Sziasztok, egy ügyfelem párad magával egy kis stúdióban Blenderrel foglalkozik, és szeretnének egy eszközt, ami kicsi, olcsó, zajtalan, bele lehet raidelni akár pár tera SSD-t, és LAN-ról elérhető a pár embernek a kis stúdióban, hogy a rajta tárolt fájlokkal dolgozzanak a Blenderben. Nem vagyok Blenderes, így nem vagyok szakértője kifejezetten ennek a munkamenetnek, de ha jól értem, talán valami NAS-szerű dologra lenne szükség, de lehet, hogy sokkal jobb megoldás is van.
Ti milyen megoldást javasolnátok? Köszi!
- 1075 megtekintés
Hozzászólások
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
szerintem tul sok az elvaras, a kicsi, olcso, zajtalan harmasbol legalabb egyet el kell engedniuk, de inkabb kettot.
elso korben a halozat legyen 10gbps a nas es a vegpontok kozott, a sok "tera"-bol kovetkeztetve sok adatot kellene gyorsan elerni. ha ez nem adott, akkor az olcso mar az elejen nehez lesz. :/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért egy NVMe NAS nem lehet annyira nagy és hangos.
A hálózatot szerintem is érdemes megnézni, upgradelni ha kell.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De olcso sem lesz vagy hat mihez kepest. Amiket NagyZ kollega epit ahhoz kepest peanuts :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, nyilván nem biztos, hogy minden szempont teljesen érvényesül :) A falatnyi iroda hálózatával nincs gond, tud mindent, amit tudni lehet. Engem nagyon érdekelne, hogy egy üres NAS-ban gondolkozzak, amibe majd RAID-elem bele az újonnan és újonnan beszerzett SSD-imet, vagy itt már százezres összegekbe szaladnék, és ha inkább tegyek be egy olcsó, viszonylag zajtalan kisebb form factoros asztali gépet és így?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Attól függ. A NAS az készen van, csak SSD kell bele aztán hajrá.
A PC-t meg neked kell összelegózni, valami OS-t feltenni, ha NVMe-ben gondolkodsz akkor PCIe átalakítót venni stb.
Az egyiknél a kész rendszert kell megfizetni a másiknál meg az idődet is. Technikailag mindkettő ugyanolyan jó (lehet).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
elhiszem, hogy "zsilett a halozat", de en nem sok olyan kis irodaban jartam meg, ahol ez ne az 1gbps-t jelentette volna (vagy annal kevesebbet wifin). Ami cca. 100MB/s. Az meg egy 15 eves HDD sebessege. :)
Kiindulhatsz legozott asztali gepbol is, de azzal legyel tisztaban, h a SATA nem SAS es nem PCIe. Egyreszt a jelintegritasa sem olyan, masreszt a SATA inteface 6gbps-en koppol. ha ennel tobb kell, akkor raid10 (vagy hasonlo) tombot kell gyarts, ami minden lesz, csak nem hely- es koltseghatekony.
Alap, hogy illik venni valami HBA kartyat is akkor bele, mert az alaplapi vezerlok... hat mondjuk ugy, sokszor "olyanok is".
Egy desktop alaplap amin van 10g interface pedig szinten nem lesz olcso, akkor meg mar kell kulon halozati hartya is. Konnyen az a vege, hogy osszeadogatod es inkabb lossz valahonnan egy hasznalt szervert. Node az meg minden lesz, csak epp halk nem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát, részemről ~20 évig eszembe se jutott "gyári" NAS-t venni. De mostanság már megváltozott a véleményem.
Ha nem hozzáértők, akkor csakis gyári, garanciával, supporttal.
Persze a büdzsé nagy úr.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy normalis NAS is szazezreknel kezdodik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
miert, egy kozepkategorias ge'merPC is cca 1 misi monitor nelkul. szoval mihez kepest olcso.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ki mondta, hogy az kell? en azt mondtam, hogy mihez kepest olcso.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak a szokasos HUPU jelensegre utaltam:
Enterprise grade elvarasok pistike bt arszinten vagy annak feleert…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, ezzel én is szemeztem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
DS925+ Synology
NVME felesleges bele, 2,5" SSD-k simán belemegy 4db, meg 2db nvme is akár.
Raid minek? Nem lesz biztonsági mentés?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondjuk azért, hogy ha egy ssd kirohad, addig se álljon a munka, amíg ki nem cserélik (van tartalék, esetleg akkor kellene venni?), és vissza nem töltik azt a pár terát mentésből.
És a mentésből történő visszaállás azért tipikusan pár óra elvesztett munkát jelent, hacsak nincs szinkron replikáció.... de ahol kell a replikáció, ott azért egy raid alapvetés.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
én synology-t ezután a lépésük után ellenségemnek se ajánlanám (még ha a 2024 és régebbi szarjaik nem is érintettek ebben a legújabb köcsög lehúzásban):
https://www.theverge.com/news/652364/synology-nas-third-party-hard-driv…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
... érdemes elolvasni az eredeti Ars Technica cikket, és az alatta levő kommenteket. Valaki szépen ki is vesézte, hogy a Syno "branded" "supportált" diszk milyen tulajdonságokkal (pl. garanciaidő, megbízhatóság) rendelkezik, és ugyanaz a modell "gyártói" változata milyen. Az összegzés kb. az, hogy plusz pénzért lófasz pluszt nem kapsz, valószínüleg csak a matricázás az egyetlen hozzáadott érték.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondjuk itt Amazon-on pont ugyanannyi a Synology HDD, mint a Toshiba N300 (ami ugyanaz). Találtam jóval olcsóbban Toshiba-t. :(
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Érdekes most ez a közfelháborodás, még akkor is, ha valódi hozzáadott érték annyi lesz, hogy azzal működik a NAS, mással meg nem.
Ugyanis a Synology NAS-ok mostanra nagyon jó és sokrétű szoftverrel rendelkeznek (a mentési megoldások kifejezetten nagyon jók SOHO és KKV szinten), nem halnak meg frissítésnél (főverzió váltás is sima mindig), hosszan támogatottak, strapabíróak (NAS-s egyet sem cseréltünk soha, max. a külső táposoknál 1 vagy 2 tápot a nagyon sokból), hosszú garanciaidő (vásárlás után 1 éven belül ingyenes kiterjesztéssel...), stb.
De az összes előny sokaknál elillan egy ilyen "korlátozás" miatt, hogy csak az ugyan annyiba kerülő, vagy picit drágább (olykor picit olcsóbb) Synology cimkés HDD és SSD jó bele...
Szerintem óriási butaság úgy hozzáállni, hogy a 3-500 ezres NAS-t nem vesszük meg, mert a bele való 4 db HDD összesen 20 ezerrel drágább lesz, mintha mondjuk Seagate vagy Toshoba meghajtót vennénk...
Én speciel nem bánom, így támogatás oldalról egy kör kiesik (azon polemizálni, hogy a nem-Synology diszkek okozzák-e a gondot).
Ráadásul az "enterprise" világban azért ez nagyon nem szoktatlan. HP, Lenovo szerverbe a mai napig nem lehet akármilyen alkatrészt berakni (mert vagy kiköpi, vagy máshogy viselkedik vele), "nagy" storage gyártók eszközeibe soha nem is lehetett nem tőlük származó diszkeket tenni (holott a leggyakoribb differencia az volt, hogy 512 helyett 520 vagy 528 byte-os szektorra voltak gyárilag formázva azonos FW mellett...), satöbbi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ráadásul az "enterprise" világban azért ez nagyon nem szoktatlan
Valóban nem szokatlat, de ettől még indokolatlan és pofátlan lehúzás.
DE ezt a cégek kifizették... mert kaptak érte support-ot
(ami ugyan csak papíron védi a seggüket, de a mai világban ez elégnek tűnik)
DE otthoni környezetben az ilyen limitációk, szimplán a "vendor lock-in" kategória. a home user a seggét is kitörölheti a support-tal.
(aki meg kicsit paranoniásabb, annak a remote support = remote backdoor villan be először ;)
Nálam már a 'kamera licenc' is jelezte a hozzáállásukat, de hogy egy alapvetően ratyi (SOHO) hardvert még azzal is lekorlátoznak, hogy csak a saját diszkjüket rakhatod bele, ez teljesen egyértelmű üzenet, hogy nem én vagyok a célközönség. És ajánlani sem tudom jó szívvel. mert majd mi lesz a következő lépés? Előfizetés a fícsörökre?! Oh wait...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egész véletlen EMC storage supporton dolgoztam, még a Dell akvizíció előtt, és nekem is volt egy entry/midrange IBM storage-om, úgy pontosan tudom, hogy abba nem raksz 3rd party diszket.
Sőt, tovább megyek, gyakran a beüzemelést is "plecsnis" embernek kellett végezni, hogy éljen rá a garancia és a support
A Syno viszont pont arra pozicionálta magát, hogy kb. bármilyen diszket belerakhattál, és volt egy elég nagy 3rd party kínálat hozzá. (Illetve még most is.)
Ez volt benne az egyik jó - a másik a szoftver ellátottság, és úgy kb. az egész cucc.
... és nem 20 ezerrel lesz drágább. Van egy ügyfelem, aki 100+TB-t tárol Syno-n. A legolcsóbb Syno branded 20TB-d diszk 351 ezer HUF, a legdrágább 20TB-s bármi más amit 5-10 perc alatt találtam 212 ezer HUF
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
és ha nem a legdrágábbat nézed, hanem az egész barátságos árú exos-okat (amik szintén enterprise, és 5év gari, 500TB/yr workload-osak), azt meg mindenféle mennyiségi kezdvezmény nélküli kisker áron megkapod 150 ezerért:
Seagate Exos X20 20TB SATA3 (ST20000NM007D)
Szóval akkor már kb 2db exos-t kapsz 1 synology matricás áráért. Az nem 20 ezer pénz differencia.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nyilván azért egyetlen új modellt jelentettek be ezzel a valódi korlátozással (az eddigi modellek is sírtak már egy ideje a nem-Synology kiegészítők miatt, de még működtek velük...), hogy monitorozzák a piacot, hogyan reagál, ha nem csak pletyka a korlátozás, hanem valóság. A DS-9xx+ széria nem belépő szint, nem alsó polcos, hanem power user, pár fős KKV szint. Ezek általában már elbírják a plusz költséget is, ha a termék tudása, minősége megfelelő.
Aztán ahogy a piac reagál, annak arányában mutatkozik majd be a többi 25-ös modell. Ráadásul - mivel a Synology méra jelentős szereplő a NAS területen, a többi diszk gyártó sem igazán örül annak, ha egy gyártó kizárja mindüket a piacáról. Így a vevői reakciótól függetlenül biztosan szépen megjelennek majd a "tesztelt" 3rd party diszkek a kompatibilitási listában az összes 25-ös modellre (egész biztosan a most bejelentett 925+-ra is).
A Synology diszkek ára meg 2-3x volt, amikor először megjelentek. Aztán szépen lekúszott a normál 3rd party NAS meghajtók árszintjére (legalábbis nem a belépő, hanem a közeles NAS diszkek árára). Szerintem a 20 TB-os modell is pont így lesz.
Egyébként én csak annyit mondtam, hogy ettől a húzástól eltekintve, tisztán szakmai szempontok alapján (tehát az érzelmeket kizárva) szerintem nem szabad kihúzni a Synology-t, mert minden más meg tök jó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez ugyanaz a tahó-stratégia mint amit kedvenc faszkalap cégünk, a mikroszoft is csinál évtizedek óta. Bejelentenek valami világraszóló böszmeséget, amitől a haja feláll a világon mindenkinek. Megindul a techsajtóban és a szósöl médiában a lázadás. Erre pár nap-hét után kiadnak egy közleményt, hogy hát akkor inkább mégse. Meg igazából nem is úgy gondolták.
Aztán fél-1-2 év óvatosabb hozzászoktatás után mégis kb. mindig meglépik úgy ahogy eredetileg tervezték. Csak addigra már letették a parasztok a vasvillát, szépen meg lettek puhítva. A mikroszoft mindig végigviszi az istenkomplexusos terveit. Kérdés h. a synology is van-é akkora erős kutya a saját portáján.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ehhez kepest itthon egy 1621+ uzemel…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van egy ügyfelem, aki 100+TB-t tárol Syno-n.
Szerintem itt azért már bejönnek olyan műszaki szempontok, ha profin van kivitelezve a dolog, hogy nem a diszkek árkülönbözete fog számítani. 100 TB-ot megbízhatóan nem 6 db 20 TB-os HDD-re kell tárolni 1 diszk hibatűréssel. Ha meg a diszk méretet csökkentjük, a számukat nüveljük, hogy a teljesítmény és a redundancia is jó legyen, akkor egész érdekes számok fognak kijönni a végére úgy a NAS modellre, mint a diszkekre. És akkor még nem számoltam, hogy minimum szor-kettő, mert ugye mentés is kell legalább egy, és 100 TB-ot - aránylag kis cég, ahol nézegetik még az árgépen a 20 TB HDD árát - nem felhőben fog tárolni havidíjért.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ahová a 20 TB-os Synology Enterprise diszk a jó választás (nem a leendő DS925+ tulajok a célközönsége), oda valószínű több kartonnal fog belőle kelleni, és az a cég nem fogja nézni egy 5 éves beruházásnál.
Teljesen más oldalról meg, ha meglévő NAS-ból teszi át a 3rd party diszkeket egy 25-ös modellbe, akkor működni fogbak hiba nélkül. Ez is benne van a bejelentésben. És így akár ki is lehet játszani a korlátozást egy kölcsön régebbi NAS-sal a beüzemelés idejáre...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ja, közben látom h. pont ez a ds925+ az amire vonatkozik az új agybaj
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezek a megkötések napokig sem élnek. Nekem 3rd party 10 gigás lan kártyám, 3rd party ramom van, és a nasban lévő ssdre tudok kötete rakni és megy a deduplikáció. Mindet csak valami sajáttal engedné.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Raid minek? Nem lesz biztonsági mentés?
https://pbs.twimg.com/media/Ej0MRAFXYAkwRTP?format=png&name=900x900
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ehhez is ugyanolyan NAS vagy fájlszerver kell, mint bármi máshoz. A Blender ennyiből nem speciális. Maga egy Blender fájl nem foglal sokat, lerenderelni számításigényes, GPU-ban vagy CPU-ban, de maga a forrásfájlok nem valami nagyok. Félre ne érts, nem vagyok Blender-szakértő, de ennyit én is tudok. Letöltesz a netről néhány példaprojektet Blenderhez, látni fogod a fájlméreteket. Messze nem kell neki annyi tera, mint mondjuk egy videóvágáshoz, vagy AI/LLM modellekhez. Nyilván az más, ha mondjuk animáció, és a ténylegesen lerenderelt anyagokat is nagy felbontásban akarják tárolni, mert akkor már a videóvágási helykövetelmények vonatkoznak rá.
Itt a Blender nem lesz gond, sokkal inkább az ismeretlen tényező. Párad magával, az elég tág fogalom, 5, 10, 20 ember? Mekkora rendelkezésre állás kell? Mennyit szánnának rá?
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na és ha kompozitálnak, mint mindenki, aki nem egy napja kezdte?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi, igazából max. 2-3 ember fogja használni a fájltárolást hivatali időben, fontos, hogy a renderelt vagy a cég különféle projektjeiben keletkező – kisebb-nagyobb fájlok – egy adott esetben könnyen mobilis, külön vason legyenek – ezért jutott először eszembe a NAS. Időnként szeretnének hozzáférni a nagyobb fájlokhoz könnyen, bármelyik gépről, évente 1+ TB fájlt gyártanak, ennyit már tudok...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Engem nagyon érdekelne, hogy egy üres NAS-ban gondolkozzak, amibe majd RAID-elem bele az újonnan és újonnan beszerzett SSD-imet, vagy itt már százezres összegekbe szaladnék, és ha inkább tegyek be egy olcsó, viszonylag zajtalan kisebb form factoros asztali gépet és így?
Nekiálsz számolni , form factor: kell egy nem túl combos processzor, legalább 16 GB ram , valami Seasonic vagy hasonló táp, alaplap satöbbi. Az árakat összehasonlitod a gyári NAS-okkal. Egyiket neked kell hegesztened, másik kicsomaglnod kell.
Én true NAS-t tennék rá, ezt kb 5 lépés installálni. Összehasonlitva egy saját összerakott gépen is szerintem inkább egy komolyabb storage kistestvére lesz, ahhoz lesz közelebb mint egy kicsi gyári NAS-hoz.
https://www.truenas.com/docs/core/13.0/images/CORE/12.0/DashboardCORE.png
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt azért vegyétek figyelembe, hogy a lokális diszk sebességét nem éri el a NAS, hiába jó hálózat meg ugyanolyan ssd.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, ezért lenne érdekes, hogy pontosan hogyan használják. A friss leírás alapján azt mondanám, hogy "bármi" jó, de a részemről nem vagyok meggyőződve arról, hogy később, mondjuk az üzembe állítás után egy nappal, nem derül ki, hogy "jaa, de jó lenne ha lehetne ezt is, azt is".
Pontos információk alapján könnyű dönteni, de a pontos információkat megszerezni... az már igen :) És nem, nem hibáztatok senkit, ha még nem volt efféle dolguk, akkor nem biztos, hogy jól fel tudják mérni, hogy mi az ami hasznos lenne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha PC-ből építed, ez egy egész jó alternatíva lehet...
Nincs vele konkrét tapasztalat, csak a küllem, meg a paraméterek alapján gondolom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
annyira azért nem acélos... szítfagy 4 nvme-vel...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
facepalm
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a milyen NAS kérdés előtt a működési modelljüket kellene megismerni....
De úgy általánosan:
a NAS közös storage-nak (vagy private cloud) szokták használni, amiről direktben dolgozni egy .xls vagy .doc file esetén még teljesen reális,
de ahol nagy I/O kell pl video vágás, hang utómunka, - a blender-t nem ismerem - ott bizony az a 'szokás' hogy helyi gépen gyors nvme diskeken megy a munka, és 'csak' a végeredmény kerül a NAS-ra.
Ilyenkor nem kell nagyon drága full SSD NAS, ami nagyban megnöveli az ötlet életképességét ;)
az occóságra visszatérve:
a bele való diszk árak mellet maga a NAS, nem számottevő kiadás ;) - szerintem.
Szóval ha már azon megy vakarózás, hogy jujj de drága egy üres NAS, akkor a projekt eleve halálra van ítélve!
(és akkor a backup - és annak költségeiről - még nem is esett szó)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi!
Azt a részt egyelőre én sem teljesen értem, hogy miért téma, hogy nagy fájlokkal a hálózati tárolóról dolgozzanak, amit már biztosan tudok, hogy office time-ban 2-3 ember dolgozik és egy külön vason akarnak tárolni pár TB-t, ezért jutott először eszembe a NAS szó. Látom, hogy akár 20-30KHu körüli üres vasból is lehetne indulni, illetve vannak belépő szintű NAS-olyan 2xx USD ártól, ma, szerintem azt szeretném feltárni a tanácsot kérőnek, hogy vagy építjük a hálózati tárolót PC-ből és bővítgetjük, vagy elindulunk egy ilyen 2-300 USD-s NAS-ből, most épp ezt kellene latolgatni...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
20-30KHu körüli üres vasból is lehetne indulni
Azokkat mondjuk én bottal sem piszkálnám...
Eddig az isemrősi körömben Synology-t ajánlottam, de a mostani lépésük után ezt már nem tenném.
Magamnak meg mindig is éptettem sajátot, de a HW ára ott sem 20-30, sokkal inkább 100k+ HUF.
(+ az összerakáshoz szükséges idő és tudás/tapasztalat.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A 200 $ -os NAS -ok két lemezesek, ezek nagyon alacsony fogyasztásuak 6-8 Watt, kitűnő pl otthonra 7/24-ben , soha nem kell kikapcsolni. Viszont van bennük egy mobilprocesszor, meg 1-2 GB Ram, Ez kb harmada az én közepes mobiltelefonoménak.
4 lemezes Synology DS423 200 000 ezer üresen szintén 2 GB ram , ez már Intel Celeron J4125, szintén kis fogyasztású, viszonylag jó teljesítmény. Ez a 20 -30 ezer ez nagyon optimista. Sok lemezes megoldásnál a lemezek ára is átlagban hasraütésre 50 ezer / lemez. négy lemez az 200 +200 a NAS.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a bele való diszk árak
pl:
- 2x4Tb WD: ~90k HUF
- 2x 6Tb WD - 120k HUF
És akkor ezek nem mondhatók nagy tárhelynek, ez kb egy otthoni igényeket lefedő. És nem is lesz gyors (5400rpm), 'csak' egy normál közös tárhely.
Ha gyorsat akarsz akkor akkor SSD kell:
- 2x4Tb is már 300k+ HUF lesz.
és itt a méret kb egyenletesen nő, tehát 2x8Tb már 600k+ HUF.
A kettő között lehet még 4x-6x-8x 7200rpm-es diskekből építeni, de ittt meg a sok HDD hely miatt az üres NAS is lényegesen drágább lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi, a stúdió azon nem gondolkozik, hogy mennyibe kerülnek a legjobb diszkek, kerülnek, amibe kerülnek, itt a pénz nem gond.
A kérdés az, hogy a beszerezhető legjobb diszkek köré nagyobb darab, kevésbé mobilis gépet kell építeni, vagy tudunk akár 100.000 Ft alatt elindulni egy előregyártott kész NAS-ból...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
100k HUF-os kesz nas? te melyik arlistat nezegeted? :D en is vennek annyiert, pls. linket! (termeszetesen ne olyat, amibe osszvissz megy 1-2 HDD, es max arra jo, h ejjel a sambara racsorog a mentes, hanem olyat ami ki is tud szolgalni 5-10gbps/s-et)
szerintem ehhez kb. innen kene indulni https://nascompares.com/2025/02/08/terramaster-f6-424-nas-review/
de ez is csak kb. a legalja a 2 nvme slotjaval. arban pedig a 100k-nak inkabb az otszorose lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Majdnem biztos, hogy az ember nem akar fél milkát elkölteni csak az alap vasra + a diszkek. A diszkeken nem spórol, az biztos, ott, ami kell, megveszi. A kérdés, hogy NAS vagy önállóan épített gép vegye körül.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
teljesen mindegy, mert ha ki akarja hasznalni az SSD kepessegeinek akar a negyedet is (ussunk hasra, legyen mondjuk 1GB/s), epitett dzsunka sem fog megallni 100k-bol, a gyari NAS meg aztan vegkepp nem :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
mert ha ki akarja hasznalni az SSD kepessegeinek akar a negyedet
nem azért "kell" SSD egy NAS-ba, mert az egyvalaki, egy szálon, egyetlen kliensről ki akarná/tudná használni...
Sokkal inkább azért, hogy egyszerre többen is tudjanak rajta dolgozni (írni és olvasni a diszket)
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kliensek lehetnek 'normál' 1Gb-es LAN-on (vagy akár wifin is), de ha már 10-30 ilyen user egyszerre akar ilyesmit csinálni, akkor elég lehet a NAS oldalon ezt lehetővé tenni pl 1-2x10Gb-es kapcsolattal.
ettől persze az még tény, hogy nem fér bele 100k-ba egy ilyen NAS sem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha a kliensed gigabiten csucsul, az kb. egy 15 eves hdd sebesseget fogja megkapni. <100MB/s. aki TB-os allomanyokkal "jatszik", annak az nagyon karcsu lesz :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megint arra jutottam, hogy az eddigi hozzászólások alapján el kell engedni ezt az ügyfelet.
Egy normális 4 diszkes NAS 300e+ HUF nettó, plusz a meghajtók, ami normális teljesítményre és néhány évre méretezve még legalább ugyan ennyi. És ez nem egy csillagrombóló, hanem csak egy kis 4 lemezes NAS, normális szoftverrel és support-tal, ami kiszolgál 5-10 ember 1 GbE hálózaton.
Ha 10 GbE kell (mert nagy állományokkal gyorsan akarnak hálózaton dolgozni), akkor plusz 100e a NAS oldala, plusz 30e a PC-k oldala gépenként (minimum) és legalább 200e egy normális 10 GbE rezes switch közéjük. Tehát 10 GbE hálózati sebesség igény esetén (amit az elvégzendő feladat határoz meg) kb. 1 millióról indul a projekt és erre lehet még pénzt költeni az idők során szükség szerint.
100e (vagy kevesebb) plusz diszkekből csak lesz valami szar, ami a közelében nem lesz az igényeknek és vagy nem használják, vagy nem arra, amire vették.
A NAS építés két esetben jó: 1) valakinek ez hobbi is és szívesen csinálná, 2) olyan teljesítmény vagy kapacitás kell, ami a gyári NAS-okkal már csak igen drágán érhető el és kezd olcsóbb lenni egy rendes szerverfből épített NAS funkciójú valami. Ezek a "mini PC-be dobok NVMe M.2 meghajtót" építések hobbinak jók, de nem profi megoldások hozzá nem értő ügyfélnek aki csak használni akarja...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A NAS építés két esetben jó
A NAS építésnek is van egy kompromisszumos lehetősége:
Saját vas + NAS (ingyenes vagy fizetős) szoftver.
pl TrueNAS szoftveresen szerintem eléggé jól összerakott és használható megoldás. Még az ingyenes korlátaival együtt is. Ha teszel alá egy rendes vasat, akkor akár 'Enterprise grade' végeredmény is lehet belőle...
A 'hardcore' NAS építés az amikor a hardvert és a szoftvers szolgáltatásokat is saját igények alapján kapalálják össze - ez valóban inkább hobbi, és ezt tapasztalatból mondom :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezzel maximálisan egyet értek, mert nekem a munkám a hobbim is, szívesen foglalkozok vele. Itthon épített NAS-om van TrueNAS-sal sok-sok éve - annak minden előnyével és hátrányával.
Ennek ellenére 12 lemezes rendszer alatt el sem gondolkozok épített NAS-on, hiába tény, hogy a TrueNAS tökéletesen megfelel üzleti célra is (működési stabilitás terén). Egyszerűen nem akarom a nyakamba venni a plusz üzemeltetési munkát a semmiért (merthogy olcsóbb se lesz, jobb se lesz, csak más). 8 lemezig egy Synology fél óra a beüzemelés-konfig, meg havonta 20 perc a frissítés, a Zabbix meg nézi, megromlott-e. TrueNAS-nál meg kövessem, hogy most épp a Docker-t meg a KVM-et dobják ki (amiket az előzőleg a kedvükért kidobott bhyve meg k3s helyére hoztak be) az Incus kedvéért, mert csak... Magamnak oké, eljátszok vele, de ügyfélnek, felelősségvállalással, pár SMB megosztás meg egy-ként konténer futtatására szó sem lehet.
Ha meg olyan rendszer igénye merül fel, ami egy 8 lemezes gyári NAS-on túlmutat, ott már el kell beszélgetni-gondolkodni, hogy jobb lenne-e hosszú távon egy pár node-dal elindított Ceph klaszter, akár levetett, már meglévő szerverekre építve...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a baj, hogy a "Blenderrel foglalkozik" az picit tág fogalom. Ha modellt épít, akkor az pici fájl, közel 0 IO. Ha textúrázik, akkor a meglévő assetből kell kotorászni (vagy nem, ez is erősen projektfüggő, őrülten más egy egyszeri, 30 másodperces render, vagy ha játékhoz gyárt kiscipőt, kiskulacsot, kismacskát, kismifenét), vagy renderel rá egy masina (vagy száz masina).
Szóval ja, jó ha van némi támpont :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Te adod hozzá a támogatást?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
egyelőre ez nem szakterületem, az ember egy igen tanulékony valaki, aki Blenderrel mindenféle 3D szolgáltatásból él, nem csak a modellezést csinálja, hanem évi TB+ adata keletkezik, amikhez valamiért napi szinten 2-3 munkatárs hozzá akar nyúlni. Az ember alapból digitális grafikus, keveset tud még az IT-ről úgy általában, 1-2 digitális ügyeletünk már volt, úgyhogy engem kérdezett, hogy hogy tudná ezeket a gépen kívül 2-3 ember hozzáférésével úgy tárolni, hogy amikor napi 2-3x 1-1 nagyobb fájl valakinek kéne onnan, akkor viszonylag gyorsan hozzá tudjon nyúlni a hálózaton át.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak amiatt kérdeztem, mert ha téged hívnak fel vele, hogy pl. nem tudják elérni a fájlokat. Akkor olyat ajánlj, amihez te is szívesen hozzányúlsz/értesz hozzá.
A megadott infók alapján ez azért nem tűnik "enterprise" kategóriának. Én személy szerint építenék egy 4-6 lemezes gépet, rendszernek meg TrueNAS-t tennék rá.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"napi 2-3x 1-1 nagyobb fájl valakinek kéne"- szerencsére ez nem nagy elvárás.
"viszonylag gyorsan hozzá tudjon nyúlni" - ezt meg ki lehet számolni, ha a "viszonylag gyorsan" kiderül. Nekem, otthon pl. az 1G az viszonylag gyors. De az én vagyok :) Meg nem árt figyelembe venni, hogy mennyire tudja tépni az adatot, pl. ha lemásolja a helyi gépre, akkor nem árt, ha az a gép tudja is írni olyan gyorsan, ahogy a NAS küldené. Ha nagy a különbség a NAS javára, akkor az "kidobott" pénz (vagyhát lehet még többet költeni, ugye, ahogy írták, hálókártyára, drótra meg switchre meg akár ssd-re is).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
1 terabyte = 1,000 gigabytes 1 gigabyte = 8 gigabits 1 terabyte = 8,000 gigabits
Transfer time = (Data size in bits) / (Transfer rate in bits per second) Transfer time = (8,000 gigabits) / (1 Gbps) Transfer time = 8,000 seconds
So, it would take approximately 8,000 seconds or around 2.22 hours to transfer 1 TB of data over a 1 Gbps Ethernet connection, assuming ideal conditions.
nem olyan nehez az a matek :) a kerdes, h a 2.2 ora gyorsnak szamit-e :) aka: fel kell merni az ugyfeligenyt, ahhoz lehet megoldast meretezni. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mármint a "nagyobb fájl" az 1T? :) Erre célozgatok, hogy túl sok a szubjektív rész. Plusz lemásolja, vagy belenéz a renderelt fájlokba. Vagy kibont egy .zip-et, ami 1 és 99% között bárhol lehet tömörítve...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kérdés az, hogy a beszerezhető legjobb diszkek köré nagyobb darab, kevésbé mobilis gépet kell építeni, vagy tudunk akár 100.000 Ft alatt elindulni egy előregyártott kész NAS-ból...
Van 100 alatt NAS , általában ezek 2 lemezesek de nettó 100 fölött kicsivel többért van négy lemezes is. Közös jellemzőjük az 1-2 GB Ram és a Realtek RTD1619B cpu. Erőben egy raspberry pi 4 -nek felel meg.
Ez akár jó is lehet amit leírtál, 2 3 ember hébe hóba használja. Kompakt, kicsomagolod megy. Itthon én is hasonlót használok , málna pc4 4GB Rammal +ZFS-sel+cockpit webgui-val. A sebesség 1 userrel:
https://blog.claryel.hu/wp-content/uploads/2023/02/copy_speed.png
Viszont a ZFS-t ezeken a kis 100 ezres NAS-okon , 4GB alatti Rammal már nem tudtam volna megcsinálni. A málna pc nagyon megdrágult, de még így is kb 50 -60 ezerből kijött a lemezek nélkül.
Ha te kalapálod a hardvert az olcsóbb lesz, ahogy haladsz az enterprise szint felé, az olló annál inkább nyilik. Itt a különbséget az időddel, szaktudásoddal fizeted meg.
Többen is irták a true nast +saját hw. Pc árakat ismered. A költségek miatt ez a legolcsóbb és ahogy irták : Ha teszel alá egy rendes vasat, akkor akár 'Enterprise grade' végeredmény is lehet belőle..
De neked kell összeválogatni a hw-t, illetve a zfs-nek extra beállításait megcsinálni ha kellenek, zil log slog, blokkméret . Tudsz akár 5 percenkénti mentést (snapshot-ez 0 másodperc alatt elkészülő "mentés") , más is tud ilyet , de true nasnál (zfs) elég egyszerű, van webgui , COW fájlrendszer , nagy hibatűrés. Kevesebb készpénz, több idő. Illetve flexibilis, pcie HBA kártya, tetszóleges LAN kártya (1-10 GB) .
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni