, valami csodát???

Amiket én olvasok site-okat, ott számomra elégendően ritkán van Szoboszlai (vagy hasonló) és akkor is sokszor inkább az oldal alján, ahova már ritkán görgetek. Amúgy is szerintem az esetek nagyon nagy részében bőven elég a lead-e elolvasni (tehát a főoldalon a főcímet és az alatta lévő 1 sort), ráklikkelni haszontalan időpazarlás, a hírek döntően nagy része még az saját magam által elfogadhatónak tartott hírsite-okon is semmit sem érő értéktelen dolgok. (Mondom ezt akkor is, ha van, ahova van előfizetésem is).

 

Ha már mindenképpen internet, akkor nekem jobban bejött az, hogy olyan podcastokat hallgatok, amik tetszenek. Ezek nyilván az adott érdeklődési körű embereknek készülnek, célzottan az adott témáról, emiatt a Szoboszlaik nem férkőznek oda be. De youtube csatornák is hasonlóak, persze ebből is van jobb és rosszabb, de ha akarod, akkor megtalálod azt, ami számodra jó. Podcastban az a jó, hogy lehet autó és bicikli közben hallgatni (persze bicikli közben inkább csak biztonságosabb környezetben, pl bicajúton)

 

Persze te biztos rátalálnál a Szoboszlai fan podcastra vagy valami celebhíradóra podcastra és idejárnál panaszkodni, hogy azt kell hallgatnod. Bocsánat, nem tudtam kihagyni :-)

Én ugye DK-s vagyok, talán nem én vagyok a legjobb ilyen szempontból, mert Gyurcsánnyal van tele a spotify-om de kérj valakitől listát, hogy ő mire van feliratkozva és onnan könnyebb elindulni... :-)

Volt, amikor széles spektrumú, kiegyensúlyozott volt az Index. Aztán szépen elkezdett balliberális irányba csúszni, majd egyre vállalhatatlanul nyugati propagandát tolni. Utána eljött az a pont, amikor a tulajdonosi kör felemelte a mutatóujját, majd a szélsőliberális csapat, élén Munk Veronikával dobbantott, és megalapították a Telexet, de innentől kezdve az már nem is akart független lenni, hanem egy vállaltan, nyíltan nyugatos, balliberális lap lett.

Az Indexhez felvettek kezdő újságírókat, a profizmus hiánya érződött az új Indexen. Ami nekem tetszett benne, hogy újra szélesebb spektrumú lett. Lettek kifejezetten kormánypárti cikkek rajta, de volt, van, aki balliberális meggyőződéssel tolja az ipart. Vegyesek a cikkek, nem lett Fidesz-only az Index. Neked kontrasztos, mert számodra a balliberális irányba tolódott bias az origó, onnan nézve a Munk Veronika féle Index számodra középnek tűnhetett, de már kínosan egyoldalú volt. Ezen a balra tolódottsághoz képest egy középre pozícionálás nyilván jobbra tolódás irányát tekintve, de ettől nem lesz jobb-konzervatív az oldal. Vegyes. Ezzel szemben - bár nem olvasom, de emlékszem a változás előtti Indexre -, a Telexen szerintem aligha lehet a jelenlegi kormányt méltató, a munkáját pozitívan bemutató cikkeket olvasni. Pedig nyilván a kormány érdeke, hogy jól tegyék a dolgukat.

Ami pedig a pénzek megfelelő helyre csatornázását illeti, az nem a legfelsőbb réteg. Az a gennyes, elvtelen réteg, amelyik tartja a markát, pénzért mindent elintéz, az bármelyik éppen nyertes párt környékén megjelenik. Emlékezz csak vissza, amikor a DK megerősödött, tömegesen igazoltak át elvtelenül az MSZP-ből a DK-ba. Most, hogy a Tisza izmosodik, ugyanez a jelenség figyelhető meg. A szerencsevadászoknak nincsenek elveik.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez nem igaz. Számold meg, például a Telexen hány, a kormányt kritizáló, illetve hány a kormányzati intézkedéseket méltató cikk jelenik meg. Nagyjából 50-50 % lesz az eredmény? Vagy netán pártos és elfogult a liberális, nyugatos értékrendek, szemléletmód mellett?

Nem az a baj, ha vannak liberális látásmódból készült, a nyugati narratívát axiómának tekintő cikkek, hanem az, ha lényegében csak ilyenek vannak, s a szuverenista, keresztény-konzervatív világlátás felől közelítő cikkeket, illetve ezt a narratívát alapvetésnek tartókat nem, vagy alig találsz.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ha a kormány csupa szart csinál, akkor az 50% méltatás erősen elfogult. Arról nem beszélve, hogy az újságnak nem az a feladata, hogy kormánypropagandát fejtsen ki, hanem az, hogy tényeket közöljön. Ráadásul olyanokat, amelyeknek hírértéke van. Azt pedig tudjuk, hogy nem az a hír, ha a kutya megharapja a postást, hanem a fordítottja.

Ugye, liberális világnézeti centrumból szemlélve egy konzervatív kormány csupa rosszat csinál, de ne feledd, ez már egy pártos értelmezése az eseményeknek részedről.

Amit pedig utána írta, az egy buta dogma az újságírásról, semmi ok nincs arra, mely szerint így kellene lennie.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ezért kéne elolvasni is a cikkeket, ahol le is írják, hogy mi a rossz. Messze nem a szemlélet az oka ennek. De ahogy korábban is írtam: te vagy elfogult, nem a portál, és pont emiatt nem vagy képes belátni. Szóval hagyjuk az egészet, mert értelmetlen szócsépléssé fajulna különben.

Hiába olvasom el, ha már az elérendő célok, a „jó” és „rossz” fogalmának definíciójában is nézeteltérés van a konzervatív és liberális látásmód között. Már abban nem tudunk megegyezni, abban sincs konszenzus, mi volna a kívánatos.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem fogom kiírni, hogy a jelenlegi magyar szóhasználatban, ami nyilván nem filozófiaelméleti precizitású megnevezés. Amire azt mondjuk a hétköznapokban, hogy anorexia, az sem az. A villanyóra sem óra, hanem villamos fogyasztásmérő legfeljebb. Felesleges a fellengzős, magas lóról, a beszélgetőpartneredet hülyének néző duma. Attól még nem leszel okosabb. :)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A valaszonline egy vállaltan jobboldali beállítottságú portál (én is olvasom, hallgatom) és elég minőségi újságírást folytatnak . Már ez is zavar?

Egyébként meg te most egy Eric Berne féle játszmát játszol itt a topikban. Megírtuk neked, hogy mi a megoldás de te csak tolod a kifogásokat. Nekem ez elég hasonló a "jó, de..." emberi játszmához. Annyi mentséged lehet, hogy én ezt már az első pillanatban észrevettem, csak vártam, mert a "Rajtakaptalak, te szemét!”" játszmát játszottam :-)

 

Ha nem érted, az meg azért van, mert az indexen túl sok Szoboszlait olvasol ahelyett, hogy értékes tartalmakat néznél :-) :-) :-) :-)

 

A „Jó, de…” játszma lényege:

  • Az egyik fél (A játékos) panaszkodik egy problémára.

  • A másik fél (a segítő) próbál megoldásokat javasolni.

  • A panaszkodó minden javaslatra azt válaszolja: „Jó, de...”, majd megmagyarázza, miért nem működne az adott megoldás.

  • Ez újra és újra megtörténik, míg a segítő kimerül vagy dühös lesz.

Példa:

  • Panaszkodó: Nem tudom, mit csináljak, annyira stresszes a munkahelyem.

  • Segítő: Mi lenne, ha beszélnél a főnököddel?

  • Panaszkodó: Jó, de ő soha nem hallgat meg.

  • Segítő: Akkor esetleg keress új állást?

  • Panaszkodó: Jó, de most nincs elég pénzem a váltáshoz.

  • … és így tovább.

Mi történik valójában?

A „Jó, de...” játszma mögött nem valódi segítségkérés, hanem egy másodlagos nyereség áll: figyelem, sajnálat, vagy a megerősítés, hogy „nincs megoldás, tehát nem kell változtatni”.

Ez egy tipikus másodlagos nyereségen alapuló játszma, amelyben a „segítő” végül frusztrált lesz, a panaszkodó pedig „igazolva” érzi magát, hogy helyzete valóban reménytelen.

 

 

Még annyi komment ehhez, hogy ezt a beállítottságodat, hogy "nincs megoldás, tehát nem kell változtatni", illetve az áldozat szerepet. amit játszol, meg ahogy Magyarországot áldozatként állítottad be sokszor a hup-os kommunikációban, azt már korábban is szóvá tettem, de elengedted a füled mellett. Ha gondolod, jó óradíjért tarthatunk pszichoanalízist, hogy megismerd önmagad :-)

Olvasd már el a nyitót! Kértem benne segítséget? Flame-ben nyitottam már eleve. Az Index példa volt, általában beszéltem arról, hogy szerintem nem jó, zajt generál az, hogy random hülyék életének nyomonkövetésével van tele a net. Ezt a nemtetszésemet fejeztem ki, és az értetlenségem afölött, hogy ez így van, mert szerintem nem indokolt.

Segítséget nem kértem. Az más kérdés, hogy néhány küldetéstudatos kéretlenül is ad, majd amikor ezeket ignorálom, belém áll, hogy miért nem fogadom meg a tanácsát. Azért, mert nem kértem.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az Eric Berne féle játszmák lényege az, hogy mindig van bennük egy rejtett, tudattalan szándék, ez különbözteti meg őket a nyílt, őszinte kommunikációtól. 

A játszmák két szinten zajlanak:
1. Társas (szociális) szint – amit nyíltan mondunk és csinálunk
Ez az a felszín, amit mindenki lát: pl. valaki tanácsot kér, panaszkodik, kérdez, segít.

2. Pszichológiai (rejtett) szint – amit valójában akarunk, érzünk
Ez az, amit nem mondunk ki, de ami valóban mozgatja a viselkedésünket. Itt vannak a rejtett motivációk, „nyereségek”, játszmahasznok

 

Tudom neked javasolni az emberi játszmák c. könyvet és meg tudod vásárolni a NER-től is:  https://www.libri.hu/konyv/eric_berne.emberi-jatszmak--12.html

Az a kérdés, hogy pl. az argentin vezető hírportál többet ír-e Messi-ről, mint arról, hogy az argentin locsemege éppen mi a szart csinál. Ha igen, akkor ennek semmi köze az Index-hez, így működik a világ.

trey @ gépház

Az hogy a munka mennyire "hasznos" a társadalom számára, az a kutyafasz*t se érdekli. A hasznot ui. pénzben mérik, mégpedig többnyire dollárban, esetünkben fontban. És mivel Szoboszlai angol bajnok, feltételezhető, hogy a valaha élt leghasznosabb magyar állampolgár. Fontban mérve (vagy dollárban).

Abban igazad van, hogy lehetne a hasznot font helyett firmware szépségben vagy sok minden másban is mérni, de szerintem ennek nincs nagy esélye még egy jódarabig.