A Microsoft jelentős részvétele a Linux fejlesztésében

A pcforum.hu oldalán olvastam a címbeli kijelentést. Egészen pontosan ez volt leírva:

"Lehet, az az apró tény kimaradt neki, hogy a Linux kernel fejlesztésében a MS is jelentősen részt vesz. Ezen az alapon az egész Linux (+disztrók) MS. De azért mégse."

Ez a link pedig pontosan odamutat, ha valaki az eredetit szeretné látni: Forrás

Érdekel a véleményetek, hogy mennyi igazság van a kijelentésben?

Hozzászólások

Kösz. Az a blog bejegyzés 2012-ben készült és 1 százalákos hozzájárulást mutatott ki. Azt nem nevezem jelentősnek. Ez az én következtetésem. (olvastam a másikat is)

Vajon van-e még más, frissebb kimutatás?

Próbáltam én is utána nézni. Találtam cikkeket, amik arról szólnak, hogy ahhoz járultak hozzá, ami az Azure és a WSL működtetéséhez kell. Hát az nem nagy vívmány.

Aztán találtam ez a Lunduke cikket. Érdekes volt.

Még nincs aláírásom.

Ha valamikor el is jutna a fojtogató szakaszba (de ebben azért némiképp gátolja a licenc és a linux népszerűsége), még marad alternatíva(:
Frissebb kimutatás, (bár nem részletezi téma szerint) amire pont ott találsz hivatkozást, ahonnan indítottad a kérdésedet.

Szerkesztve: 2025. 04. 27., v – 10:51

Persze, hogy részt vett. Kénytelen volt. A cloud és a cloud-native alkalmazások előretörésével nem tehetett mást, mint hogy a cloud szolgáltatásaiba felvette a Linux disztribúciók támogatását. Azok felhőben való felkínálásához pedig illik rendes támogatást pakolni a guest operációs rendszerekbe (ebben az esetben a Linux kernelbe, -hez), hypervisorba stb. Abban is biztos vagyok, hogy az Azure alatt bőven van Linux is.

Illetve rá kellett feküdnie, hiszen beletette a Windows-ba a WSL-t. Ezek integrálása, támogatása pedig munkát igényelt a Microsoft részéről. Persze, itt nem arról van szó, hogy Bill Gates, vagy akár valamelyik Windows kernel kóder állt volna neki Linuxra fejleszteni. A Microsoft létrehozott egy open source/Linux divíziót, ahova prominens FLOSS fejlesztőket vett fel.

Miért szórakoztató ez? Mert a Microsoft 25 éve még üldözendő ráknak tartotta a Linuxot, a közösséget meg unatkozó, műkedvelő egyetemistáknak. Később jött a rossz hír: vagy beáll a sorba (a PC Fórummal együtt :D :D :D) vagy egy dinoszaurusszá válik.

A Microsoft jól döntött! De választása se nagyon volt :D

FYI: Azure Linux OS, saját Linux OS, ami a szolgáltatásai alatt fut.

trey @ gépház

Reméljük, hogy itt kevésbé találják majd meg a módját, hogy kikerülhetetlenné váljanak a megoldásaikkal. (ahogy mindenhol máshol is ment a próbálkozás, több-kevesebb sikerrel). 

Lásd: https://en.wikipedia.org/wiki/Embrace,_extend,_and_extinguish

  1. Embrace: Development of software substantially compatible with an Open Standard.
  2. Extend: Addition of features not supported by the Open Standard, creating interoperability problems.
  3. Extinguish: When extensions become a de facto standard because of their dominant market share, they marginalize competitors who are unable to support the new extensions.

Microsoft claims the original strategy is not anti-competitive, but rather an exercise to implement features it believes customers want.[14]

Őszintén bevallom, több mint 3 percig néztem a statisztikát, és nem jöttem rá mit jelent.

Pedig kell, hogy legyen értelme, jelentése.

Szerk.: Aztán tovább nézegettem. Talán azt mutatja, hogy világ legmenőbb 500 cége közül hány százalékuk használ Linuxot.
Na és. Mi van akkor? Mitől nem kell félni ennek alapján?

Még nincs aláírásom.

Sajnos nem értem, hogy mit akarsz ezzel a listával. Az 500 legnagyobb gép oprendszere is veszélyben van, vagy attól el van tiltva az MS, vagy megfogadták, hogy arra nem lesznek befolyással soha semmilyen körülmények között, vagy mit szerettél volna mondani?

hogy a statisztika azt mutatja, a felelmed alaptalan. es, hogy a linux 100%-ban ledominalta a kerdeses teruletet. (meg az embed eszkozoket, meg... van pelda boven, ha szetnezel)
ha elolvastad trey hozzaszolasat, jelenelg ez win-win szitu. nekunk is, akik profitalnak az MS sajat eroforrasaival betolt kontribuciojabol open source teruleten, meg neked is, duplan, mert van mire vallashaborusat jatszanod a huphun :)

nem most kezdtek, lasd trey posztjat :)
a wiki cikked standardrol szol, a linux kernel baromira nem egy standard, egy opensource szoftver. amibe az MS kontribucioja kiskutyafule mas nagyvallalatokkal osszemerve.

az a nagy francos valosag, amit mar mashol is jeleztem feled, a linux/opensource fejlesztes oroszlanresze, bizony, kisebb-nagyobb cegek erdeme. igen, az MS-e meg sok mas multinacionalis vallalate. is. kerlek, vegezd el a hazi feladatot es keresgelj (hint: linkeltem mar neked mashol ;))

Lehet erre nem nekem kellene válaszolnom. Persze dlaszlo-nak is megvan minden lehetősége a saját álláspontjának kifejtésére.

Amiről szó van az az, hogy az MS-nek kedvenc taktikája vagy akár stratégiája, hogy jelentős új dolgok esetén, amik nem tőle indultak el, megpróbál beférkőzni fejlesztésbe, illetve a standardok kialakításába. Mindezt úgy teszi, hogy különféle praktikákat alkalmazva, megpróbálja egyre inkább a saját (kizárólag a saját) irányvonala felé húzni, alakítani a dolgot. Míg nem egyszer csak azt lehet észrevenni, hogy átvette az irányítást felette. Onnantól pedig következik a vendor lock-in nevű jelenség. Mindenki más ki van zárva a dolog feletti kontrollból, és a felhasználók, valamint az üzleti partnerek teljes mértékben rá vannak szorulva az ő rendszerük, megoldásuk használatára. Az pedig ugye mindannyian jól tudjuk, hogy micsoda. Az a monopólium. Ráadásul a kizárás a versenytársak ellehetetlenítését is kiválóan szolgálja. Esetleg a tönkretételét.

Nos, lehet, nem volt teljes mértékben tökéletes a helyzet leírása amit nyújtottam. Majd mások, esetleg dlaszlo, kijavítjáák vagy kiegészítik.

Még nincs aláírásom.

muti az MS dominanciajat a linux kapcsan hol latod? :) mert ha magad visszaolvasod, onellentmondas lvl100 :) a belinkelt tablazatbol miert epp az MS-tol fostok ennyire? holott tenyszeruen latszik, hogy vannak nala sokszorta nagyobb kutyak kontribucio tekinteteben. :)

Még mindig problémás a hozzászólásod.

Nem az MS dominanciájáról van szó, hanem arról, hogyan próbálta elterelni a fejlesztést. Ami aztán esetleg a kontrollhoz vezethet.
Az volt leírva, hogyan csinálja általában. És az, hogyan próbálkozott egy nyílt forrásba becsempészni zárt kódot. Ami később megint csak az ő malmára hajtja a vizet.

Ne legyél már ennyire lvl100 értetlen. Önellentmodás. Hah...

Még nincs aláírásom.

Mi csak nagyon örülünk, hogy ennyire megnyugtatónak látod a helyzetet, és személyesen garantálod, hogy ez az ms már nem az az ms akit 35 év alatt megismerhettünk, csupa jó irányt vettek a dolgok. :)) Az egész linux világ fellélegezhet, hogy az ms vette kézbe a dolgokat :) - remélem így érted. ;)

pont az, amit Trey bolddal írt. :)

Nekem meg úgy tűnik, most már számos hozzászólásod alapján, hogy szándékosan félremagyarázod amit írtunk és a helyzetet amit írtunk.
#veletlenaligha

A félremagyarázott dolgok alapján feltettél félrekanyarított kérdéseket és azokra vársz választ?
Leírtuk, hogy fordítva ülsz a lovon. Leírtuk, hogy mi az igazi lényege a dolognak. Mégis makacsul ragaszkodsz ehhez az attitűdhöz.
Dícséretre méltó volna a kitartás, ha nem a csűrés-csavarásra használnád. De így nem az.

Még nincs aláírásom.

Próbálj meg jobban védekezni, mert ez most nem sikerült.

Az mondjuk igaz, hogy nem mondtam konkrétumot csak írtam. Legközelebb majd hangosan felolvasom amit írok mielőtt beküldöm.
Remélem az majd megfelel neked.

Az egyszerű kérdéseid nem arra vonatkoztak ami a téma tárgyalását jelentette volna. Már leírtam egyszer neked. (Most fel is olvastam a biztonság kedvéért.)

Személyeskedés szerintem nem volt. Amennyiben mégis ragaszkodsz az állításodhoz, légyszíves jelöld meg melyik hozzászólásom melyik része volt az szerinted.
Azután elolvasom és átgondolom. Azután válaszolok rá. Ez az ütemterv. Opcinionálisan fel is olvashatom.

Még nincs aláírásom.

tovabbra is kerulod a valaszokat. :)
a statisztikailag igazolt objektiv kovetkeztetest pedig csures-csavarasnak mondod. minosited, alaptalanul.
koncentralj a tenyekre, adj valaszokat, indokold meg oket, tenyekkel alatamszva. :) a velemenyed mar ismerjuk.
addig nincs mirol beszelgetni, mert csak hitvitazol, nem letezo ms-dominanciat vizionalsz oda, ahol nincs olyan. mindossze velemenyre alapozol. :) es mar azt is megcafoltad magadnak. itt. (ha a sajat velemenyed is mar megvaltozott, vagy ott kamuztal, vagy nem ertem mit kuzdesz :))

Dorsy, még egyszer:

Te ez alá a comment alá jöttél trollkodni, hogy de a m$:

Reméljük, hogy itt kevésbé találják majd meg a módját, hogy kikerülhetetlenné váljanak a megoldásaikkal. 
 

Én itt semi olyat nem írtam a múltról, ami nem történt meg folyamatosam, a jövőről meg annyit, hogy reméljük…

Szerintem ez elég objektív, és logikus, nincs is benne semmi.

Mi ezzel pontosan a problémád, azon felül, hogy meg lett említve a szívedcsücske cég, és szaladtál mindenáron védeni ōket?

nem vedek semmit a valosagon kivul. ott a stat, nezegesd, vond le te is a megfelelo kovetkezteteseket. :)

jeleztem, hogy illogikus a vergodes, mert ms dominanciat vizionaltok oda, ahol marginalis kontribucio van a valosagban :) ertem, hogy ez neked nem tetszik, mert mas a vilagnezeted es szeretsz hitvitazni. :) a kutyad is mar reges reg szalonna az opensource kerdest nezve :) ha valaki odapiszkithat, az pont nem az MS. o a tizensokadik kontributor a sorban pl. a linux kernelben. :)
a kerdes, amit macska vs. forro kasa modjara kerulgetsz tovbbra is aktualis: miert nem a tobbitol felsz? :)

75% desktop piacon, Office ~50–60% az irodai csomagoknál, Azure ~22–25% felhőpiacon (AWS után 2. helyen)

Ha az általános IT dominanciát nézzük, az ms sokkal erősebb mint az általad sorolt cégek. (Intel, Amd, stb…) - A legnagyobb IT cégről beszélünk amúgy.

Ez tény.

Az is tény, hogy ezzel már többször megpróbált visszaélni, lásd wiki cikk, illetve feltételezem, hogy ezeket ismered, az IT-ban dolgozol, és követed, hogy miket köszönhetünk nekik, mi hogy alakult eddig.

Az is tény, hogy a kedvenc céged, mert ennek ellenére itt kardoskodsz, pedig csak annyi volt a mondás, hogy “reméljük…” - én meg ezt gondolom hitvitának.

ma is tanultam valami ujat: altalanos IT dominancia. akkor azt is meg tudod mondani, statisztikakkal alatamasztva, hogy ez az imaginaris dolog mibol all, hogy nez ki, kik a szereploi es milyen aranyban? :) meg, hogy mi a frasz koze van a linux kernelhez? :)

teljesen mas jellegu dolgokat probalsz oda rahuzni, ahol nincs relevanciaja es eletszerutlen. :) a kerdes tovabbra is adott. valaszolnal, kerlek? :)

Örülök, ha új dolgot mondhattam. A dominanciát a cég összes aktuális paramétere és pozíciója határozza meg: piaci részesedés, piaci érték, szabványalkotási képesség, ökoszisztéma-uralás, új technológiákban való részvétel, ügyfélbázis nagysága, valamint több szektorban való jelenlét.. Jó keresgélést a példák után, és megvilágosodást.

es a szamokat a fenekedbol huztad elo?

Szerinted honnan lehetett előhúzni? Hint: Google a barátod. De ma már egyéb eszközök is vannak rá, amik megkeresik, és összefoglalják neked.

Jó keresgélést, és gondolkodást, én tovább nem szórakoztatnálak.

Igen, ez bevett, létező módszer. Kutyából nem lesz szalonna. :) Lásd eddigi esetek.

Én arra leszel kíváncsi, hogy ezt Linus meddig tudja csinálni, ki veszi át, vagy van-e már valaki vele egy szinten. Lesz-e valaki aki a kernelre így figyel, vagy egy pillanat alatt teleszórják majd nagyobb cégek, akár az ms, a kizárólag a saját érdeküket szolgáló change-ekkel. Meglátjuk, hogy lesz.