A Microsoft jelentős részvétele a Linux fejlesztésében

A pcforum.hu oldalán olvastam a címbeli kijelentést. Egészen pontosan ez volt leírva:

"Lehet, az az apró tény kimaradt neki, hogy a Linux kernel fejlesztésében a MS is jelentősen részt vesz. Ezen az alapon az egész Linux (+disztrók) MS. De azért mégse."

Ez a link pedig pontosan odamutat, ha valaki az eredetit szeretné látni: Forrás

Érdekel a véleményetek, hogy mennyi igazság van a kijelentésben?

Hozzászólások

Kösz. Az a blog bejegyzés 2012-ben készült és 1 százalákos hozzájárulást mutatott ki. Azt nem nevezem jelentősnek. Ez az én következtetésem. (olvastam a másikat is)

Vajon van-e még más, frissebb kimutatás?

Próbáltam én is utána nézni. Találtam cikkeket, amik arról szólnak, hogy ahhoz járultak hozzá, ami az Azure és a WSL működtetéséhez kell. Hát az nem nagy vívmány.

Aztán találtam ez a Lunduke cikket. Érdekes volt.

Még nincs aláírásom.

Ha valamikor el is jutna a fojtogató szakaszba (de ebben azért némiképp gátolja a licenc és a linux népszerűsége), még marad alternatíva(:
Frissebb kimutatás, (bár nem részletezi téma szerint) amire pont ott találsz hivatkozást, ahonnan indítottad a kérdésedet.

Szerkesztve: 2025. 04. 27., v – 10:51

Persze, hogy részt vett. Kénytelen volt. A cloud és a cloud-native alkalmazások előretörésével nem tehetett mást, mint hogy a cloud szolgáltatásaiba felvette a Linux disztribúciók támogatását. Azok felhőben való felkínálásához pedig illik rendes támogatást pakolni a guest operációs rendszerekbe (ebben az esetben a Linux kernelbe, -hez), hypervisorba stb. Abban is biztos vagyok, hogy az Azure alatt bőven van Linux is.

Illetve rá kellett feküdnie, hiszen beletette a Windows-ba a WSL-t. Ezek integrálása, támogatása pedig munkát igényelt a Microsoft részéről. Persze, itt nem arról van szó, hogy Bill Gates, vagy akár valamelyik Windows kernel kóder állt volna neki Linuxra fejleszteni. A Microsoft létrehozott egy open source/Linux divíziót, ahova prominens FLOSS fejlesztőket vett fel.

Miért szórakoztató ez? Mert a Microsoft 25 éve még üldözendő ráknak tartotta a Linuxot, a közösséget meg unatkozó, műkedvelő egyetemistáknak. Később jött a rossz hír: vagy beáll a sorba (a PC Fórummal együtt :D :D :D) vagy egy dinoszaurusszá válik.

A Microsoft jól döntött! De választása se nagyon volt :D

FYI: Azure Linux OS, saját Linux OS, ami a szolgáltatásai alatt fut.

trey @ gépház

Reméljük, hogy itt kevésbé találják majd meg a módját, hogy kikerülhetetlenné váljanak a megoldásaikkal. (ahogy mindenhol máshol is ment a próbálkozás, több-kevesebb sikerrel). 

Lásd: https://en.wikipedia.org/wiki/Embrace,_extend,_and_extinguish

  1. Embrace: Development of software substantially compatible with an Open Standard.
  2. Extend: Addition of features not supported by the Open Standard, creating interoperability problems.
  3. Extinguish: When extensions become a de facto standard because of their dominant market share, they marginalize competitors who are unable to support the new extensions.

Microsoft claims the original strategy is not anti-competitive, but rather an exercise to implement features it believes customers want.[14]

Őszintén bevallom, több mint 3 percig néztem a statisztikát, és nem jöttem rá mit jelent.

Pedig kell, hogy legyen értelme, jelentése.

Szerk.: Aztán tovább nézegettem. Talán azt mutatja, hogy világ legmenőbb 500 cége közül hány százalékuk használ Linuxot.
Na és. Mi van akkor? Mitől nem kell félni ennek alapján?

Még nincs aláírásom.