Milyen aggregátort vegyek?

Fórumok

Sziasztok!

Már régóta tervezem, de részben egy hűtő leolvadás és a spanyol móka miatt is, eldöntöttem, hogy beszerzek egy generátor. Mivel sosem volt ilyenem és nem is használtam soha, nem tudom mit kéne keresnem a sok varázsszó között, mit például szinkrongenerátoros, inverteres.

Az igény nem túl nagy, hűtőgép, télen fűtő rendszer szivattyúk, kazán, router, pc, töltők, ilyesmi. Esetenként a hegesztő menne róla, (elég nagy a terület, egy több száz méteres hosszító, többe kerül mint egy olcsóbb aggregátor) az egy profibb hegesztőgép, kifejezetten aggregátos üzemre is alkalmas. Ahogy számoltam 1000W nagyjából elég lenne, de gondolom illik fölé méretezni. Nem menne csak áramszünet esetén, nem kell 7/24 folyamatos üzem.

Akinek van tapasztalata, megköszönöm ha megosztja velem.

Hozzászólások

Szerintem a legfontosabb, hogy egy szomszédod se tudjon róla, olyan helyen üzemeltesd majd és úgy legyen telepítve. Meg ne beszélj róla senkinek a környezetedben.

Ha beüt a baj és tényleg áramszünet lesz, akkor ne ostromoljanak meg.

Meg évenként cseréld le azt a párszáz liter gázolajat, amit raktározol. Érdemes dízelautót használni és forgatni vele az üzemanyagot, jó kis hobbi :) 

Nem a világvégére készülök, csak nem akarok dagad kutyákat, akik két nap alatt, vagy 10 kiló húst ettek meg, a hűtő miatt :D

Ha akkora a gond, akkor meg úgysem hiszem, hogy az áram bármit segítene.

A tömegek sohasem szomjúhozták az igazságot. A nekik nem tetsző bizonyságok elől elfordulnak és inkább a tévedést istenítik, ha ez őket elkápráztatja. Aki illúzióba ringatja őket, úr lesz fölöttük, de áldozatuk az, aki megpróbálja őket kiábrándítani.

Meg évenként cseréld le azt a párszáz liter gázolajat, amit raktározol.

Nekünk van benzines is, gázolajos is.
A gázolajos pont azért, mert az van raktározva, más okból.
Szerintem az ő use case-ére nem kell gázolajos. Egy benzines inverteres megfelelő lenne. (Tettünk már tönkre hűtőt nem-inverteressel. Főleg a kis teljesítményű fogyasztókra nagyon nehezen szabályoz rá a hagyományos fesz. szabályozós.)

Évek óta nem volt beindítva egyik aggregátor sem. Szopás. Hangos. Olajat kell cserélgetni, üzemanyagcső rendszeresen elfárad. Ha nem tartod karban tervszerűen, pont in-need nem fog majd működni.

Van egy 2 kWh Power Station napelemmel, ami áramszünet esetén bevethető. Oda tudom vinni, ahova kell. Bent a házban odateszem a hűtő mellé. Nem hangos, nem füstöl.
Ha laptopot kell magammal vinnem, vagy bármilyen okból több energiára van szükség, csak berakom a csomagtartóba. Laptopot USB PD-n keresztül tölti, így az inverterét se kell bekapcsolni. Nem büdös, nem folyik ki belőle az olaj, nyugodtan berakod a cuccaid mellé.
Kempingezéskor a hűtőt rá tudjuk kötni, hidegben a fűtőszálas lepedőt, vagy akár kávéfőzőt. Egy gombnyomás ki-be kapcsolni, így tényleg használod is. Míg ezek miatt egy aggregátort nem indítanál be.

az a baj az akkus vackokkal (ami tul. keppen ups designos dobzoban) hogy aramszunet eseten csak nehany oraig uzemel, terhelestol fuggoen. azt a nehany orat meg egy huto kibirna ups nelkul is, ha nem nyitogatod. egy jobb laptoprol is el lehet dolgozni egy napig.

aggreator ott jon kepbe ha egy hetig nincs aram... vagy ha nagy teljesitmenyu fogyasztoid vannak (pl. klima/elektromos futes/komoly szerverek)

a nagy arviznel az utcaban egy hetig nem volt aram. viz ala kerultek a trafok, tonkrement minden.

karbantartas: igen aggregatort is par havonta meg kell jaratni, karbantartani, az uzemanyag megromlik stb. az akkus cuccok sem orokeletuek, max 5 ev es tonkremegy az akku akkor is ha nem hasznalod.

nem azt állítottam, hogy több energiát tud tárolni azonos "űrtartalomban" hanem arra céloztam, hogy amíg egy UPS-t feltöltesz és elraksz a szekrénybe lekapcsolt állapotban - ott előbb-utóbb "öngyilkos" lesz (értsd: a lekapcsolt elektronika nem védekezik a mélymerülés ellen - ellenben valami okból kifolyólag áramlanak az elektronok valamerre)

Ezzel szemben egy ilyen "vésztáp" a benne lévő "okos" akku miatt lemerül ~50-80%-ig és utána "ottmarad".
 

Több energiát tárol azonos térfogatban.
Nem érzékeny a ciklálásra, nyugodtan ki lehet venni belőle az energiát. 2 kWh az tényleg 2 kWh, míg egy ólomakkunál max. a felét érdemes kivenni.
Intelligens BMS van benne, el lehet nyugodtan rakni, nem megy tönkre.

Az áthidalás szűk keresztmetszete, hogy ha AC kell, akkor be kell kapcsolni az invertert, aminek van egy saját teljesítményfelvétele akkor is, ha a fogyasztó keveset vesz fel vagy épp idle-ben van. De ez mindennel így van, amiben inverter van. Ez párszor tíz Watt.
Amit csak lehet, érdemes DC-ről megoldani. Pl. laptop saját töltője helyett USB PD.
Az igazi game changer, ha van napelem. Vagy járműben töltés járó motornál.

Pl. kazánház előtetőjére felraksz két panelt. (Aztán rájössz, hogy erről fullban is elmegy a rendszer, így többet vissza se kötöd utility power-re.)

Másra van, nekem is van egy kis ecoflow, akkor vettem amikor hálózatfelújítás volt a környékünkön és napi szinten ment el többször több órára az áram. 

Alap dolgokat elvitte, szolgáltatói modem, router, laptopot töltötte, telefonokat életben tartotta, hűtőt/fagyasztót elvitte gond nélkül. Mondjuk a ház úgy nézett ki a mint a mátrixban egy hajó, kábelek mindenütt, de működött, vészmegoldásnak megtette. Utána meg a HO irodámat kötöttem rá, napelem erkélyen, ládika a földön, laptop, monitor, hangfalak, lámpa, xbox series s, telefontöltést simán intézte, szépen ízlésesen el is volt rendezve. Igazából csak tesztelgetés volt hogy tudja-e, akkor szereltem szét amikor elindult a tetőn a napelem.

Azóta a pincében van egy ilyen "emergency spot" kialakítva, kis napelemet ki tudom tenni az udvarra és oda van vezetve egy ilyen "emergency áramkör", igazából ugyanaz mint a csúnyakábeles mátrixhajó verzió volt csak pofásan megcsinálva. Szükség egyszer volt rá, szomszédnál bővítettek és emiatt reggel 8-tól délután 4ig nem volt áram de kb észre se vettem, csak bekattintottam kis ecoflowt, átdugtam a cuccokat a másik konnektorba és elvitte a hűtőt/fagyasztót meg a netet/házi szerót.

Most azon filózok hogy beállítom állandó 80%on tartsa magát a hálózatról és rákötni fixen a legfontosabb dolgokat effektíve UPS-re tenni a hűtőket és a házi infrát.

LiFePO4 akku nem megy tönkre öt év alatt, ez nem az az ólmos vacak, ami az UPS-ekben van.
2 kWh energiával azért már lehet áthidalni.
Nagy teljesítményű fogyasztókat nem. De a leírt esetben nem is az lesz a bajod, hogy nem megy a klíma. Komoly szerverek meg nem otthon vannak, hanem olyan helyen, ahol redundáns betáp van. A leírt use case nem ez volt.

Azért írtam le ezeket, mert bejártam ezt az utat. Ugyanígy gondoltam, aztán rájöttem, hogy a prekoncepcióim alapján mennyi mindenben tévedtem.
Buzultam az aggregátorokkal, volt nem inverteres, amivel sikerült tönkretenni egy hűtőt, és belátni, hogy érdemesebb lett volna drágábban megvenni az inverterest. Aztán lett dízel is.

Mióta a LiFePO4 Power Station megvan, egyik se volt elindítva. Mindenre annyival egyszerűbb és problémamentesebb. Veszel mellé egy összecsukható napelemet, és pótlódik a kivett energia. Borús napokon meg télen kevésbé, de azt is ki lehet bírni.

Az aggregátorral egy csomó olyan gond van, amire elsőre nem is gondolsz. Pl. nem teheted csak úgy oda a hűtő mellé, kint működhet csak, vezetgetni kell a villanyt hosszabbítókon, nyílászárókon keresztül. Hangos, zavarni fog. Zabálja a tüzelőanyagot olyankor is, amikor szinte idle-ben megy (jobb inverteres modellek lejjebb tudják venni a fordulatszámot kis load esetén, ami segít valamit). Pont egy szakaszosan működő hűtőhöz felesleges egy állandóan röfögő izé.

Most ott tartunk, hogy az aggregátorok nem emlékszem, mikor voltak utoljára beindítva. Egy hetes áramszünet gyakorlatilag nincs. Még az egy napos is nagyon ritka. A kevés kritikus fogyasztót ha jól választod meg, batteryről simán áthidalod.
És közben rájössz, hogy a power station egy csomó más dologra is jó (és praktikus), ami azelőtt eszedbe sem jutott. Így nem áll ott kihasználatlanul. Egy kompakt egység, benne van a töltő, az inverter, az MPPT, megfogod a fülénél fogva, és teszed, ahova akarod. Saját építéssel ki lehet hozni fajlagosan olcsóbbra, de kompaktrabbra, egyszerűbbre aligha.

> Egy hetes áramszünet gyakorlatilag nincs.

en is ezt gondoltam. aztan megis lett. de mondjuk olyan ritka hogy ezert tenyleg folosleges tartani egyet a spajzban, egyszerubb akkor berelni...

tudod mi a kulonbseg az elmelet es a gyakorlat kozott? elmeletileg semmi! :)

Tudom. Ezt szoktam én is mondani.
A tapasztalat mégis az, hogy 2012 óra mióta itt lakunk, egy napos áramszünet volt a leghosszabb. És az se volt igazi áramszünet, mert a három fázisból egy megvolt. Emlékszem, pont átkötöttem a szivattyúk betápját arra a fázisra, és nem sokkal utána ki is javították a hibát.

Az Őrségben volt kb. tíz éve egy nagy eset, amikor hóolvadáskor kidőltek a távvezeték oszlopok a felázott szántóföldeken.
Ilyenkor jó, ha van terved arra vonatkozólag, mi az a kritikus infrastruktúra, amit mindenképp szeretnél üzemeltetni. Nálunk ez a hűtő és télen a fűtés. Világítást, főzést megoldjuk máshogy, melegvizet fával csináljuk, nyáron is (ha megy a szivattyú, már oké).

Fűtéssel is úgy vagyunk, hogy van a nappaliban egy kandalló, ami csak fát kér. Egy-két napig simán kibírjuk, ha csak ott tüzelünk.

Napsütéses időben visszapótlódik a kivett energia.
Borús időben kiviszem a lakóba, pikk-pakk feltölti, ha elindítom a motort.
Ha mégse oldódik meg a helyzet napokon belül és a nap se süt, még mindig elővehetem valamelyik aggregátort.

Nekünk ez a tervünk.
Mivel a lakóautóban egyébként is használjuk a power station-t a fedélzeti akku mellett, kipróbált, belakott rendszerről beszélek. Nem akkor kell rögtönözni, ha gond van.

Leginkább semmilyet. Nekem van, hasonló célból. Nem használtam még élesben soha.
Azóta van LiFePO4 Power Station napelemmel. Erre a célra szerintem sokkal jobban megfelel.

Ha makacs vagy és mindenképp aggregátort szeretnél birtokolni, legalább ne vegyél szart, hogy ne legyen pénzkidobás.
A hagyományos feszültségszabályozósok veszélyesek lehetnek a fogyasztókra, szerintem mindenképpen kerüld.
Ezeket javaslom:

Honda AVR vagy Honda inverteres.

Igen, ezt mondtam én is. Hogy a power station + napelem kombóval jobban jár, szopásmentesebb és univerzálisabb.

Ha mindenáron aggregátort szeretne, akkor viszont normálisat vegyen (tapasztalat). Ellenkező esetben csak a megbánás lesz.
A Hondába egy hegyi vadászházban szerettem bele. Egy másik minőség, mint amikkel előtte dolgom volt.

Ugyan nem próbáltam, de a leírásos szerint elég jó ötletnek tűnik egy EcoFlow Delta 2kWh tápegység - és hozzá egy Smart Generator.
Utóbbi (elvileg) tud önállóan is működni tisztán generátor módban - benzinről (4l tank) vagy (külső) gázpalackról (akármekkora)