21 éves lett a GMail!

Címkék

HB! 🥳 🍾

Hozzászólások

Azóta használom minden egyes nap, hogy 2004-ben elindult "invite-only" rendszerben. Nekem mindig működött, az egyik legmegbízhatóbb online szolgáltatásom. Ma már meg sem tudnék lenni nélküle. Ja, és egy fillért se fizettem érte sose.

HB!

trey @ gépház

Nem, ez nem csak az adatokról szól.

A 2000-s évek környékén mindenki MTA-t üzemeltetett.. sendmail, exim, postfix, hogy a legismertebbeket említsem.

Volt fejlődés, sok embernek adott munkát.

Utána jöttek a giga-cégek és 2020-re leuralták a piacot, gyakorlatilag mindenkinek hozzájuk kell igazodni, mert ők 

diktálnak minden téren. A cégek szinte már nem használnak levelező rendszereket, max. relay-t, inkább fizetnek (vagy 

nem: MS) ezeknek a giga-cégeknek.  Ez az informatika minden területre kiterjed lassan. Tendencia, hogy a Linux is egyre

kisebb területre terjed ki a céges szektorban, minden megy a "felhőbe".. és akkor itt a kör lassan bezárul, mert előbb-utóbb

k8s üzemeltetőkre se lesz szükség, se bármilyen (külső) üzemeltetőre a felhőben.

Nem csak ez van még az adatokon kívül, számos egyéb van, olyan amit később fizet meg az ember és amit elég nehéz 

forintosítani.. és kevésbé cinikusan talán Neked se esik nehezedre találni még párat.;)

Lefordítva.. mikor mérlegeled valami bevezetését, akkor (remélhetően) Te se azt nézed mennyiért veszed meg, hanem, hogy mennyi 

a valós költsége, azaz mennyi a TCO-ja.

Semmivel sem fizettem érte, mert életemben nem volt életcélom mail szervert üzemeltetni. Ha nem a GMail-t használnám, akkor más ingyenes levelezést vennék igénybe. Annyira ótvar meló mail szervert üzemeltetni, hogy 20+ év Exchange adminkodás után azt is kiszerveztem az M365-be. Azóta alszom nyugodtan.

Szóval, nem.

Egyébként pedig most iratkoztam fel a Mozilla GMail konkurens szolgáltatásának várólistájára, kíváncsi leszek mi lesz belőle. Kicsi esélyét látom, hogy nálam leváltja majd a GMail-t, de sose lehet tudni.

trey @ gépház

Cégeknél tök romantikus volt az MTA üzemeltetés, igen. Kár, hogy szopás volt. Vehetted alá a vasat, lehetett baszakodni, egy adott user szám fölött sose lett jó. Lehetett rakni bele a lóvét.
Mindig kínlódni kellett valamivel. Spam, greylist, stb.

Most gyakorlatilag azt kell eldöntened, hogy Google, AWS, vagy Microsoft. Végeredményben kevesebbe kerül és megszabadulsz az egész szopástól.

Már direktbe' vasat se veszel valami alá. Létre hozol egy VM-et, ,,adol" neki CPU-t meg RAM-ot és mehet fel rá az image.

Rengeteg dolog, ami régen alap volt, már nincs, vagy nem úgy van.

Nem az a lényeg, hogy szopás-e (volt-e) vagy sem MTA-t üzemeltetni, sem az hogy tényleg kicsengettél-e érte réz fillért vagy sem,

nyilván le lehet az utóbbi a primitív szintre is degradálni a fizetés kérdését, hanem leginkább az, hogy pár giga-cég (amerikai) bekebelezett 

egy egész szolgáltatási réteget (és lassan mindent bekebeleznek).

Azt rém cikinek érzem, hogy informatikusoknak kell rámutatnom az entrópia fontosságára, hogy ne csak X nagy szolgáltató legyen,

hanem legyen választás, legyen verseny. Merthogy manapság nincs. Az emberek oda mennek, ahol olcsó egy termék, vagy nem kell pénz adni

érte, csakhogy nem lehet versenyezni és megélni olyan szolgáltató mellett, aki más területről finanszírozza a szolgáltatást, hogy irgalmatlanul

nagyra nőjön ne legyen még véletlenül se konkurenciája.

Egy informatikus ne legyen annyira naiv és 1 bites, hogy ne értse, hogy nincs ingyen semmi.

Fizettek, igen az adatokkal, az "entrópia" csökkenéssel, a szabadságoddal és csomó minden mással.

pár giga-cég (amerikai) bekebelezett egy egész szolgáltatási réteget

Azért ez az emailre messze nem igaz, bárki üzemeltethet email szervert, van európai alternatíva is, de akár csinálhatod magadnak. Melós, persze, meg érteni kell hozzá, ha azt akarod, hogy a címzett meg is kapja a leveleket.

A tapasztalatok makacs dolgok.

Manapság a cégek ~92-96 százaléka nem használ saját mail szervert, inkább fizet a google-nak vagy 

a microsoft-nak. Nem kell fizetni-e egy embernek, ha valami bebaszik, akkor házon kívül van a felelős, egy giga cég.

Persze, ha szopatni akarod magad/vagy muszáj, megteheted hogy saját mail szervert üzemeltetsz, de ki vagy szolgáltatva 

ezeknek a giga cégeknek.

A google-t azért szeretik, mert stabil, a MS-t meg azért mert többnyire ingyenes, de egyébként egy megbízhatatlan, átgondolatlan hulladék.

A végére lesz 2-3 giga-cég ingyenes privát levelezéssel, meg lesz pár tucat kisebb fizetős, amik a réseket tömik be security/privacy/stb. alapon,

akiket megtűrnek a gigák és csak mérsékeltem szopatják őket, hogy ne lehessen rájuk "rosszat" mondani és ne lépjenek fel ellenük a szabályzók.

Valószínűleg az üzleti döntések nem a te asztalod, így nem is okol senki azért, hogy mezítlábas IT-sként nézed csak a képet.

  1. Ha egy for-profit IT cég el tudja adni azt a szakértelmét óránként ötször annyi forintért, amivel eddig a saját mail- és csoportmunka megoldását toszogatta, akkor megszabadul az üzemeltetés nyűgjétől
  2. Ha egy for-profit cég ráadásul Microsoft Gold Partner is, vagyis kb. "ingyen" kapja az M365 használatot, akkor meg nem kérdés

Érdeklődj egy kicsit magasabb szinteken, mert egy for-profit cég nem azért tartja az informatikát, hogy "jé, legyen nekünk is ilyen és az legyen hú de szép szakmai lófasz", hanem egyetlen dolog miatt: támogassa a minél hatékonyabb profittermelést minél kisebb költség és TCO mellett.

😉

trey @ gépház

Neked az jött le, hogy mezítlábas IT-sként mondom amit mondok? Ha igen, akkor az nagyon gáz..

Most éppen van rajtam zokni..

Egy átfogóbb véleményt fogalmaztam meg, ami véleményem szerint tükrözi a rendszer természetét és azt 

hogy semmi nincs ingyen. Az üzleti/gazdasági kérdések egy más szint, ami nem zárja ki, az előbbieket., egyébként

köszi, hogy kioktatsz a "üzleti döntésekről" a "magasabb szintekről", nem kicsit el vagy szállva.. de akkor javasolnék 

Neked egy könyvet a "hatékonyabb profittermelésről".. a címe a "Kannibál kapitalizmus", nem a legjobb, de a lényeg benne van.

A tanulás soha sem árt..

Ez nálad megint olyan rajongás, mint az Intel, Ubuntu, stb. Nincs olyan nagy baj a gmail-lel, én is használom, de pl. a yahoo se rosszabb semmivel, meg még 50 ingyenes szolgáltató. Régen egyébként a gmail annyival volt jobb, hogy a webes felülete volt kulturáltabb, azt ma sikerült eltoszniuk. Végül is használható, de annyira komolynak nem mondanám a szolgáltatásukat. Össze van minden intergálva mindennel, a Google drive a gmail-lel, azt se látni rendesen, hogy mennyi tárhely van még szabadon, csak valami 50. elrejtett profiladatból kell összerakni, amihez 100-at kell kattintani. Ez van, elqrvult a Google. Addig voltak normálisak, amíg csak néhány fiatal tolta a keresőt, és tényleg pozitívan álltak dolgokhoz, de mára túlnőtték magukat hipertrillárdos multivá, már rég fel kellett volna őket darabolni. Most is van is eljárás ellenük, a böngészőjüket lehet ki is veszik a kezükből, de ez túl késő, túl kevés. Annyira semmiképp nem kéne rajongani a gmail-ért, hogy a szülinapját ünnepeljük.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Yahoo-nak volt azért pár roppant kellemetlen fiaskója.
Nem tudom, miért csináltok lelki kérdést ezekből a dolgokból. Mg 50 ingyenes szolgáltató - igen. Meg lehet nézni, milyenek.
GMail az indulása óta teszi a dolgát. Tárhelyben egy nagyságrenddel többet adtak, mint más szolgáltatók. (Freemail-en talán 200 MB volt még a tárhely, amikor a GMail adott 8 Gigát.) Normális spam szűrő. Saját domain alá behozható. Volt IMAP before it was cool. Normális webmail (ez az idők során többször változott, de végeredményben sose volt rossz). Egyszerű integráció - kb. minden kliens alapból ismeri, támogatja. Nem szűnik meg egyik hónapról a másikra. Hogy csak párat említsek.

Szerintem a GMail nem véletlenül lett ilyen népszerű. Ők voltak az elsők, akiknél egy free és hassle-free email fiókod lehetett. Az embereknek ez kell, és ennyi elég.

Igen, a Google nem ugyanaz, mint ami régen volt. Ahogy növekedtek, ők is szembenéztek a skálázódás problémáival, jobb-rosszabb válaszokat találva.
Számomra még mindig inkább a Google, mint egy Microsoft vagy Apple.

Sokan álmodnak itt egy olyan utópiát, hogy az IT-ban majd sok kis program meg sok kis cég... Annak a kornak vége van. Akkora lett a komplexitás, hogy már nem lehet csak úgy segglyukból előrántani pl. egy új böngészőmotort - amennyi szabványt, RFC-t kell jól-rosszul implementálni, már nem a lelkes amatőröknek való szint. Ma ami mögé nem tudsz komoly erőforrást rendelni, az nincs, elpusztul.

Ezek a cégek igényt elégítenek ki. Legyen 100 TB-s mailbox mindenkinek, mert mellékletekben mennek oda-vissza a macskás videók, de aztán lehessen ám <1 másodperc alatt keresni benne. Érkezzen meg az email azonnal, de azért ha a buliból részegen küldtem valamit, azt reggel még tudjam visszahívni a címzett mailboxból. Legyen email, mert az hivatalos, de a levélben legyen egy dinamikus rész, ahol a címzettek szavazhatnak valamiről. (Ezek mind létező feature-ök)

Lehet full szabványos email szolgáltatást is venni, csak hát nem kell ~senkinek.

Milyen igényt? A saját maguk által támasztottat leginkább.

Felsoroltam 3 konkrét, létező példát. Ha most központilag letiltanám valamelyiket a tenantunkban, akkor hétfő reggelre lerohadna a ticketing rendszer a terheléstől.

Továbbá ez miért hozza magával a komplexitást? 

Mert komplexek az igények is, lásd a példákat.

Ezeket az RFC-ket nem a semmiből találják ki.

A júzer meg olyan, hogy ha nem megy patentül a kedvenc oldala, már skippeli is a böngészőt. Nem fog egy bughalmazzal szopni mindenféle ideológia miatt.
HSTS error a szarul beállított captive portal-on? A másik böngészőből meg faszán megy? ¯\_(ツ)_/¯
Szarul renderelődik az oldal landscape módban? ¯\_(ツ)_/¯

Ennek mi köze ahhoz, hogy túl van bonyolítva minden? És leginkább ezeknek a cégüknek köszönhetjük ezt az internetnek nevezett trágyakupacot, amit most használunk. És nem csak az internetre igaz mindez! Szinte minden szoftverre!

“La perfection est atteinte, non pas lorsqu'il n'y a plus rien à ajouter, mais lorsqu'il n'y a plus rien à retirer.” - Antoine de Saint-Exupéry

"It seems that perfection is attained not when there is nothing more to add, but when there is nothing more to remove."

A tökéletességet nem akkor érjük el, amikor már nincs mit hozzátenni, hanem amikor már nincs mit elvenni.

De akkor definiáljuk már pontosan, hogy mi egyáltalán a probléma. Mi "szar"?

Minimális tudással, és átlagos szövegértési képességgel összerakhatsz otthon egy levelezőszervert. Vagy ha lusta vagy, a kedvenc LLM-eddel generáltathatsz egy szkriptet, ami nulláról felhúzza neked a mailszervert. Működni fog.

Ja, hogy a CGNAT IP-jén már három éve spammel egy piréz botnet, és ki van tiltva mindenhonnan. De ettől még ott van, működik. Ha jönnek a vendégek, rá tudsz mutatni a gépre, hogy ez itt a mailszerver. Lehet vele levelet küldeni. A piréz botnet-üzemeltetők előbb-utóbb fognak is. De ettől még az emailezés nem lesz "bonyolult". Sok meló van azzal, hogy folyamatosan működjön, de nem azért mert a Gonosz Szolgáltató megakadályozza, hogy levelet küldj az ügyfeleinek.

Legelső levelem 2004 október 28-ai.

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

Nekem meg most jott uzenet, hogy zaroljak az accountomat, ha nem lepek be.

2005 februarban keszitettem. 2005 decemberetol 33 olvasatlan level (spam es a Google dolgai). Tiszta levelezonek csinaltam a masik, surun hasznalt melle. 

Lehet, hogy elfeledkeztem rola? :)

Chuck Norris már 1995.08.12.-én küldte az első Gmail.com levelét. Aki elsőnek megválaszolja helyesen, hogy miért ez a dátum szerepel itt, az kitalálta!

Sakk-matt,
KaTT :)

Visszatértem! A hozzászólásom alatt lévő szavazat gomb nem nyomódik meg magától!

Amikor még a felülete használható volt... 😁

Ha jól emlékszem még én is a meghívós korszakban regisztráltam, de egyszer berágtam a Google-re és zártam a fiókot.

Ez a Waltz egy igazi informatikai nagyagyu lehet.

O adhatta hozza a groupchathez azt az atlantic(?) újságírót, amiben a jemeni tarsashaz elleni bombazast szerveztek le.

(allitolag az egyik terrorista barátnője lakhatott ott)

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Szerkesztve: 2025. 04. 03., cs – 07:28

Még csak 21 éves?
Én 65 vagyok, de szinte mindig is ezt használtam. :)
Vagy csak a többire nem akarok emlékezni. :)

Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Első gmail-es levelem: 2006. május 10, mintha csak tegnap lett volna :D 

Két privát címem van, a gmail-es tipikusan a tini gondolkodású "ez a világ legmenőbb címe" címszóval hoztam létre, azóta is használom kb mindenre. Amikor megnyílt a lehetőség outlook.com-os címet regisztrálni akkor gyorsan csináltam egy "CV kompatibilis" címet is, azóta mindkettő használatban van, gmail a mindenes, outlook a "hivatalos". 

Külsőre nekem tökmindegy hogy néznek ki, mindegyiket levelezőkliensből használom, sose szerettem webes felületen levelezni.

Szerkesztve: 2025. 04. 03., cs – 09:58

A gmail ma a legnagyobb email provider a vilagon, kb. 1.5 milliard felhasznaloval. (a kerdes persze az, ebbol mennyi aktiv, vagy mennyit hazudnak annak?).

Ez messze megelozi az osszes versenytarsat. Ezert tisztelet neki, persze az Android sokatt dobott a dolgon, meg a playstore hasznalat.

Kuldok egy viragot nekik.

Még meghívásos időben regeltem én is, de nem tudom mikor. 2011 előtti leveleimet töröltem valamikor hogy helyet szabadítsak fel. (2006-ban már biztos használtam az fix)

Egyszer vettem egy Asus telefont, ami adott +2GB ingyen tárhelyet a fiókhoz, így 17GB hellyel a mai napig elvagyok.

Meg lehet egyébként valahol nézni, hogy mikor regisztráltam?